Haberler

Askeri Okullara Girişle İlgili Sınavlar Mercek Altında

Güncelleme:

FETÖ'nün sınavlarda usulsüzlük yaparak askeri okullarda kadrolaştığının ortaya çıkmasının ardından, askeri okul sınavları mercek altına alınmaya başladı.

Darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), Türk Silahlı Kuvvetleri'ne askeri okullardan sızdığının ortaya çıkması ve sınavı yapan bazı komutanların darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alınmasının ardından TSK'ya girişi sağlayan sınavlar mercek altına alındı.

MÜLAKAT DÜN GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Astsubay Meslek Yüksek Okulu sınavları geçen hafta, FETÖ'nün darbe girişiminden hemen önce yapılmış, sınav kazananların mülakatı ise dün gerçekleştirilmişti. Sınavı yapan komutanlardan bazılarının da darbe girişimine katıldığı tespitinin ardından söz konusu sınavlara ilişkin soru işaretleri ortaya çıktı.

Sınavlarda görev alanlardan Hava Teknik Okulları Komutanı Tümgeneral Ahmet Cural, darbe teşebbüsüne katıldığı iddiasıyla tutuklandı. Cural'ın yanı sıra, FETÖ'nün darbe girişimi kapsamında, TSK'ya giriş için düzenlenen sınav sonuçlarının değerlendirilmesi ve öğrenci seçiminde etkin olan çok sayıda isim hakkında da tutuklama kararı verildi.

TUĞGENERAL'İN TUTUKLANMASINA KARAR VERİLDİ

Ulaştırma Personel ve Eğitim Komutanı Tümgeneral Mustafa İlter, İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Osman Nadir Saylan, Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Süleyman Manka, Amfibi Okullar Komutanı Tuğamiral Erdal Ergün, Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Hakan Eser, Hava Eğitim Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Veyis Savaş ve Gaziemir Hava Sınıf Okulları Komutanı Tuğgeneral Ersal Ölmez'in ise "Türkiye Cumhuriyeti'nde silahlı isyan teşebbüsü", "Yasama organını engellemeye teşebbüs", "Anayasa'yı ihlal", "Cumhurbaşkanı'na suikast" ve "fiili saldırı" suçlamalarıyla tutuklanmasına karar verildi.

Paralel Devlet Yapılanması (PDY) kapsamında askeri liselere giriş sınavlarında usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle Kayseri'de 3 Haziran 2015'te başlatılan operasyonda, haklarında gözaltı kararı çıkartılan 8 kişiden 4'ü gözaltına alınmış, zanlılardan 1'i savcılık talimatıyla 3'ü ise çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Aynı soruşturma kapsamında 28 Aralık 2015'te Kayseri Adliyesi'ne çağrılarak ifadesi alınan eski ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir hakkında da adli kontrol kararı verilerek yurt dışına çıkış yasağı getirilmişti.Firari durumdaki zanlılardan E.C, 24 Haziran'da Çin'e gitmek üzereyken İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Kırgızistan'a gittiği tespit edilen 3 kişi ise halen aranıyor.

SINAVLARIN YENİLENMESİNE KARAR VERİLDİ

Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, PDY'nin öncelikle askeri liseler, astsubay okulları, harp akademileri ile kuvvet komutanlıklarının personel başkanlıklarında örgütlendiğine işaret ederek şunları söyledi:

"Bu nedenle somut olarak bir şey söyleyemeyiz ama mevcut kurumlar, mercek altına alınmadan hem sınavların hem mülakatların doğru olarak kabul edilmemesi gerekir. Sınavı yapanlara dikkat ederek sınavların yenilenmesine bile karar verilebilir. Aslında askeri liseler, mesleğe herhangi bir katkısı olmayan okullar. Sadece örgütlenme ve ideolojik kadrolaşmalara sebep olan eğitim müesseseleri. Bir an önce Milli Eğitim Bakanlığına devredip köklü değişiklik yapmak gerekir. Devredildikten sonra Harp Okullarına direkt öğrenci almak daha sağlıklı olur. Harp Okullarının da mutlaka Milli Savunma Bakanlığı bünyesi içerisinde bulunması gerekir. Harp Okullarına girişte başarı dikkate alınarak sınavlar düzenlenmelidir. Ancak askeri liselerin kaldırılmasını, buna en köklü çözüm olarak görmek lazım."

Astsubay Meslek Yüksek Okulu sınavlarını yapan komutanlardan bazılarının darbe girişimine katıldığının tespit edilmesine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Tanrıverdi, "Hem askeri liselere giriş, hem de astsubay meslek yüksekokullarına girişte kullanılan sınavların mercek altına alınması lazım. Bunun ardından lüzum görüldüğünde sınavların yenilenmesi lazım. Sınav soruları da sızdırılmış olabilir." diye konuştu.

Başkanlığını yaptığı Adaleti Savunanlar Derneğine haksızlığa uğradığını belirten askeri okul öğrencilerinin müracaat ettiğini aktaran Tanrıverdi, "Bu öğrenciler, bu okulların hem idari hem eğitim kadrolarında PDY'nin fevkalade kadrolaştığını beyan ettiler. Olaylar da onu gösterdi." dedi. Özellikle askeri öğrencilere sağlık raporu veren doktorların da incelenmesi gerektiğine dikkati çeken Tanrıverdi, "Bunların üzerinde durulmalı. Bunlar değiştirilmeden veya eskiler iyice mercek altına alınmadan yapılan imtihanlar geçerli sayılmamalı." görüşünü aktardı.

"SUBAYLARA SINAV SORULARINI VEREREK KENDİLERİNİN GİRMESİNİ SAĞLADILAR "

YAŞ kararıyla 1998'de emekli olan Jandarma Kurmay Albay Kemal Şahin ise kendisinin akademiyi bitirdiği 1994'ten itibaren PDY'nin Harp Akademilerine girenlere sınav sorularını vererek hep kendilerinden olanları bu okullara aldıklarının açık olduğunu belirtti. Harp Akademisi sınavlarının çok zor olduğunu vurgulayan Şahin, "1-2 sene çalışılan bir sınavdır. Edindiğimiz intiba, bütün askeri sınav sorularını vermişler, ondan sonra yapılanmışlar. Bu çok aşikar." dedi.

Şahin, şöyle konuştu:

"Besbelli. Hiç şüphemiz yok şu anda, hepsi sınavları kendi taraftarlarına, yandaşlarına vererek bu okullara almışlar, yetiştirmişler, kadrolarını oluşturmuşlar. Cumhurbaşkanı'nın, tüm kuvvet komutanlarının emir subayı, yaveri olacak kadar gitmişler. Zaten tugay komutanlıklarının hemen hepsi onların elinde çünkü kalkışmaya katılanların pek çoğu tugay komutanı, çok az katılmayan var. Onlar da karmaşadan, halkın engellemesinden katılmadılar. Bu belli oldu."

Harp Okulu yıllarında, sınav sorularını çaldığından şüphelendiği isimler olup olmadığı sorulan Şahin, şunları kaydetti:

"Bazı bizimle okuyan arkadaşlarımızın eğitim yılı içerisindeki performanslarından bunların akademiyi nasıl kazandığından şüphe ettiğimizi şimdi düşünüyorum. O zamanlar, insan bazı soruları bilemez, derslerde başarılı olamaz filan diye düşünüyoruz ama bütünü göz önüne aldığımızda öyleleri var ki şimdi bunlardan bir kısmı darbe teşebbüsü suçuna iştirak ettiler. Böyle bir şey o yıllarda varsa bile çok azdı. Ama ileriki yıllarda besbelli zaten bütün devlet memurluğu sınavlarında soruları verdikleri ortaya çıktı. Artık bunu da kimse inkar edemiyor. Silahlı Kuvvetler, milletten oluşursa ancak böyle sızmalar olmaz, dengeler olur, kalkışmalar olmaz, herkes birbirini dengeler. Şablon koymayacaksınız. Orayı ele geçiren 'Türkiye'ye ele geçireceğim, Ortadoğu'yu kontrol edeceğim' gibi hesaplar içine girmez. İnşallah şimdiden sonra bu oyun da bozuldu."

Kaynak: AA / Güncel

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Adnan Tanrıverdi Kemal Şahin Kayseri Güncel Haberler

Vergi paketinin ilk imzacısıydı! AK Partili vekil eşinin şirketinin vergi ödemediği iddialarını kabul etti

Vergi paketinin ilk imzacısıydı! AK Partili vekil eşinin şirketinin vergi ödemediği iddialarını kabul etti

Sahilde terör halayı çeken gruba polis minibüsünde 'Ölürüm Türkiyem' dinletildi

Sahilde terör halayı çeken gruba polis minibüsünde "Ölürüm Türkiyem" dinletildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Bakmadan Geçme

Fırat Çelik kimdir? Kızılcık Şerbeti kadrosuna dahil olan Fırat Çelik kaç yaşında, nereli? Başakşehir - La Fiorita maçı izle! Başakşehir - La Fiorita maçı hangi kanalda, saat kaçta? Başakşehir - La Fiorita maçı şifresiz izleme linki EGM ATAMA SONUÇLARI 2024 ll EGM atama sonuçları ne zaman açıklanacak? EGM atama sonuçları açıklandı mı? 24 TEMMUZ TRAFİK DURUMU | İstanbul'da trafik var mı? Karayolları yol durumunu nasıl öğrenebilirim? Esenyurt'ta zincirleme trafik kazası! Kazada yaralanan oldu mu? Trafik durdu mu, ne oldu? 24 TEMMUZ HAVA DURUMU || Bugün hava nasıl? İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve diğer illerde hava nasıl olacak? #127777 BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 24 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? EMEKLİ MAAŞ FARKI ÖDEME TARİHİ! Emekli Sandığı emekli maaşı zam farkları ne zaman yatacak? Sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi ne oldu? Sokak köpekleri toplatılacak mı? Masterchef 2024 yeni bölüm fragmanı izle! Masterchef fragmanı yayınlandı mı? 24 TEMMUZ YENİ BÖLÜM TANITIMI 24 TEMUZ TV YAYIN AKIŞI: Bugün televizyonda neler var? TRT1, ATV, Kanal D, Show TV, TV8, Star TV, TV8, NOW 24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi!
Çorum'da dilencilik yapan kadının banka hesabındaki para şaşkına çevirdi

Çorum'da dilencilik yapan kadının banka hesabındaki para şaşkına çevirdi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title