Haberler

Alaaddin Çakıcı, Kürşat Yılmaz Yada..."

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, "Alaaddin Çakıcı, Kürşat Yılmaz ya da benzer arkadaşlar için kanun çıkmaz. Kanun kapsamındaysa yararlanabilirler" dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, "Alaaddin Çakıcı, Kürşat Yılmaz ya da benzer arkadaşlar için kanun çıkmaz. Kanun kapsamındaysa yararlanabilirler" dedi.

MHP ceza indirimi teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisine sundu. Daha sonra MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta ve Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, MHP Grup Yönetim Salonu'nda basın toplantısı düzenledi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, şöyle konuştu:

"Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler yetersizlik sebebiyle uyumaktadır. Mahkümlara sağlanan barınma olanakları, hacmine ve asgari alana sahip değildir. Devlet, özgürlüğü elinden alimmiş kişilerin özellikle uyuma yerleri, gerekli hava sağlığından sorumludur. Bugün itibariyle ülkemizde bulunan 449 cezaevinin kapasitesi 211 bin 274'tür. Cezaevlerimizde 194 bin 404 hükümlü, 59 bin 131 tutuklu olmak üzere, toplam 253 bin 535 kişi bulunmaktadır. Fiziki yetersizlikler, sosyal barışı tehdit edebilecek nitelikte olup provokasyonlara açık haldedir. Yasama organının, ceza hukuku ile tamamlayıcısı olan infaz hukuku alanında bazı fillerin suç olarak tanımlanması veya suç olmaktan çıkarılması cezaların yerine koşullarının belirlenmesi konularında kamu yararını gözeterek düzenlemeler yapma takdir ve yetkisi bulunmaktadır. Ancak kullanılan bu yetkinin, Anayasa, evrensel hukuk kuralları ve ülkemizin taraf olduğu sözleşmeler ile uyumlu olması esastır."

UZLAŞI OLUR MU ?

Yıldız, 'Af konusunda uzlaşı sağlanabileceğini düşünüyor musunuz' sorusuna, "Suçların hepsi devlete karşı işlenir. Bu genel bir yanlıştır. Ceza davalarında davacı kamu hukukudur. Onun altında mağdur, suçtan zarar gören, davaya katılanlardır. Bundan dolayı ceza davalarında özellikle ağır suçlarda kişileri affetmemiz sonuç doğurmaz, kamu davası devam eder. Toplumda büyük bir beklenti vardır. Af konusunda, ceza indirimi konusunda laf olsun diye bir şey söylenmez. Söylenen şeyler benim gözümde vicdansızlıktır" ifadelerini kullandı.

"TEKLİFİMİZİN GENİŞLEMESİ SÖZ KONUSU OLMAZ"

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Rahşan affı gibi olup olmayacağına ilişkin soruya, "4616 sayılı yasa, toplumda bilinen adıyla Rahşan affı elbette istismar edilmiş, Anayasa Mahkemesi çeşitli maddelerini iptal etmiş, daha sonra Mecliste yeni düzenlemelerle genişletilmiş. Rahşan affında erteleme, af, indirim birbirinin içine girmiştir. O düzenleme hukuki hatalarla doludur. Teklifimizin genişlemesi söz konusu olmaz" şeklinde konuştu. Yıldız, Türkiye en çok uyuşturucu suçu olduğunu kaydederek, "Türkiye'de şu anda en çok tutuklu ve hükümlü uyuşturucu suçundandır. Bunların sayısı 50 bin 386'dır.Uyuşturucu madde satmak veya ticareti yapmak. 50 bin tutuklu ve hükümlü içinde bir tane uyuşturucu baronu yok. Bu çocuklar uyuşturucu baronları tarafından suça sürüklenmiş, üstünde 3-5 gram uyuşturucu bulunmuş, genellikle Doğu ve Güneydoğulu çocuklardır. Bu çocuklar tahrik edilebilecek, her türlü suçu işleyebilecek yapıya sahiplerdir" diye konuştu.

"ALAADDİN ÇAKICI" CEVABI

Yıldız, tekliflerinin genel veya özel af olmadığını belirterek, düzenlemenin ceza indirimi olduğunu ifade etti. Yıldız, Alaaddin Çakıcı ile ilgili soruya, "Alaaddin Çakıcı, Kürşat Yılmaz ya da benzer arkadaşlar için kanun çıkmaz. Kanun kişiye karşı çıkmaz. Kanun kapsamındaysa yararlanabilirler" dedi. Tosuncuk diye bilinen Mehmet Aydın'ın durumuna ilişkin olarak Yıldız, "Bu vatandaşın yargılama sonucunda alacağı ceza eylem sayısı çarpı yedi yıldır. Tosuncuk indirimden faydalansa bile ömrü boyunca cezaevinde kalır" ifadelerini kullandı. Yıldız, düzenlemenin af olmadığını belirterek, indirim olduğunu ifade etti.

(İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Milliyetçi Hareket Partisi Kürşat Yılmaz Feti Yıldız Güncel Haberler

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

Bakmadan Geçme

Hollanda Fransa maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Hollanda Fransa maçı ne oldu? Hollanda Fransa maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hollanda Fransa EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! HOLLANDA FRANSA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! EURO 2024 gruptan kaç takım çıkıyor, 3.'ler çıkıyor mu? #9917 Filenin Sultanları elendi mi? A Milli Kadın Voleybol Takımı VNL elendi mi? #129300 #127952 Mbappe neden yok, sakat mı cezalı mı? Mbappe oynayacak mı EURO 2024 (Hollanda – Fransa)? #129300 #9917 Levent Mercan kimdir? Levent Mercan kaç yaşında, mevkisi ne, hangi takımlarda oynadı? İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor? 21 Haziran Cuma İnstagram'da sorun mu var, neden yüklenmiyor? Bugün hangi maçlar var? EURO 2024 21 Haziran Cuma maç programı! #9917 #129300 Polonya Avusturya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Polonya Avusturya maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Polonya Avusturya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Polonya Avusturya maçı ne oldu? Polonya Avusturya maçı CANLI izle! (EURO 2024) Polonya Avusturya EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! POLONYA AVUSTURYA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Arka Sokaklar yeni bölüm yok mu, neden yok? 21 Haziran Cuma Arka Sokaklar yeni bölüm ne zaman yayınlanacak? Çırak filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Çırak filmi ne zaman, nerede çekildi?
Herkes su sanıyordu! İngiliz futbolcular molalarda bakın ne içiyormuş

Herkes su sanıyordu! İngiliz futbolcular molalarda bakın ne içiyormuş

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title