Haberler

Ahmet Akın: Isparta'da Yaşanan Skandalın Sorumlusu Ak Parti İktidarıdır ve Bu İktidarın Kullanım Süresi Dolmuştur

Güncelleme:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Isparta’da geçen şubat ayında yaşanan ve günlerce süren elektrik kesintisine neden olan özel elektrik dağıtım şirketine yönelik denetimlere ilişkin raporların Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) gönderilmediğini öne sürdü. Akın, "Bakanlığa ve EPDK'ya soruyorum; denetim raporları neden EPDK'ya iletilmedi? Kim ya da kimleri kolladınız? Dağıtım şirketlerinin kamu tarafından sıkı bir şekilde denetlenmesi gerekirken kamunun görevini neden özel şirketlere devrettiniz? Artık gerçekler gün gibi ortada. Isparta'da yaşanan skandalın sorumlusu AK Parti iktidarıdır ve bu iktidarın kullanım süresi dolmuştur" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Isparta'da geçen şubat ayında yaşanan ve günlerce süren elektrik kesintisine neden olan özel elektrik dağıtım şirketine yönelik denetimlere ilişkin raporların Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) gönderilmediğini öne sürdü. Akın, "Bakanlığa ve EPDK'ya soruyorum; denetim raporları neden EPDK'ya iletilmedi? Kim ya da kimleri kolladınız? Dağıtım şirketlerinin kamu tarafından sıkı bir şekilde denetlenmesi gerekirken kamunun görevini neden özel şirketlere devrettiniz? Artık gerçekler gün gibi ortada. Isparta'da yaşanan skandalın sorumlusu AK Parti iktidarıdır ve bu iktidarın kullanım süresi dolmuştur" dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, bugün yaptığı açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 2021 Yılı Faaliyet Raporu'nda yer alan, geçen şubat ayında günlerce süren elektrik kesintisiyle gündeme gelen Isparta'daki elektrik dağıtımından sorumlu Akdeniz EDAŞ'a yönelik denetim sonuçlarına dikkat çekti.

Akın, bakanlığın faaliyet raporunda, "Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Denetlenmesi Faaliyeti Kapsamında Yürütülen Çalışmalar" başlığı altında dağıtım şirketlerine yönelik periyodik denetimlere ilişkin bilgilere yer verildiğini söyledi. Akın, rapora göre, Cengiz ve Kolin ortaklığındaki Akdeniz EDAŞ 2019, 2020 ve 2021 yıllarında denetlendiği halde bu denetimlere ilişkin raporların EPDK'ya iletilmediğinin iddia etti. Akın, şunları söyledi:

"EPDK, SORUMLU ŞİRKETİN DENETİM RAPORUNU TESLİM ALMAMIŞ: AK Parti iktidarının skandalları bir bir ortaya çıkıyor. Skandalları örtbas etmeye çalışsalar da gerçekler apaçık ortada. İktidarın gerçekleri saklamaya çalıştığına örnek, Isparta skandalıdır. Vatandaşlarımızı günlerce soğukta ve karanlıkta bırakan AK Parti iktidarının ilçe başkanlığı gibi çıkan EPDK, sorumlu şirketin denetim raporunu teslim almamış. Kendi açıkladıkları rapor burada.

HAYATİ ÖNEM ARZ EDEN GERÇEKLİKLE KARŞILAŞTIK: Enerji Bakanlığı'nın 2021 Yılı Faaliyet Raporu'nu incelediğimizde, bu hayati önem arz eden gerçeklikle karşılaştık. Bu ne demektir? Protokol gereği, özel dağıtım şirketlerinin denetimleri Enerji Bakanlığı adına TEDAŞ tarafından yapılıyor. İki kurum arasındaki protokol gereği, TEDAŞ, dağıtım şirketlerinin denetimlerini gerçekleştirerek rapor haline getiriyor. Enerji Bakanlığı da gereğinin yapılması talebiyle bu raporları EPDK'ya iletiyor.

PERİYODİK DENETİM RAPORLARI EPDK'YA GÖNDERİLMEDİ: Bakanlığın 2021 Yılı Faaliyet Raporu'na göre; Cengiz ve Kolin'in işlettiği Akdeniz EDAŞ'ın denetimleri, 28 Kasım 2021 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Ancak periyodik denetim raporları EPDK'ya gönderilmedi. Benzer şekilde Dicle EDAŞ, Çoruh EDAŞ, Toroslar EDAŞ'a ait denetim raporları da EPDK'ya iletilmedi. Bu denetim raporları, gereği yapılmak üzere ya EPDK'ya iletilmedi ya da iletildiyse bile gereği yapılmadığı için bu bilgi gizlendi.

BU İKTİDARIN KULLANIM SÜRESİ DOLMUŞTUR: Isparta'da elektrik dağıtım sistemi ve altyapısının çöktüğünü çok iyi biliyorsunuz. Şimdi Bakanlığa ve EPDK'ya soruyorum; denetim raporları neden EPDK'ya iletilmedi? Kim ya da kimleri kolladınız? Dağıtım şirketlerinin kamu tarafından sıkı bir şekilde denetlenmesi gerekirken kamunun görevini neden özel şirketlere devrettiniz? Artık gerçekler gün gibi ortada. Isparta'da yaşanan skandalın sorumlusu AK Parti iktidarıdır ve bu iktidarın kullanım süresi dolmuştur."

Kaynak: ANKA / Güncel

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Ahmet Akın AK Parti Isparta Güncel Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title