Haber : '5 Yıldızlı' Yurtlarda Kalmanın Bedeli Aylık 5 Bin Lirayı Aştı - Haberler

Haberi Paylaş

  '5 Yıldızlı' Yurtlarda Kalmanın Bedeli Aylık 5 Bin Lirayı Aştı

   - Güncelleme:

  Standart bir konaklamanın dışında otellerde bulunan özel hizmetleri de sunan özel yurtlarda aylık konaklamanın bedeli 5 bin 347 liraya kadar çıktı.

  Yükseköğretim Kurulu verilerine göre, açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri hariç, Türkiye'de 2014-2015 öğretim yılı kapsamında üniversitelerde 6 milyon 737 bin 327 öğrenci eğitim görüyor.

  ÖĞRENCİ SAYISI 7 MİLYONU AŞACAK

  Bu rakama bu yıl devlet üniversitelerinin lisans programlarına yerleşen 345 bin 579 aday ile ön lisans programlarına yerleşen 298 bin 649 aday ve vakıf yükseköğretim kurumlarının lisans programlarına yerleşen 68 bin 287 aday ile ön lisans programlarına yerleşen 66 bin 729 aday da eklenince, üniversitelerde öğrenim gören öğrenci sayısı 7 milyonu aşacak.

  ÜNİVERSİTE FİYATLARIYLA YARIŞIYOR

  Bu milyonluk öğrenci sayısı, son yıllarda özel yurt piyasasına olan iştahı da kabarttı. Özel yurtlar verdikleri hizmetlerin sayısını artırırken, konforda da otelleri aratmaz hale geldi. Böylece Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurtlarda aylık fiyat aralıkları 120 ile 350 lira arasında değişirken, bu rakam özellerde 5 bin lirayı geçti.

  HİZMETLER GÖZ KAMAŞTIRIYOR

  Örneğin; Bilgili Holding tarafından hayata geçirilen Republika'nın Ortaköy'deki şubesindeki tek kişilik bir odanın aylık ücreti peşin ödeme yapılırsa 4 bin 919 lira. 7-8 metrekarelik balkonu olan, bu hariç toplam alanının 40 metrekare olduğu tek kişilik odanın içerisinde mini bar, özel gardırop, çalışma masası, yatak, değerli eşyalar için kişisel kasa ve TV bulunuyor.

  Bunun dışında spor salonu, pilates odası, oyun odası, sinema salonu, yemekhane ve çamaşırhane gibi sosyal donatıların da olduğu Republika'daki tek kişilik bir odada konaklamanın fiyatı, taksitli ödemelerde aylık 5 bin 347 liraya kadar çıkıyor.

  Bu rakam 30 güne bölündüğünde, burada konaklamanın günlük bedeli 178,2 liraya denk geliyor. Yurtların 10 aylık sözleşme yaptığı baz alınırsa, bir yıllık yurt bedeli üniversite fiyatlarıyla başa baş olarak 53 bin 470 lirayı buluyor.

  EN FAZLA ÖĞRENCİ İSTANBUL'DA

  EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin yüzde 12'sinin İstanbul'da, yüzde 4'ünün Ankara'da, yüzde 3'ünün de İzmir'de bulunduğunu söyledi.

  ÖSYM verilerine göre 2015-2016 yılları arasında İstanbul'da lisans ve ön lisans düzeyinde üniversiteye giriş yapan öğrenci sayısının 626 bin 910 olduğu bilgisini veren Yazıcı, 2014-2015 eğitim döneminde bu sayı 461 bin 139 iken, lisans ve ön lisans düzeyinde üniversiteye giriş yapan öğrenci sayısında yüzde 36'lık artış yaşandığını belirtti.

  BEŞİKTAŞ RAKAMLAR ZİRVEDE

  Yazıcı, İstanbul'da en fazla sayıda yurda sahip ilk 5 ilçenin 10 aylık fiyat aralıklarına baktıklarında Fatih ilçesinde 3 bin 500 ile 16 bin 500 lira arasında değişen fiyatların Şişli'de bin 200 ile 15 bin lira arasında, Beşiktaş'ta 6 bin ile 23 bin 500 lira arasında, Avcılar'da 5 bin ile 18 bin lira arasında, Kadıköy'de ise 4 bin 400 ile 13 bin lira arasında değiştiğini dile getirdi.

  YURT İHTİYACI DEVAM EDİYOR

  Yazıcı, öğrenci sayısıyla mevcut yurt kapasitesi karşılaştırıldığında özellikle Bakırköy, Beykoz, Kartal, Beyoğlu, Bağcılar ve Kadıköy ilçelerinin yüksek düzeyde yurt ihtiyacı bulunan yerler olduğunu belirtti.

  Hürriyet / Güncel

  Cansel Turgut Yazıcı Yurtlar Kurumu İstanbul Türkiye Eğitim Güncel Haberler

  beğendim
  alkışladım
  beğenmedim
  güldüm
  üzüldüm
  sinirlendim
  şaşırdım
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu haber Hürriyet tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Hürriyet tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Hürriyet kurumudur.
  title