23 Yaşındaki FETÖ'cü, Gülen'in Videosundan Sonra İfade Değiştirince Tutuklandı

23 Yaşındaki FETÖ'cü, Gülen'in Videosundan Sonra İfade Değiştirince Tutuklandı

Samsun'da, önceki duruşmalarda itirafçı olan sanık bugün ise Etkin Pişmanlık Yasası'ndan vazgeçince tutuklandı. Elebaşı Gülen'in itirafçıları "kafir" ilan etmesinden sonra sanığın itirafçılıktan vazgeçmesi dikkat çekti.

Samsun'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmasında tutuklu olarak yargılanan 23 yaşındaki genç kız, yargılandığı mahkemede 'Etkin Pişmanlık Yasası'ndan yararlanmak istediğini belirterek itirafçı olmuştu. Örgütün öğrenci ablası olduğunu söyleyip, telefonuna ByLock'u yükleyeni anlatıp, örgütle ilgili bilgi vermesine rağmen yargılandığı davanın son duruşmasında verdiği ifadeleri baskı altında verdiğini iddia edip çark eden Ebru Demirtaş, 8 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılıp tutuklanarak cezaevine gönderildi.

DAHA ÖNCEKİ DURUŞMADA İTİRAFLARDA BULUNMUŞLARDI

Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen FETÖ davasında 3'u tutuklu 10 kişinin yargılanması sona erdi. Tutuksuz olarak yargılanan 23 yaşındaki Ebru Demirtaş, daha önceki duruşmada hakimin ve savcının "Etkin Pişmanlık Yasası'ndan yararlanmak ister misin" sorusuna pişmanlık yasasından yararlanmak istediğini belirterek, kendisinin örgütün öğrenci ablası olduğunu söyleyip telefonuna da ByLock'u kimin yüklediğini anlatıp örgüt ile ilgili bilgiler verdi.

İFADE DEĞİŞTİRDİ TUTUKLANDI

Ancak, bugün görülen son duruşmada Ebru Demirtaş ifade değiştirerek, Etkin Pişmanlık Yasası'ndan yaralanmak istemediğini söyleyip daha önceki ifadelerinin baskı altında verdiğini iddia etti. Mahkeme, Ebru Demirtaş'ı "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 8 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırarak tutuklanmasına karar verdi. Duruşma salonunda adliye polisi tarafından gözaltına alınan Demirtaş, mahkeme tarafından tutuklanma müzekkeresinin yazılmasının ardından Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edilerek akşam saatlerinde Samsun Kapalı Cezaevine gönderildi.

Demirtaş'ın, FETÖ elebaşının itirafçılar ile ilgili yaptığı açıklamadan sonra ifade değiştirdiği iddia edildi.

ÖRGÜT ÜYELERİNE CEZA YAĞDI

Aynı davada tutuklu olarak yargılanan Nursal Karaca 7 yıl 5 ay 3 gün, Serdar Çetin 8 yıl 3 ay ve Uğur Sezer 7 yıl 5 ay 3 gün hapis cezasına çarptırılarak tutukluluk hallerinin devamına karar verilirken, tutuksuz yargılanan Ömer Faruk Çeken 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı ve Etkin Pişmanlık Yasası'ndan yararlanan Ferdi U. ise 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılıp 'Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması'na karar verilerek cezası ertelendi. Tutuksuz olarak yargılanan Şaban Kara, Ömer Erol, Harun Yıldız ve Halil Acar ise beraat ettiler.

FETÖ ELEBAŞININ İTİRAFÇILARLA İLGİLİ KONUŞMASI

Terör örgütü elebaşının örgüt üyelerini ayakta tutmak, talimatlar vermek, çözülmelerin önüne geçmek için hazırladığı yeni bir videosu yayınlandı. FETÖ elebaşı Gülen, örgüte yakın sosyal medya hesaplarından da yayınlanan videoda örgüt üyelerini deşifre eden, itirafçı olan kişileri kafirlikle suçladı.

İtirafçı olmak yerine şiddete maruz kalınmasının tercih edilmesinin "sevap" kazandıracağını öne süren Gülen, örgüt üyelerini deşifre eden, yaptıklarını itiraf eden kişilerin günde "10 vakit" namaz kılsa da "İslam yolunda kafir" olacağını ileri sürdü.

Videonun, son günlerde bazı rütbeli asker ve polislerin örgüt üyesi olduklarını itiraf etmeleri ve örgütteki bazı önemli isimleri deşifre etmesinin ardından yayınlanması dikkati çekti.

Kaynak: İHA