Enerji paneli -

Enerji paneli -

Karaman'da Ticaret İl Müdürlüğünce "Enerji" konulu panel düzenlendi.

Enerji paneli -

Karaman'da Ticaret İl Müdürlüğünce "Enerji" konulu panel düzenlendi.

Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Elektrik Üretim ve Tüketim Kooperatifi Başkanı Ahmet Yenilmez, Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlenen panelde, Karaman ilinin güneş enerjisi ile elektrik üretimininde Türkiye'deki en iyi şartlara sahip il olduğunu söyledi.

Karaman'ın yüksek ısıdan kaynaklı verim düşüklüğünü en az yaşayan il olduğunu ifade eden Yenilmez, bu kaynağın Karaman'ı bir adım enerjide öne çıkardığını dile getirdi.

Karaman'ın yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı açısından potansiyelinin yüksek olduğunu vurgulayan Yenilmez, şunları kaydetti:

"Bu nedenle Karaman, il müteşebbisleri ile il dışı yatırımcıları tarafından ilgi görmektedir. Bu potansiyellerin değerlendirilmesine yönelik bir adımda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan Elektrik Enerjisi Üretim ve Tüketim Kooperatifi ana sözleşmesiyle atılmıştır. Bu kooperatif yapısı ile küçük yatırımcının ilde yaşa halkın ve bizim can damarımız olan esnaf ve sanatkarın da önü açılmıştır."

- "Enerji Kooperatifi Kuruldu"

Türkiye'ye öncülük etmek için enerji kooperatifi kurduklarını anlatan Yenilmez, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği desteği ile kooperatif kurduklarını ifade etti.

Kalkınma ajanslarından destek isteyen Yenilmez, "Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Elektik Üretim ve Türetim Kooperatifini kurduk. Ülkeyi değeri esnafımızı milli davamız olan enerji ihtiyacını karşılanmasında rol alabileceğini en önemli göstergesidir" dedi.

Ticaret İl Müdürü Yusuf Arı da yapılan araştırmalarda fosil yakıtlardan oluşan enerjinin 2030 yılında biteceğini söyledi.

- "Karaman diğer illere öncülük ediyor"

Herkesin yenilenebilir enerji ile tanışık olduğunu belirten Arı, şöyle devam etti:

"Bizim esas üzerinde durduğumuz güneş enerjisinden elektrik üretimi. Yenilenebilir enerjiden kasıt temiz çevre. Kaynaklar tükenecek uzmanlara göre 2030 yılında fosil yaktılar bitecek. Tükenen bir kaynak var. Mevcut kaynakların çevreye verdiği zararları biliyoruz. Karaman'da her cuma yağmur duasına çıkıyoruz. Çevre kirliğinden dolayı yağmur yağmıyor. Küresel ısınmanın etkileri Karaman'da da görülmekte. Dışa olan enerji bağımlılığını bitirmek istiyoruz. Bunun için güneş enerjisini harekete geçirmemiz gerekiyor. 2023 yılına kadar güneş enerjisine yetebilecek bir potansiyel var Karaman'da bizim bunu kullanmamız gerekiyor. Karaman'da güneşlenme süresi çok fazla. Karaman diğer illere göre öncülük ediyor."