Haberler

Petkim'in 9 Aylık Cirosu 3,3 Milyar TL Oldu

Ekonomi Haberleri

Türkiye’nin petrokimyada tek hammadde üreticisi konumundaki Petkim, 9 aylık dönemde 3,3 milyar TL ciro, 132,6 milyon TL brüt kâr, 2,56 milyon TL net kâr sağladı.

Türkiye'nin petrokimyada tek hammadde üreticisi konumundaki Petkim, 9 aylık dönemde 3,3 milyar TL ciro, 132,6 milyon TL brüt kar, 2,56 milyon TL net kar sağladı.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, 144 milyon dolar tutarındaki kapasite artışı yatırımlarını ve tarihi bakım dönemini tamamlamak üzere olduklarını belirterek, " Petkim'i kuvvetli EBİTDA sağlayan yatırımları olan bir kurum haline getirme yolunda önemli bir adım attık. Bu yatırımın etkisini önümüzdeki günlerde görmeye başlayacağız. Türkiye'nin cari açığına pozitif etki yaparak ekonomimize olumlu katkı sağlayacağız" dedi.

Petkim Petrokimya Holding A.Ş. yılın ilk 9 aylık döneminde 3,3 milyar TL ciro, 132,6 milyon TL brüt kar, 2,56 milyon TL net kar sağladı. Şirketin Temmuz- Eylül dönemini kapsayan 3. çeyrek bilançosunda ise ciro 862,6 milyon TL olurken brüt kar 21,3 milyon TL'de kaldı. Fabrikalarda yatırım ve bakım nedeniyle üretim yapılmamasının da etkisiyle söz konusu dönemde 53 milyon TL zarar açıklandı.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, toplam 144 milyon dolara ulaşan kapasite artışı yatırımlarını ve tarihi bakım dönemini tamamlamak üzere olduklarını belirterek, Petkim'i kuvvetli EBİTDA sağlayan yatırımları olan bir kurum haline getirme yolunda önemli bir adım attıklarını söyledi. Yapılan yatırımın etkisinin yılın son çeyreğinden itibaren görülmeye başlayacağını ifade eden Korkut, "Sanayicimiz için ürettiğimiz hammaddenin Türkiye içerisinden sağlanma miktarını artırmış olacağız. Türkiye'nin cari açığına pozitif katkı yaparak ekonomimize olumlu katkı sağlayacağız. Ayrıca, üretimde girdi olarak daha az doğalgaz tüketileceği için yıllık doğalgaz faturamız da azalacak" dedi.

Korkut, ana ürün olan etilenin üretildiği Etilen Fabrikası kapasitesinin yıllık 520 bin tondan 588 bin tona ulaşacağını böylece enerji ve hammadde birim tüketimlerinin azaltılacağını, operasyonel verimliliklerin artırılacağını kaydetti. Korkut, Etilen Fabrikası'nın tesisteki diğer fabrikalara ara ürün sağladığını belirterek, Türkiye'nin cari açığına pozitif katkı yapacak bir yatırımı yapmaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Petkim'in kapasite ve verimlilik artıran yatırımların yanı sıra pazara odaklanan sürdürülebilir karlılığı hedefe koyan bir yaklaşımla hareket ettiğini söyleyen Korkut, "Üretimden lojistiğe kadar tüm süreçlerde operasyonel verimliliği ön planda tutarak ve kontrol edilebilen değişkenlere ağırlık vererek karlılığı sürdürmek istiyoruz" diye konuştu.

KAPASİTE ARTIŞLARINI RES VE KONTEYNER LİMANI TAKİP EDECEK

Türkiye'nin iki numaralı stratejik yatırım teşviği kapsamında bulunan Etilen ve PTA fabrikaları kapasite artışı çalışmalarının ardından Petkim, bünyesinde bulunan iki önemli yatırımı tamamlamaya hazırlanacak. Petkim'i daha fazla değer üreten bir şirket haline getirecek Rüzgar Enerji Santrali ve Petkim Konteyner Limanı için geri sayımın devam ettiğini dile getiren Sadettin Korkut, şunları söyledi: "Bölgenin tüm ticareti açısından büyük önem taşıyan konteyner limanına gelecek yıl Eylül ayında gemiler yanaşmaya başlayacak. Şu anda Faz-1 ve Faz-2'nin hafriyat, rıhtım dolgu ve kazık çakma çalışmaları yüzde 75 oranında tamamlandı. Türk sanayicileri Pire ve İskenderiye gibi limanlarda zaman kaybetmekten kurtulacak; ihracatçı firmaların navlun maliyeti azalacak. Ayrıca, yarımadada 2015 yılı sonunda üretime başlamasını planladığımız Rüzgar Enerji Santrali ile enerji çeşitliliğine giderken ilk fazı tamamlandığında ihtiyacımız olan elektrik enerjisinin yüzde 12'sini de buradan karşılamış olacağız."

PETROLDE 80 DOLAR ÖNEMLİ BİR DİRENÇ

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, yılın son çeyreğinde, Avrupa bölgesi, Çin, Japonya ve birçok gelişmekte olan ülkede devam eden düşük büyüme performansının, küresel emtia talep ve fiyatlarını baskı altında tuttuğunu belirtti. Korkut, global piyasalar konusunda şunları söyledi: "Jeopolitik problemler, parasal genişleme uygulamalarının sona erişi ve FED'in faiz artırma planları, gelişmekte olan ülkeler için, azalan sermaye/nakit akışı, artan kur ve enflasyon baskısı gibi gelişmelere yol açıyor. Ekim 2014 ayı itibarıyla hızlanan düşüş seyri sonucu küresel emtia fiyatları son 5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Talepteki düşüşlerin yanı sıra, önemli rezerv ülkelerin üretimlerini artırması ve ABD dolarının değer artışı fiyatlar üzerinde, Haziran ayından itibaren oluşan baskıyı daha da artırarak, kademeli düşüşü serbest düşüşe çevirdi.Fiyatlara baskı yapan piyasa unsurları devam etmekle birlikte, petrol üretici ülkelerin gelir kaybı, bütçe sorunları ve çıkarma maliyetleri paralelinde petrolde $80/BRL seviyesi önemli bir direnç" - İZMİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Sadettin Korkut Türkiye Petkim Eylül Ekonomi Haberler

title