Haberler

Mbtg, Japonya'da Türk Rüzgarı Estiriyor

Ekonomi Haberleri

Makarna, Bulgur, Bakliyat, Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG), katıldığı FOODEX JAPAN 2013 Uluslararası İçecek ve Gıda Ürünleri Fuarı'nda Türk rüzgarı estiriyor.

Makarna, Bulgur, Bakliyat, Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG), katıldığı FOODEX JAPAN 2013 Uluslararası İçecek ve Gıda Ürünleri Fuarı'nda Türk rüzgarı estiriyor.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da gerçekleştirilen fuara MBTG Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, MBTG Başkan Vekili Şahin Batallı, MBTG Muhasip Üyesi Abdurrahman Avcı ve İbrahim Sarı, MBTG Çalışma Komite Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, Çalışma Komitesi Üyesi Ali Can Koçak, GAİB Genel Sekreteri Salim Kocaer, Genel Sekreter Yardımcısı Aydın Kutlu ve Proje Uzmanı Bülent Kayalı ile Türk ve Japon mutfağının ünlü aşçılarından oluşan bir heyet katıldı. En büyük hedeflerinin Uzak Doğu mutfağına girmek olduğunu ve bu yöndeki çalışmaların olumlu sonuçlar verdiğini belirten MBTG Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, makarna, bulgur, bakliyat ürünleri ve Türk üretimi bitkisel yağların Japon yemeklerine uygun kullanımıyla ilgili Japon aşçılara özel olarak hazırlanan yemek tarifleri dağıtıldığını söyledi. Tiryakioğlu, "FOODEX JAPAN 2013 Uluslararası İçecek ve Gıda Ürünleri Fuarı'nda tanıtım grubumuz hedefine ulaşmıştır. Fuarın en gözde stantlarından birisi haline gelen MBTG standında fuar süresince tanıtımını üstlendiğimiz ürünlerle ilgili hazırlanan yemek çeşitleri yanında bu ürünlerin insan sağlığına faydalarını anlatan broşür dağıtımı ve Japon mutfağında hangi ürünün nasıl kullanılması gerektiğini anlatan Japonca tanıtım kataloglarımız büyük ilgi görmektedir. Fuarın en çok ziyaret edilen standı olma özelliğiyle de diğer katılımcıların ve farklı ülkelerinde dikkatini çeken MBTG, Orta Doğu'ya yönelik hedeflerini yakalamış durumdadır. Özel olarak tasarlanan ve Japonca yemek tariflerini kapsayan broşürlerimiz büyük ilgi görürken, ürünlerimizden hazırlanan özel yemekler de Japon konuklara ikram edilmiş ve Japonlar'ın damak tadına uygun yemeklerin büyük ilgi görmesi önümüzdeki dönemlerde MBTG'nin üstlendiği ürünlere yönelik Uzak Doğu'dan önemli talepler geleceği anlaşılmıştır. Japonya'ya yaptığımız incelemelerde Türk tarım ürünleri ve gıda ürünlerinin maalesef buradaki market reyonlarında olmayışı önemli bir eksikliktir. Üreticilerimizin bu uyarımızı dikkate alarak Japonya başta olmak üzere bütün Uzak Doğu coğrafyasında Türk ürünlerinin bir an önce söz konusu market reyonlarına çıkışını sağlaması gerekmektedir. Tanıtımı yapılan ürünlere yönelik talebin oluşacağı ve bu talebi Türk firmalarının karşılayacağı unutulmamalıdır. Daha önceki fuarlarla kıyaslandığı zaman Japonya'nın başkenti Tokyo'da halen sürmekte olan FOODEX JAPAN 2013 Uluslararası İçecek ve Gıda Ürünleri Fuarı'nda hedeflerimiz yüzde yüz tutmuş olup, bu başarının ülke ihracatına önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

"MBTG JAPONYA'DA HEDEFİMİZE BAŞARIYLA ULAŞTI"

MBTG Başkan Vekili Şahin Batallı ise, yurt dışı fuarları ve organizasyonlarıyla hedefe başarıyla ulaşıldığını ifade ederek, "Gerek yurt içi, gerekse yurt dışı tanıtım çalışmalarımız yoğun olarak sürmektedir. Dubai'nin ardından şimdi de FOODEX JAPAN 2013 Uluslararası İçecek ve Gıda Ürünleri Fuarı'ndaki etkinliklerimizle Türk gıda ürünlerinin ve özellikle makarna, bulgur, bakliyat ve bitkisel yağlarımızın tanıtımını gerçekleştirmekteyiz. Japon yemek kültürüne uygun olarak bu ürünlerin kullanılacağı yemekler tespit edildi. Japon aşçılardan oluşan bir Japon ekibiyle onlarla koordineli çalışan Türk aşçı grubumuz ortak hareket ederek en güzel yemek çeşitlerini birlikte belirledi. Japon ekibi, Türk makarnasını Avrupa'da da kullanılan ve Japonya'da çok sevilen rotatil (türlü) denen Japonlara özgü bir yemekle birlikte servis etti. Bunun dışında brokolili makarna, tavuklu bulgur pilavı, kıymalı körili bulgur pilavı ve mercimek kullanılarak yapılan bir tatlı pişirdiler. Türk ekibi ise, domatesli makarna, yoğurtlu makarna, domatesli bulgur pilavı, mercimekli bulgur pilavı ve bulgur tatlısından oluşan menüyü sundular. Çalışmalarımız 2013 yılı boyunca daha etkin ve yoğun bir şekilde sürecektir" diye konuştu.

Japonya ve Uzak Doğu pazarının çok büyük bir pay olduğuna dikkat çeken Batalı, "Tanıtım Grubu olarak biz Türk gıda ürünlerimizin başarılı bir şekilde tanıtımını sağladık. Bundan sonra markalarımızın ve ihracatçı firmalarımızın gerek Japonya'da, gerekse Uzak Doğu'da çalışmalar yapması önemli bir ihracat trendinin sağlanabilmesi için gerekli. Konuyla ilgili olarak gerek TİM, gerekse GAİB üzerinden üyelerimize bu gelişmeler bildirilecektir. Uzak Doğu pazarı AB, ABD ve Afrika pazarları kadar önemli ve değerlidir" şeklinde konuştu.

"UZAK DOĞU TÜRK TARIM ÜRÜNLERİ İÇİN BÜYÜK BİR PAZAR"

MBTG'nin Uzakdoğu'da önemli bir ilke daha imza attığına dikkat çeken MBTG Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram da, ilk kez Japonya'da Japon aşçılar tarafından Japon damak tadına uygun Türk tarım ürünlerinin kullanılarak çeşitli yemekler yapıldığını kaydetti. Bayram, "Japonya'da katıldığımız fuarda ilk kez Japon aşçılar tarafından özel olarak hazırlanan ve ana malzemeleri makarna, bulgur, bakliyat ürünleri ve bitkisel yağlarımızdan oluşan yemekleri ziyaretçilere ikram ettik. Büyük ilgi gördü elbette bu yemekler. Uzak Doğu'nun ürünlerimiz için büyük ve önemli bir pazar olduğunu görüyoruz. Bunun firmalarımız tarafından iyi değerlendirilmesi gerekir. Özellikle Japon hipermarketler üzerinden tarımsal ürünlerimiz Japon alıcılara ulaştırılabilir. Fuarda Japonca hazırlanan broşür ve kataloglarımız da büyük ilgi gördü. Bu çalışmaların ülke ekonomisine önemli katma değer olarak dönüş yapacağına inanıyoruz" dedi. - GAZİANTEP

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Mustafa Bayram Uzak Doğu Japonya Tokyo Ekonomi Haberler

title