Haber : Markalı Konutta 2016 Yılı Değer Artış Şampiyonu Ispartakule-Bahçeşehir Oldu - Haberler

Haberi Paylaş

Markalı Konutta 2016 Yılı Değer Artış Şampiyonu Ispartakule-Bahçeşehir Oldu

Markalı Konutta 2016 Yılı Değer Artış Şampiyonu Ispartakule-Bahçeşehir Oldu

Markalı konut projelerinde 2016 yılında en fazla değeri artan bölge Ispartakule-Bahçeşehir olurken, en az değer artışının ise Zekeriyaköy’de gerçekleşti.

Markalı konut projelerinde 2016 yılında en fazla değeri artan bölge Ispartakule- Bahçeşehir olurken, en az değer artışının ise Zekeriyaköy'de gerçekleşti.

EVA Gayrimenkul Değerleme A.Ş. 2016 yılına ' İstanbul Markalı Konut Araştırması'nı açıkladı. Buna göre; İstanbul'un coğrafi bölgeleri ve ulaşım aksları dikkate alınarak kategorizasyon yapılan araştırmada şehrin 34 bölgesinde bin 417 markalı konut projesinin yer aldığını, kent genelinde markalı konut sayısının 560 bine ulaştı. 2015 yılında bin 242 markalı konut projesinde 500 bin konut olduğunu ifade eden EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2016 yılında İstanbul'da markalı konut projesi sayısında bir önceki yıla göre yüzde 14, markalı projelerde yer alan konut sayısında ise yüzde 12 artış yaşandığını açıkladı. Yazıcı, 2014 yılında bin 7 proje içerisinde 430 bin konut bulunurken, bu sayının 2015 yılında bin 242 proje ve 500 bin konuta, 2016 yılında ise bin 417 proje ve 560 bine konuta ulaştığını kaydetti.

Araştırmaya göre 2016 sonu itibariyle markalı konut projelerindeki daire sayıları bir önceki yıla göre yüzde 12 büyüme gösterdi. 2015 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 16 artış gösteren markalı konutlardaki daire sayısı, 2014-2016 arasını kapsayan son iki yılda yüzde 30 büyüme kaydetti. Markalı konut projeleri açısından bakıldığında ise 2014 yılında bin 7 olan proje sayısı, son iki yılda yüzde 41 artış göstererek 2016 yılında bin 417 adete ulaştı. Aynı dönemde daire sayısı ise yüzde 30 artış gösterdi.

Markalı konutta Anadolu yakasında Bağdat Caddesi, Avrupa yakasında Fulya-Bomonti-Şişli-Büyükdere aksı birim metrekare satış değerleri itibariyle en yüksek bölgeler olarak öne çıktı. Buna göre Anadolu yakasında en yüksek ağırlıklı ortalama birim konut satış fiyatına sahip olan bölgenin Bağdat Caddesi olduğu, en düşük birim satış değerine sahip olan bölgenin ise Şile olduğu belirleniyor. Bağdat Caddesinde konut ortalama birim metrekare satış fiyatı takribi 17 bin 500 TL/metrekare iken, Şile bölgesinde bu değerin yaklaşık 2 bin 900 TL/metrekareye kadar düştüğü gözlendi.

Avrupa yakasında ise en yüksek konut birim satış fiyatına sahip olan bölgenin Fulya-Bomonti-Şişli-Büyükdere aksı olduğu, en düşük birim satış değerine sahip olan bölgenin ise Esenyurt olduğu dikkat çekti. Fulya-Bomonti-Şişli-Büyükdere aksındaki markalı konutların ortalama birim satış değerleri 20 bin TL/metrekare iken, en düşük birim satış değerine sahip Esenyurt bölgesindeki ortalama birim metrekare satış fiyatının 3 bin 500 TL/metrekare seviyesinde olduğu görüldü.

Toplam konut stokunun yüzde 11'i markalı konut

Yazıcı, istatistiki verilere göre İstanbul genelinde 5,3 milyon konut bulunduğunu, tespitlerine göre bu konutların yaklaşık 560 bininin markalı konut projelerinden oluştuğunu kaydetti. Buna göre İstanbul'da markalı konut oranının toplam konut stokunun 2014'te yüzde 7,7, 2015'te yüzde 9,5, 2016'da yüzde 11'e çıktığını, söz konusu yükselişe göre markalı konut sektörünün İstanbul'da her sene artış gösterdiğini belirtti.

İstanbul'un en markalı konut ilçeleri

Yazıcı, araştırma kapsamında İstanbul Anadolu yakasında Ataşehir, Pendik, Kartal, Kadıköy ve Sancaktepe ilçelerindeki markalı konut projelerinin, Anadolu yakasının tamamındaki toplam markalı konut projeleri içindeki en büyük paya sahip olduğunu belirlediklerini bildirerek, "İstanbul Avrupa yakasında ise Esenyurt, Başakşehir, Beylikdüzü, Küçükçekmece, Şişli ve Bakırköy ilçelerindeki markalı konut projelerinin, Avrupa yakasının tamamındaki toplam markalı konut projeleri içindeki en büyük paya sahip" dedi.

Markalı konutların yüzde 62'den fazlası 80 metrekare'den küçük

Araştırmaya göre, İstanbul'da bulunan markalı konutların yüzde 27'si 3+1, yüzde 29'u 2+1 ve yüzde 28'i 1+1 daire tiplerinden oluşmakta iken, yüzde 16'lık kısım diğer tiplerden oluştu. Yazıcı, belirlenen verilere göre markalı konutların yaklaşık yüzde 62'sinin 2+1 ve daha küçük evlerden oluştuğuna, diğer bir deyişle İstanbul'daki markalı konutların yüzde 62'sinin 80 metrekarenin altında olduğuna dikkat çekti.

Son iki yılda değer artışında zirveye yerleşen ilçeler

Yazıcı, İstanbul'da bulunan markalı konutlardaki değer artışının bölgelere göre analizine bakıldığında ise 2013 yılında en çok Kemerburgaz, E5-Merter-Havaalanı Aksı ve Kağıthane-Seyrantepe'de, 2014 yılında Kemerburgaz, Şile ve Fulya-Bomonti-Şişli-Büyükdere Aksı'nda, 2015 yılında Alemdağ, Beylikdüzü-Gürpınar ve Kemerburgaz, 2016 yılında ise Ispartakule Bahçeşehir, E-5 Merter Havalimanı Aksı- Zeytinburnu Sahili ve Çekmeköy bölgesinde değer artışı yaşandığını kaydederken, 2014-2016 itibariyle son iki yıla bakıldığında ise sırasıyla Ispartakule Bahçeşehir, Beylikdüzü-Gürpınar ve Çekmeköy bölgelerinde değer artışı görüldüğünü söyledi.

2016 yıl sonu itibariyle 5 yıllık bileşik değer artışı

Araştırmasıya göre, 2013'te bir önceki yıla göre yüzde 37, 2014'te yüzde 39, 2015'te yüzde 44 ve 2016'da yüzde 7 fiyat artışı yaşanan Kemerburgaz, son beş yılda bileşik oranlı değer artışına bakıldığında markalı konut fiyatlarının yüzde 193 arttığı bir bölge olarak İstanbul'da 34 bölge içinde ilk sırada bulundu. Satın alma gücüne bakıldığında da Türkiye'de hane halkı kredi ödeyebilme kapasitesinin faiz oranlarından çok etkilendiği ortaya çıkarken, konut kredisi faiz oranları düştüğünde aylık ödeme rakamları da düştü ve konuta ulaşabilecek nüfus oranında artış görüldü.

Konut kredilerin her şeye rağmen büyüdüğünü ifade eden Yazıcı, vadesi gelen kredilerin kapandığı düşünülürse, kredi büyüklüğünün artmasının her şeye rağmen kredi kullanımının kapanan kredilerden fazla olduğunu ortaya koyması bakımından önemli olduğunu da sözlerine ekledi. - İSTANBUL

İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Cansel Turgut Yazıcı Bahçeşehir İstanbul Şişli Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title