Haber : Koza İpek Grubuna, İlginç Bilirkişi Raporuyla El Konuldu - Haberler

Haberi Paylaş

Koza İpek Grubuna, İlginç Bilirkişi Raporuyla El Konuldu

 - Güncelleme:

Koza İpek ve 22 şirketine, kayyum atanmasına temel olan emniyet ve bilirkişi raporunda, şirketlerde parasal hareketlilik için Şirinler Köyü yönteminin kullanıldığı iddia edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın teröre finans sağladığı iddiasıyla bir süre önce baskın yaptığı Koza İpek Grubu'na bağlı tüm şirketlere kayyum atandı. Koza İpek Grubu'nun basın yayın organlarını da içeren 22 şirketin kayyumunu oluşturan isimler de açıklandı. Kayyum talebi, emniyet ve savcılıkça atanan 3 kişilik bilirkişi olarak atanan akademisyenlerin hazırladığı rapor sonrasında gündeme geldi. Kayyuma temel olan emniyet ve bilirkişi raporunda, şirketlerde parasal hareketlilik için Smurfs Village ( Şirinler Köyü) yönteminin kullanıldığı iddia edildi. İpek Grubu avukatı Baran Baycan kararın tebliğ edilmediğini söyledi.

133. MADDEYE GÖRE

Akşam saatlerinde Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği'nin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebiyle Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına karar verdiği açıklandı. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) "Şirket yönetimi için kayyum tayini" başlıklı 133. maddesi kapsamında verilen karar öncesinde başsavcılık, mahkemeye bir talep yazısı yazdı. Yazıda Koza bünyesindeki şirketler ile Akın İpek'in ortaklığı bulunan şirketler ve evinde el konulan faturalar, defterler, dijital kayıtlar ile tüm belgeler üzerinde inceleme yapmak üzere, konusunda uzman üç kişinin bilirkişi olarak görevlendirildiği belirtildi.

Bu bilirkişilerin hazırladığı raporda, İpek Grubu şirketleri için "Ortaklıklardaki kişilerin neredeyse tüm şirketlere hakim aynı kişilerden oluştuğu, kurumların aynı adreste oldukları, farklı adreslerdekilerinse Ankara Yenimahalle merkezindeki Smurfs Village yani Şirinler Köyü yönteminin uygulandığı adreste toplandıkları" saptaması yapıldı. "Çok önemli muhasebe sahtecilikleri ve hilelerin yapıldığı, kayıt dışı parasal girdinin organize şekilde bu kurumlarda olduğu" ifade edilen raporda, şunlar kaydedildi:

"Çok yoğun ve fazla Smurfs Village (Şirinler Köyü) para hareketliliği olduğu, mali iz takibini kaldıracak şekilde iç içe geçmiş kurumsal belge hareketliliğinin olduğu ve bağış ve yardımlara dair hiçbir somut belge, dayanak ve uygunluğun olmadığı danışmanlık hizmetleri için gider pusulası düzenlenmek suretiyle para çıkışları yapıldığı, peçeleme ve muvazaa marifetiyle birçok işlem tesis edildiği ve örtülü kazanç sağlandığı, Vergi İdaresi vergi teknik raporlarının düzenlenmediği, sermaye piyasasını ilgilendiren hususlarda, ilgili kurulun hareket etmediği, MASAK'ın çalışma alanı kapsamında birçok karapara aklama eyleminin varlığının tespit edildiği, örgütsel amaçlara ulaşabilmek için muhalif kişilerle ilgili bilgi ve doküman hazırlandığı, tehdit unsuru olabilecek şahıs veya kurumlar için yazışmalar yapıldığı tespit edilmiştir."

Cumhuriyet Başsavcılığı'nın rapora dayanarak yazdığı talep yazısında, "Akın İpek'in ortaklığı bulunan, Koza Holding A.Ş. ve bağlı bulunduğu diğer şirketlerin, himmet adı altında toplanmış paraları, altın üretiminden kazanmış gibi göstererek, farklı isimler adı altında kurdukları paravan şirketler adına, çalıştıkları bankalar üzerinden kara para akladıkları, bunları, liderliğini Fetullah Gülen'in yaptığı FETÖ/PDY terör örgütüne aktarılmasını sağladıkları" iddia edildi.

KAYYUM NEDİR?

Belli bir malın yönetilmesi ya da belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimsedir. Kayyum atamaları mahkeme kararı ile uygulanır. Ortaklar arasında çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle anonim şirket organlarının iş göremez hale gelmesi durumlarında da şirket için kayyum atanması istenir. Bazen de kayyum, savcılığın talebi ve mahkeme yolu ile yapılır.

ŞİRKETLERE ATANAN İSİMLER

Koza İpek Holding AŞ ve maden-enerji şirketleri: Özen Pala (Demiröz Mali Müşavirlik'te mali müşavir), Arif Yalçın, Mustafa Akçil, Hayrullah Dağıstan, Mustafa Şimşek, Hamza Yanık, Ali Yazlı (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Bağımsız Denetçi/ AK Parti'den Ümraniye Belediye Meclis Üyesi ve Encümeni), Cahit Demiral, Yasin Kalem.

Basın şirketleri: Ali Rıza Esmen, Çetin Altay, Hüdai Bal, (Daha önce Turkuvaz Medya Grubu'nda çalıştı, daha sonrasında TMSF tarafından Show TV yönetimine atandı.) Fatih İcin, Bilal Koyuncu, Ümit Önal (Turkuaz Medya Grubu'nda reklam grup başkanlığı yaptı. Digiturk Yönetim Kurulu Üyesi)

Diğer şirketler: Ali Yazlı, Hayrettin Bıyıklıoğlu, Kemal Yıldır, Yusuf Atmaca, Şahin Dağlı, Özen Pala, Kemal Yıldır, Hasan Ölçer, Mehmet Tunçel, Mehmet Üzer, Nevzat Demiröz (AK Parti Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz'ün kardeşi, mali müşavir) Hikmet Keleş, Yasin Kalem, Hamza Yanık, Arif Yalçın.

####

HUKUKÇULAR ALINAN KARARLARI YORUMLADI

Av. Hüseyin Uğur Poyraz: "Kayyum hem şirket ortaklarına karşı hem de devlete karşı bağımsız olmak zorunda. Siyasi otoritenin isteği doğrultusunda hareket ederse, suç işlemiş olur."

Av. Çağrı Çetin: "Kayyumun atanması haberi karşısında aklıma ilk gelen orda çalışan basın emekçileri oldu. Siyasi bir intikam operasyonu olmamasını, maddi gerçeğin ortaya çıkmasını dilerim."

Av. Yasemin Bal: "Bu tip kararların çok ciddi bir biçimde incelenerek ve somut delillerle verilmesi gerekir. Hem yerli hem yabancı yatırımcının, yatırım konusundaki planlarını olumsuz etkileyebilir."

SPK eski Başkanı Doç. Dr. Doğan Cansızlar: "Koza-İpek Holding ile ilgili karar şaşırtıcı değil. Yargı kararı olduğu için diyecek bir şey yok. Kararın gerekçesini görmek lazım. Holding bünyesinde halka açık şirketler olduğu için Kamuyu Aydınlatma Platformu'na bildirilmesi gerekir. Zaten uzun süredir sistematik bir kampanya yürütülüyordu. Böyle olacağı belliydi."

HANGİ ŞİRKETLER VAR?

KOZA İpek Holding AŞ, Koza Altın İşletmeleri AŞ, Koza Anadolu Metal Madencilik İşletmeleri AŞ, Özdemir Antimuan Madenleri AŞ, İpek Doğal Enerji Kaynakları Araştırma ve Üretim AŞ, Doğu Anadolu Maden Arama ve Sondaj AŞ, Konaklı Metal Madencilik ve Sanayi AŞ, Bugün Televizyonu ve Radyo Prodüksiyon AŞ, Yaşam Televizyon ve Yayın Hizmetleri AŞ, Koza Prodüksiyon ve Ticaret AŞ, Rek-tur Reklam ve Pazarlama Ticaret Şirketi, İpek Online Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi, Koza İpek Tedarik Danışmanlık Araç Kiralama Ticaret AŞ, Az İpek Danışmanlık Proje Reklam ve Organizasyon İşleri Ticaret AŞ, BBB İpek Danışmanlık Reklam ve Organizasyon Hizmetleri Ticaret AŞ, ATP İnşaat ve Ticaret AŞ, Koza İpek Basın ve Basın Sanayi Ticaret AŞ, ATP Koxa Gıda Tarım ve Hayvancılık AŞ, ATP Koza Turizm ve Seyahat Ticaret AŞ, ATP Havacılık ve Ticaret AŞ, Koza İpek Sigorta Hizmetleri Aracılık AŞ, Atlantik Eğitim Yayın Taş Bilgisayar Ticaret AŞ.

ŞİRİNLER YÖNETİMİ NEDİR?

Şirinler yöntemi büyük tutarlı yasadışı fonların, dikkat çekmemek ve resmi raporlama eşiklerinden kaçınmak amacıyla çok sayıda kişi adına açılmış hesaplara bölünerek yatırılması. Zira bazı ülkelerde belirli tutarların üzerindeki nakit işlemlerin bildirilmesi zorunluluğu bulunuyor. Bu yöntem bilirkişilerin raporunda 'Şirinler Köyü' olarak tanımlandı.

MADDE 133 NE DİYOR?

(1) Suçun bir şirketin faaliyeti çerçevesinde işlenmekte olduğu hususunda kuvvetli şüphe varlığı ve maddi gerçeğin ortaya çıkarılabilmesi için gerekli olması halinde; soruşturma ve kovuşturma sürecinde, hâkim veya mahkeme, şirket işlerinin yürütülmesiyle ilgili olarak kayyım atayabilir. Atama kararında, yönetim organının karar ve işlemlerinin kayyımın onayına bağlı kılındığı veya yönetim organının yetkilerinin tümüyle kayyıma verildiği açıkça belirtilir. Kayyım tayinine ilişkin karar, ticaret sicili gazetesinde ve diğer uygun vasıtalarla ilan olunur. Bankalar Kanunu'nun 22'nci maddesinin (3) ve (4) numaralı fıkralarında tanımlanan zimmet suçu kapsamında kayyum atanır. (Kaynak:Hürriyet)

Haberler.com - Ekonomi

İpek Holding Akın İpek Şirinler Koza Ekonomi Ekonomi Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (93)

Ben mermer:

Ada''mın evinden milyonlar ayakkabı kutlusunda çıkmış yatacak tabi, yaşasın adalet

REALİTE:

TEK YERLİ ALTIN ŞİRKETİYMİŞ NERESİ YERLİ ABD VE MÜTTEFİKLERİNİN

vatandaş:

Şirinler köyüymüş. Birileri galiba o köylerden çaldıklarıyla sarayını büyütecek.

Tüm 93 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title