Haberler

'Geleceğimiz Birlikte' Zirvesi

Adana İş Kadınları Derneği (İŞKAD), kadınların zirve hareketini Adana'dan başlattı.

Adana İş Kadınları Derneği (İŞKAD), kadınların zirve hareketini Adana'dan başlattı. İŞKAD'ın Adana Seyhan Otel'de düzenlediği 'Geleceğimiz Birlikte Zirvesi' kadınlar kadar erkeklerin de yoğun ilgisine sahne oldu.

Salonu dolduran protokol üyelerine ve misafirlerine teşekkür eden İŞKAD Başkanı Elif Doğan Türkmen, ülke kalkınmasının her alanda tam ve eksiksiz gerçekleşmesinin tek yolunun kadınların da erkekler kadar yaşamın her alanında söz sahibi olmasından geçeceğine vurgu yaptı. Türkiye'nin kadınlarla ilgili uluslararası istatistiklerde ne yazık ki çoğu zaman yoksul ve az gelişmiş Afrika ülkeleri ile aynı sıralamalarda yer aldığını söyleyen Türkmen, "Siyasi alanda ve karar verici pozisyonlarda kadınların yer almadığı bir ülkede ciddi demokrasi sorunu var demektir. Bu sorunun kaynağı, Türkiye'de yerleşik erkek egemen resmi ideolojisinin sonuçlarıdır. Bu sorunun aşılmasına katkıda bulunmak vatandaşlık görevimizdir. Yaklaşan oda ve borsa seçimleri ile yerel seçimlerde kadınlar olarak aktif rol almayı amaçlıyoruz. Bu süreçlerde kadınların talepkar olmalarının önünü açmak için düzenlediğimiz "Geleceğimiz Birlikte" Zirvesi'ni düzenledik" dedi.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan Küresel Cinsiyet Ayrımcılığı Endeksinde Türkiye'nin 128 ülke arasında 121'inci, bir başka deyişle sondan yedinci sırada yer aldığını söyleyen Türkmen, şunları söyledi:

"2006 yılında cinsiyet ayrımcılığı endeksinde 108. sırada yer alan Türkiye'nin Umman ve Mısır'ın ardından bu yıl 121. sıraya inmesinden büyük üzüntü duyuyorum. Türkiye'de kadınlarımız her alanda geri plana itiliyor. Siyasette, kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra oda, borsa ve belediyelerde de kadının adına rastlamak neredeyse imkansız hale geldi. Verilerin olumluya dönmesi için tüm resmi ve sivil kuruluşların el birliği ile çalışması, projeler üretmesi ve üretilen bu projelerin de yine birlikte atılacak adımlarla hayata geçirilmesi gerekiyor. Kadınlar, kendileriyle ilgili yasal düzenlemelerin gerçek hayatta yaşama geçirilmesiyle rahat bir nefes alabilecektir. Geleceğimize sahip çıkma zamanı gelmedi mi? Duyarlılıklarımızı, taleplerimizi, daha gür bir sesle dile getirme zamanı gelmedi mi? Şimdi gerçek anlamda eşit yurttaş olma zamanıdır. Diyalogsuzluğun, kavgacılığın egemen olduğu bu ortamda kadınların hoşgörülü, anlayışlı, empati kuran özelliklerini ortaya koyma zamanıdır. Demokrasiye katkı sunma zamanıdır. Kadının etkili olmadığı toplumsal ve siyasal yaşamda barış, kardeşlik hep eksik kalacaktır. Gelecek kadın-erkek birlikteliğiyle şekillenecektir. Geleceğimizi birlikte planlamak zorundayız. Bugünkü etkinliğimizin yalnızca kadınlara değil, odalara, yerel yönetimlere ve siyasi partilere mesaj gönderen bir zirve olacağına inanıyorum.

AHMET AKKURT: "KALKINMA İÇİN KADIN ŞART"

ÇUKUROVA SİFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akkurt ise İŞKAD'a konuşmasında günümüz dünyasında hedeflere ulaşılabilmesi için kadınların ekonomiye ve istihdama daha fazla katkı sunmasının gereğine değindi. Kalkınma için, hangi yatırım yapılırsa yapılsın, hangi kararlar alınırsa alınsın en temel dayanağın özgüveni yüksek, sosyo-ekonomik hayatta ve karar alma mekanizmalarında daha fazla rol oynayan, kendine güvenen kadınlara ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Akkurt, kadınların iş hayatında, siyasette ve toplum hayatında daha fazla yer almalarını savundu.

IŞIN YILMAZ, EŞİT TEMSİLE VURGU YAPTI

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Işın Yılmaz da çeşitli sivil toplum örgütlerinde, oda ve borsalarda iki dönem üst üste başkanlık yapanların bir sonraki dönem aday olmamaları gerektiğini savundu. Kadınlara, oda ve borsalarda meslek komiteleri ile yetinmemeleri, yönetim kurulu üyelikleri ve başkanlıklar için de mücadele etme çağrısında bulunan Yılmaz, "Erkekler bu konularda kadınlara daha çok destek olmalı. Kadınlar da daha çok çalışmak zorunda. Daha aydın, daha çağdaş yarınları için eşit temsil edilmeli, birlikte karar almalıyız" dedi.

SÜLEYMAN ONATÇA: "KIZ ÇOCUKLARI KAYITSIZ ÇALIŞMASIN"

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça ise Mustafa Kemal Atatürk sayesinde dünyanın en çağdaş ülkeleri olarak nitelenen ülkelerde bile kadınların temsil hakkı yokken Türkiye Cumhuriyeti'nde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındığını hatırlattı. Kadınların toplumsal refahın yükselmesinde büyük katkıları olacağını, TÜRKONFED çatısı altında 19 kadın derneği olduğunu ifade eden Onatça, bu sayıyı artırma gayreti gösterdiklerini dile getirdi. Türkiye'deki kız çocuklarının kayıtsız çalışmasının ve küçük yaşta evlendirilmelerinin önüne geçilmesi çağrısında bulunan Onatça, "Problemleri hep beraber çözeceğiz. Zorluklardan fırsatlar yaratmayı bilerek hareket edeceğiz" diye konuştu.

ALİ GİZER'DEN KADINLARA SEÇİM ÇAĞRISI

Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Ali Gizer de kadının hayatın ta kendisi olduğuna işaret ettiği konuşmasında, "Bugün bizleri burada bir araya getiren en önemli unsur, kadının önemini toplumun her kesimine en üst seviyede hissettirmek, kadının toplumdaki etkinliğini artırmaktır. Toplumsal, kültürel ve ekonomik açıdan daha iyi bir gelecek yaratabilmenin yolu ancak kadınlarımızın her alanda daha etkin rol alabilmesi için yenilikçi bir anlayışla ve uygulamalarla gerçekleşir. Kadınlarımız oda ve borsalarda meslek komitesi seçimlerine katılsın, seçme ve seçilme hakkını kullansın. Kadınlarımızın bu tür kurum ve kuruluşlarda yer alması, toplumdaki kadın-erkek eşitsizliğinin en azından iş dünyasında ortadan kalkmasına neden olacaktır. Organizasyon için İŞKAD'a ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

İBRAHİM AVCI: "KADINI EKONOMİNİN DIŞINA İTEMEYİZ"

'Geleceğimiz Birlikte Zirvesi'nin açılışında son sözü ise Adana Vali Yardımcısı İbrahim Avcı söyledi. Avcı, bilim ve teknoloji çağında kadın-erkek farklılığından söz etmenin çok da anlamı olmadığını belirtti. Birlikten kuvvet doğacağını, Türkiye'nin nüfusun yüzde 50'sini oluşturan kadınları ekonominin dışına itme lüksü ve şansı olmadığını ifade eden Avcı, "Kadınlarımızın ülke ekonomimizin gücüne güç katacağına inanıyor. İŞKAD'ı güzel toplantısı için kutluyorum" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından 'Kadının Sosyo-Ekonomik Güçlenmesi ve Toplumsal Hayata Katılım Sorunu: Yerel Bakış Açısıyla Öneriler' ve 'Kadının Siyasi Katılımı ve Yerel Yönetimlerin Kadın Bakışı ile Planlanması' konulu panele geçildi.

KADER Genel Başkanı Çiğdem Aydın'ın moderatörlüğündeki panele AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan Zopçuk, AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel ve Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Meliha Okur panelist olarak katıldı.

Seyhan Otel'de düzenlenen 'Geleceğimiz Birlikte Zirvesi' için Türkiye'nin birçok yerinden kadın dernekleri ve temsilcileri Adana'ya çıkarma yaptı. Salonda adeta adım atacak yer kalmazken zirveye konuşmacılar ve panelistler dışında CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, CHP İl Başkanı Orhan Sümer, MHP İl Başkanı Mustafa İzgioğlu, Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Sadi Sürenkök, Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, İŞKUR İl Müdürü Haşim Meydan, çeşitli sivil toplum örgüt başkanları ve temsilcileri, İŞKAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve İŞKAD üyeleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, TMMOB'ye bağlı oda başkanları, Belediye ve İl Genel Meclis Üyeleri, belediye başkan aday adayları, eski milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı. - ADANA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Elif Doğan Türkmen Seyfettin Yılmaz Seyhan Ekonomi Haberler

Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni müfredatı onayladı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni müfredatı onayladı

Pendik'te kan donduran olay! İki ayrı çöp konteynerinde parçalanmış erkek cesedi bulundu

Pendik'te kan donduran olay! İki ayrı çöp konteynerinde parçalanmış erkek cesedi bulundu

Üç ilimize sınırı olan bölgede petrol bulundu

Üç ilimize sınırı olan bölgede petrol bulundu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title