Haberler

Bakan Çağlayan'dan Avrupa'ya Eleştiri

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa ülkelerinin Türk vatandaşlarına uyguladığı vize ve araçlara uygulanan kotayı eleştirdi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa ülkelerinin Türk vatandaşlarına uyguladığı vize ve araçlara uygulanan kotayı eleştirdi. Bakan Çağlayan, "Bu nasıl adalet ya, bu nasıl insan hakları? Malı serbest dolaşamaz, insanı serbest dolaşamaz. Bunun adı da serbest piyasa ekonomisi. Sevsinler senin serbest piyasa ekonomini" dedi.

Bakan Çağlayan, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen "İhracatın Yıldızları Ödül Töreni"ne katıldı. Burada işadamlarıyla istişarelerde bulunup, sorunlarını dinleyen Çağlayan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Avrupa Birliği'ne karşı bir bakan olmadığını ancak yapılan bazı uygulamaların kabul edilemez olduğunu dile getiren Çağlayan, "O kadar demokrat ki bunlar, benim aracıma da kota koyuyorlar. Gün geçmiyor ki benim bakanlığım bu işin muhatabı ama Ulaştırma Bakanlığı bunla ilgileniyor. Gerek ikili, gerek transit geçiş kotası almak için dibimiz çatlıyor. Alnımız çatlıyor. Her yıl ülkelerle oturup, 5 bin araç, 10 bin araç kota ver diye adeta yalvarıyoruz. Yetmiyor, ilerde bir daha istiyoruz. Zaman zaman Sayın Başbakanımız devreye giriyor, Sayın Cumhurbaşkanımız devreye giriyor. Bu nasıl adalet ya, bu nasıl insan hakları? Malı serbest dolaşamaz, insanı serbest dolaşamaz. Bunun adı serbest piyasa ekonomisi. Sevsinler senin serbest piyasa ekonomini. Eğer buysa. Tün dünyaya sesleniyorum sadece Avrupa'ya değil. Gelin karşılıklı kaldıralım kotaları. Ama bir tane babayiğit çıkmadı karşımıza. Çıksın bir ülke desin ki ben girene çıkana karışmıyorum. Vaziyet bu" diye konuştu.

Faiz oranlarıyla ilgili de düşüncelerini aktaran Bakan Çağlayan, Türkiye'nin faiz seviyesi noktasında geldiği konumun çok önemli olduğunu vurguladı. Reel faizlerin sıfır olduğu bir dönemin yaşandığını dile getiren Çağlayan, şunları kaydetti:

"Bu konuda artık Merkez Bankası'yla ilgili bir şey söylemeyeceğim. Çok kez söyledim. Artık sivil toplum kuruluşlarının söylemesi gerekiyor. Ancak söyledikçe bir şeyden memnun oldum. Ama buna rağmen yine söylemeyeceğim. Lobi canını acıttığımı hissediyor. Yani yüksek faizden beslenenler, faiz lobisi ve Türkiye'nin gelişmesini ve büyümesini istemeyenler benim konuşmalarımdan hiç memnun değiller. Ben de çok üzüldüm sanki buna. Bilakis daha çok seviniyorum. Demek ki doğru bir iş yapıyoruz. Bugün Türkiye'nin faiz seviyesi noktasında geldiği yer çok önemlidir. Bugün reel faizin sıfır olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Şükürler olsun. Ama faizlerde gidecek yerler var. Sizlerin yeni yatırımlar yapmanız için, mevcut yatırımlarınızı modernize etmeniz için sizin düşük faizli kredilere ihtiyacınız var. Bundan dolayı ben faiz düşsün diyorum. Türkiye ekonomisi artık eskisi gibi değil. Borçlanma süremiz, borçlanma vademiz oldukça düşük arkadaşlar. Ekonomi bakanı olarak üretmenin emeğin ne olduğunu bilen haksız rekabetin ne olduğunu yaşayabilen bir insan olarak aldım bu kararı. Eğer almasam benden hesap sormanız gerekirdi. Hem bu dünyada hem öbür dünyada. Gerek tekstil, gerek konfeksiyonda almış olduğumuz bu koruma önlemleri Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün ondan önceki dönemlerde ne kadar haksız rekabete maruz kaldığının çok net bir göstergesidir. Arkadaşlar beni Hans'ın, George'nin istihdamı değil, Ali'nin, Veli'nin, Mehmet'in istihdamı ilgilendiriyor."

Bakan Çağlayan, daha sonra iş adamlarının sorularını cevaplandırıp, ihracatta rekor kıran firma yöneticilerine plaket takdim etti. Programa, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Nevzat Pakdil, Adalet Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Yıldırım Ramazanoğlu, Sevde Beyazıt Kaçar, MHP Milletvekili Mesut Dedeoğlu, Vali Şükrü Kocatepe, KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu ve çok sayıda sanayici katıldı. - KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Avrupa Birliği Kahramanmaraş Çağlayan Türkiye Ekonomi Haberler

Türkiye'nin dev lastik fabrikası üretimi durdurdu

Türkiye'nin dev lastik fabrikası üretimi durdurdu

Denizli'de 6 ilçede yangın! Alevlerin yuttuğu koyun sürüsünün görüntüsü yürek dağladı

Denizli'de 6 ilçede yangın! Alevlerin yuttuğu koyun sürüsünün görüntüsü yürek dağladı

Yazar Eylem Tok ve oğlu ABD'de tutuklandı! Duruşma tarihi de belli

Yazar Eylem Tok ve oğlu ABD'de tutuklandı! Duruşma tarihi de belli

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title