Ece'yi Öldüren Sanığa Duruşma Sonrası Linç Girişimi

Ece'yi Öldüren Sanığa Duruşma Sonrası Linç Girişimi

İzmir'in Bayraklı İlçesi Özkanlar Semti'nde, geçen Mart ayında ilköğretim okulu öğrencisi 7 yaşındaki Ece Uslu'yu yastıkla boğup öldürdüğü suçlamasıyla tutuklanan bakıcısı Zeliha A.'nın emekli öğretmen eşi Salih A...

15.11.2012 16:41 | Son Güncelleme: 15.11.2012 16:41
Ece'yi Öldüren Sanığa Duruşma Sonrası Linç Girişimi

İzmir'in Bayraklı İlçesi Özkanlar Semti'nde, geçen Mart ayında ilköğretim okulu öğrencisi 7 yaşındaki Ece Uslu'yu yastıkla boğup öldürdüğü suçlamasıyla tutuklanan bakıcısı Zeliha A.'nın emekli öğretmen eşi Salih A.'nın, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı. Duruşma sonunda, küçük kızın babası Emin Uslu, sanık sandalyesinde oturan, polis ve jandarma tarafından korunan sanık Salih A.'ya saldırdı. Sanık, güçlükle duruşma salonundan çıkartıldı. Olaylar, adliye koridorunda da devam etti.

Olay, geçen Mart'ta Manavkuyu Mahallesi 274/5 Sokak'ta meydana geldi. Hemşire Yasemin Uslu ile makine operatörü Emin Uslu, geçen yıl Eylül ayında okula başlayan 7 yaşındaki kızları Ece Uslu için, yan apartmanlarında oturan Zeliha A.'yı bakıcı olarak tuttu. Eşini işe gönderen Yasemin Uslu, kızı Ece'yi de bakıcısının evine bırakıp Açık Öğretim sınavına gitti. Ancak Ece Uslu bir süre sonra evdeki yatakta hareketsiz halde bulundu. Polis ekiplerinin ilk incelemesinde Ece'nin boğularak öldürüldüğünden şüphelenilmesi üzerine evde bulunan Zeliha A.'nın eşi Salih A. gözaltına alındı. Psikolojik sorunları nedeniyle ilaç kullanan Salih A. suçunu itiraf etti, çıkarıldığı mahkemece de tutuklandı. Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı Salih A. hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açtı.

Bugün 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk kez görülen davaya tutuklu yargılanan Salih A., ölen Ece Uslu'nun annesi Yasemin Uslu, babası Emin Uslu ile tarafların avukatları katıldı. Salih A., ifadesinde, "Böyle bir olaydan dolayı yargılandığım için üzgünüm. 18 yıl önce emekli oldum. Meslek hayatımda hiç suç işlemedim. Yaşadığım olaylar nedeniyle depresyon ilaçları kullanıyordum. Pskolojik tedavi gördüm. Olay anında ilaç kullanıyordum. Belli bir süreden beri eşim ile ayrı odada yatıyorum. Ece'yi neden öldürdüm hatırlamıyorum. Cinsel sapıklığım söz konusu değildir. O andaki ruh halimin ne olduğunu bilemiyorum" dedi.

Baba Emin Uslu ise "Olay günü işte çalışıyordum. Okullar açılmadan önce Eylül ayında kızımız Ece'yi sanığın eşi Zeliha Ak'a bakması için verdik. Sanık ile aynı sitede oturuyoruz. Sanık sitenin yöneticisidir. Yıllardır öğretmenlik yapmıştır. Psikolojik sorunları olduğunu bilmiyorduk. Sanığın savunmasını kabul etmiyoruz. Sanığın aklı yerindedir. Apartmanda herşeyi satıp yedi. Satarken aklı yerinde idi de şimdi mi yerinde değil? Numara yapıyor. Zeliha, kocasının psikolojik sorunlarının olduğunu bildiği halde neden çocuğumuzu bakıcı olarak almıştır. Kendisi de bu olaydan sorumludur" dedi.

Tanık olarak dinlenen aynı apartmandan Gönül Karakaş, "Sanık borçlarından dolayı içine kapanıktı. Hiçbir rahatsızlığını görmedim. Olay günü Zeliha beni telefonla acil çağırdı. Zeliha, beni Salih'in olduğu odaya götürdü. Salih A. 'Ben yaptım, elimi ağzına burnuna götürdüm' dedi. Ben şoke oldum" dedi.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verip, sanığın psikiyatriste gidip gitmediğinin tespiti için hastaneye yazı yazılmasına, tutuklu bulunduğu cezaevinde iki kez intihara teşebbüs etme girişiminde bulunduğu için F-2 nolu cezaevine gönderilmesine, sanıkla ilgili belgeler geldiğinde, Adli Tıp uzmanının, çağırılıp pisikolik sorunların olup olmadığının tespit edilmesine karar verip, duruşmayı erteledi.

Duruşmanın bitmesinin ardından, polis ve jandarma tarafından etten duvar örülerek korunan sanık Salih A.'ya ölen Ece Uslu'nun babası Emin Uslu, saldırdı. Duruşma salonunda bulunan diğer izleyiciler de sanığa saldırmak için hamle yaptı. Sanık ve yakınları güçlükle duruşma salonundan çıkartıldı. Çevik Kuvvet ekipleri, tarafları duruşma salonundan güçlükle çıkardı. Ece Uslu'nun babası Emin Uslu ve yakınları sanığın ve yakınlarının götürüldüğü bölüme koştu. Polis, grubu güçlükle sakinleştirdi. Arbede sırasında bazı polis memurları hafif şekilde yaralandı. 10 dakika süren olaylar polis, tarafından güçlükle yatıştırıldı. - İzmir

Kaynak: DHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
title