Haberi Paylaş

ABD ve AB ülkelerinden gelen uyarılar sonrası Hollanda'dan dikkat çeken karar! İstanbul Başkonsolosluğu'nu ziyarete kapattılar

Dünya Haberleri

Rasmus Paludan'ın Kur'an-ı Kerim yakma eylemleri sonrası ABD, Almanya ve Fransa'nın Türkiye'deki vatandaşları için yaptığı, "Terör saldırılarına karşı dikkatli olun." uyarısının ardından Hollanda'dan dikkat çeken bir karar geldi. Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosluğu, olası protesto gösterileri ve batılı hedeflere yönelik artan tehdit gerekçesiyle geçici süreyle ziyarete kapatıldı.

Aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan'ın İsveç ve Finlandiya'daki Kur'an-ı Kerim yakma eylemleri Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Skandal olaya Türkiye'den sert tepki gelirken, ABD, Almanya ve Fransa, terör saldırısı riskinin arttığını söyleyerek Türkiye'deki vatandaşlarına uyarılarda bulundu. Bu gelişmenin ardından Hollanda'dan da dikkat çeken bir hamle geldi.

İstanbul Beyoğlu'nda bulunan Hollanda Başkonsolosluğu, "olası protesto gösterileri ve batılı hedeflere yönelik artan tehdit" gerekçe gösterilerek geçici süreyle ziyarete kapatıldı. Başkonsolosluğun Twitter sayfasından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İstanbul'daki Hollanda Başkonsolosluğu çevresinde olası protestolar ve batılı hedeflere yönelik artan tehdit nedeniyle, İstanbul'daki Hollanda Başkonsolosluğu, 30 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçici olarak ziyarete kapatılacaktır."

Hollanda'dan dikkat çeken karar! İstanbul Başkonsolosluğu güvenlik gerekçesiyle ziyarete kapatıldı

Öte yandan geçtiğimiz hafta peş peşe açıklama yapan ABD, Almanya ve Fransa, Kur'an yakma eylemleri nedeniyle Türkiye'de terör saldırısı riskinin arttığını söyleyerek vatandaşlarına uyarılarda bulunmuştu. Üç ülke, Türkiye'deki vatandaşlarına kalabalık yerlerden uzak durmaları ve dikkatli olmaları gerektiğini belirtmişti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Kısa bir süre önce İsveç'te Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim'in yakılması Türkiye'de terör saldırıları riski artırmıştır. Bu nedenle özellikle yoğun, kalabalık kamusal yerlerde bulunmaktan kaçınılmalı ve dini ibadet yerlerini ziyaret ederken dikkatli olunmalıdır" demişti.

ABD'nin Büyükelçiliği ise, "Avrupa'da son zamanlarda yaşanan Kuran yakma olaylarının ardından ABD hükümeti, vatandaşlarını teröristlerin Türkiye'deki ibadethanelere olası misilleme saldırılarına karşı uyarıyor. Teröristler, ibadet yerlerini veya Batılıların sık sık ziyaret ettiği yerleri hedef alarak, çok az uyarıda bulunarak veya önceden hiç uyarı vermeden saldırabilirler. Batılıların uğrak yeri olan yerlerde tetikte olun. Kalabalıktan kaçının. Düşük bir profil tutun. Çevrenizden haberdar olun. Güncellemeler için yerel medyayı izleyin. ABD vatandaşlarına yönelik en son Uyarılar ve Mesajlar için Büyükelçilik sitesini takip edin." ifadelerini kullanmıştı.

Fransa'nın Türkiye Büyükelçiliği'nden yollanan e-postada ise şu ifadeler yer almıştı: "ABD Konsolosluğu'nun 27 Ocak 2023'te yayımladığı güvenlik uyarısında hatırlatıldığı üzere, Türkiye'de terör saldırısı riski arttığından Türkiye'de ikamet eden ya da Türkiye'den geçmekte olan Fransızlar ibadet yerleri de dahil olmak üzere özellikle yabancı uyruklular tarafından ziyaret edildiği bilinen buluşma noktalarında azami dikkat göstermeye çağrılmaktadır."

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Dünya

Rasmus Paludan Hollanda Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (7)

slim shady:

Yaw yine benim ülkeme zararı oluyor. Teröristlerin beyni olsa eylemi yapan ülkeye saldırır!

Cevap Yaz02Yayından Kaldır
Hamit Gündoğdu:

Bazı kurumlara uyarı yazısı gönderilmiş. Dikkatli olunması,. şüpheli paketin açılmaması ve patlama sesi duyarsanız orayı terk edin gibi... Tam seçim atmosferinde bu tip toplumu tedirgin etmek kime fayda sağlayacak?

Cevap Yaz28Yayından Kaldır
sem sem:

Biz Türkler ne incil yakarız nede bir hristiyana durduk yere bize saldırmadığı sürece saldırırız bizi afganlarla araplarla karıştırmayın Kuranı Kerimi yakmış olmanız ona olan inancımızı yada onun gerçekliğini değiştirmez ancak sizin ahlaksızlığınızı gösterir

Cevap Yaz023Yayından Kaldır
Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title