Haberi Paylaş

Bugüne kadarki en sert açıklama! Pentagon'dan Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği hava harekatına tepki

Dünya Haberleri

İstiklal'de 6 vatandaşımızın hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından TSK'nın Suriye ve Irak'ın kuzeyine düzenlediği hava harekatı ABD'yi bir hayli rahatsız etti. Bugüne kadar yapılan en sert açıklamayı kaydeden Pentagon Hava Kuvvetleri Komutanı Pat Ryder, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik operasyonunun ABD askeri personelinin güvenliğini doğrudan tehdit ettiğini ifade etti.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Türkiye'nin PKK/YPG terör örgütüne yönelik Pençe-Kılıç Harekatı ile ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Pentagon Hava Kuvvetleri Komutanı Pat Ryder imzasıyla yayınlanan yazılı açıklamada, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik operasyonunun ABD askeri personelinin güvenliğini tehdit ettiği ve DEAŞ'la yıllardır süren savaşta tansiyonu artırdığı kaydedildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı; "Savunma Bakanlığı, kuzey Suriye, Irak ve Türkiye'de gerilimi artıran eylemlerden büyük endişe duyuyor. Gerilimin bu şekilde tırmanması, DEAŞ'ın zayıflaması ve yenilmesi için yıllardır süren ilerlemede Küresel Koalisyon'u tehdit ediyor. Suriye'deki son hava saldırıları, yenmek için Suriye'de yerel ortaklarla birlikte çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit etti. Ayrıca, koordinasyonsuz askeri eylemler Irak'ın egemenliğini tehdit ediyor.

Bugüne kadar ki en sert açıklama! Pentagon'dan Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği hava harekatına tepkiPentagon Hava Kuvvetleri Komutanı Pat Ryder.

DEAŞ'ı yenilgiye uğratma görevine odaklanmak ve DEAŞ'ı yenme misyonuna bağlı personelin güvenliğini sağlamak için derhal gerilimi azaltmak gerekiyor. Bu eylemler sonucunda Türkiye'de ve Suriye'de yaşanan sivil kayıplarını kınıyor, başsağlığı diliyoruz. Ayrıca, sivil altyapının kasıtlı olarak hedef alındığına dair haberler de bizi endişelendiriyor."

Açıklamanın sonunda, ABD'nin Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini anladığı, Türkiye ve yerel ortaklarla ateşkes düzenlemeleri için görüşmeye devam edeceği kaydedildi. Reuters haber ajansı, açıklamanın ABD'nin bugüne kadar Türkiye'nin Suriye'deki operasyonuna yönelik en sert tepki olduğunu belirtti. PKK/YPG'nin de bağlı olduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne destek veren ABD'nin kuzey Suriye'de yaklaşık 900 askeri bulunuyor.

Türkiye Suriye Dünya Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (55)

İBRAHİM ŞAHİN:

Türkiyenin SURİYEDE ne işi var diyen yerli işbirlikçileri, ABD' ye ne işiniz var orada ,neden teröristleri destekliyorsunuz diyebiliyormu?

Ramazan Kaplan:

Haritaya bakınca Amerika nerde Irak nerde,Amerika nerde Suriye nerde,Amerika nerde Tayvan nerde,Amerika nerde Afganistan nerde artık dünya bu kabadayılığı kaldırmıyor osmanlıyı yıkan dünya Amerikayı duman eder.

Bülent Çelik:

Suriye Türkiye'ye sınır Amerika'nın ne işi var orada dünyanın en büyük teröristi Amerika.

Tüm 55 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title