Haberi Paylaş

Biden'ın "İcabına bakacağız" açıklamasının ardından ABD ordusu harekete geçti! Çin'e ait casus balon vuruldu

Dünya Haberleri

ABD'nin hava sahasına perşembe günü giren casus balon, Washington-Pekin hattında gerilime neden oldu. Çin casus balona ilişkin, "Başta meteorolojik amaçlar olmak üzere araştırma için kullanılan sivil bir hava aracıdır." açıklamasını yaparken, ABD Başkanı Biden, "İcabına bakacağız" ifadelerini kullandı. Biden'ın açıklamasından dakikalar sonra ABD ordusu Çin'e ait balonu vurarak Atlantik Okyanusu'na düşürdü.

ABD-Çin arasındaki gerilim, casus balon nedeniyle tavan yaptı. ABD hava sahasına perşembe günü giren casus balon için Çin, "Meteorolojik amaçlar için kullanılan sivil hava aracı" dese de Washington'un öfkesini engelleyemedi. ABD Başkanı Joe Biden'ın, "Casus balonun icabına bakacağız" açıklamasının ardından dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Biden'ın açıklamasının ardından dikkat çeken bir gelişme yaşandı. ABD semalarındaki Çin "casus balonu" Amerikan ordusunca Atlantik okyanusu üzerinde düşürüldü.

Biden'ın 'İcabına bakacağız' açıklamasının ardından ABD ordusu harekete geçti! Çin'e ait casus balon vuruldu

Balonun ABD'nin hava sahanlığına girmesinden sonra açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Çin'in kabul edilemez eyleminin ışığında, bu hafta sonu Çin'e planladığım seyahatimi ertelediğimi iletmek için bu sabah ÇKP Merkezi Dışişleri Ofisi Direktörü Wang Yi ile konuştum. Bildiğiniz gibi Başkan Biden ve Başkan Şi, Kasım ayında Bali'de yaptıkları görüşmede benim Pekin'e gidip onların görüşmelerini takip etmem konusunda anlaştılar" dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Blinken'in Çin ziyaretini ertelemesiyle ilgili şunları kaydetti: "Her düzeyde temas ve iletişimin sürdürülmesi, Çin ve ABD Başkanlarının Bali'de yaptıkları toplantıda vardıkları önemli bir ortak anlayıştır. Her iki taraftaki diplomatik ekiplerin görevlerinden biri, ikili ilişkileri düzgün bir şekilde yönetmek, özellikle bazı beklenmedik durumları soğukkanlı ve ihtiyatlı bir şekilde yönetmektir. Aslında, iki taraf da bir ziyaret olacağını açıklamamıştı. Son açıklamanın yapılması ABD'nin meselesidir ve buna saygı duyuyoruz."

Biden'ın açıklamasının ardından ABD'de dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Sky News'te yer alan habere göre; Federal Havacılık İdaresi (FAA), "ulusal güvenlik çabaları" nedeniyle Güney Carolina'daki Myrtle Beach Uluslararası Havaalanı da dahil olmak üzere üç havaalanında uçuşların durdurulduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada, balonun mücbir sebeplerden dolayı rotasından çok saptığı ve Çin'in bunu doğrulayarak ABD tarafına bilgi verdiğini belirtti. Balonun, meteorolojik araştırmalarda kullanılan hava aracı olduğu kaydedildi. Bakanlık açıklamasında şunlara yer verdi: "Başta meteorolojik amaçlar olmak üzere araştırma için kullanılan sivil bir hava aracıdır. Batı Rüzgarlarından etkilenen ve sınırlı kendi kendini yönlendirme kabiliyetine sahip olan hava aracı, planlanan rotasından çok sapmıştır.Bu tamamen mücbir sebeplerden kaynaklanan beklenmeyen bir durumdur ve gerçekler çok nettir. Çin her zaman uluslararası hukuka sıkı sıkıya bağlı olarak hareket eder ve tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyar.Herhangi bir egemen ülkenin topraklarını veya hava sahasını ihlal etme niyetimiz yok ve asla ihlal etmedik. ABD'deki bazı politikacılar ve medya, onu Çin'e saldırmak ve karalamak için abarttı. Çin tarafı buna şiddetle karşı çıkıyor."

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Dünya

Atlantik Okyanusu Joe Biden Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (11)

Murat Vural:

Demekki artık birileri bütün dünyanın başına bela olan fitne fesat Amerika Birleşik Devletlerini kendi ülkesinde tepesinden önce izleyip sonrada belki vurmanın hesaplarını yapıyordur ! Ne demişler Rüzgar eken Fırtına biçer ! Her zirvenin sonu yıkılışın başlangıcıdır !!!

Cevap Yaz08Yayından Kaldır
Feyzullah Atçı:

İkisi savaşsa da birbirlerini yok etseler. Her ikisi de İslam düşmanı unutmayın.

Cevap Yaz16Yayından Kaldır
Dr.Kimbel:

Cinlilerin kafasi calismiyor bembeyaz ajan balon olurmu madem yaptiniz gökyüzü mavi boyasaydilar kimse farkina varmazdi

Cevap Yaz07Yayından Kaldır
Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title