Dilek Dündar: Can'ı Ellerimizle Almaya Geldik
Haberler » Güncel » Dilek Dündar: Can'ı Ellerimizle Almaya Geldik - Haber

Dilek Dündar: Can'ı Ellerimizle Almaya Geldik

Anayasa Mahkemesi'nin 'hak ihlali' kararı vermesinin ardından konuşan Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar, "Ellerimizle teslim etmiştik, ellerimizle almaya geldik Can'ı" dedi.

Dilek Dündar: Can'ı Ellerimizle Almaya Geldik

'nin 'hak ihlali' kararı vermesinin ardından tahliye edilmesi beklenen Genel Yayın Yönetmeni 'ın eşi Dilek Dündar, "Geçici bir göreve gitmişti gibi karşıladık. Ellerimizle teslim etmiştik, ellerimizle almaya geldik Can'ı. Ben yoktum yurt dışındaydım, hemen Silivri'ye geldim. Çok sevinçli olduğunu duydum, çıkınca kendi düşüncelerini aktaracaktır" dedi.

MİT TIR'LARI HABERİ NEDENİYLE TUTUKLANMIŞTI

Anayasa Mahkemesi, şikayetçisi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olan MİT TIR'ları haberleri nedeniyle "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme, devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama, cebir ve şiddet kullanarak T.C Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etme ve silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek isteyerek yardım etme" ile suçlanarak tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün "kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile basın ve ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine" karar vermişti.

KARARIN ARDINDAN SİLİVRİ'YE GELDİLER

Kararın ardından Silivri Ceza İnfaz Kurumu'na giden Dilek Dündar, CNN Türk'te katıldığı canlı yayında şunları söyledi:

ELLERİMİZLE TESLİM ETMİŞTİK, ELLERİMİZLE TESLİM ALACAĞIZ

Ben baştan beri AYM'nin sonuç çıkacağını düşünüyordum. hukuk sistemine güveni sarsmak istemiyordum. Biraz geç kaldı gibi geliyordu bana. Sabırla geçti diyeyim. Geçici bir göreve gitmişti gibi karşıladık. Ellerimizle teslim etmiştik, ellerimizle almaya geldik Can'ı. Ben yoktum yurt dışındaydım, hemen Silivri'ye geldim. Çok sevinçli olduğunu duydum, çıkınca kendi düşüncelerini aktaracaktır.Erdemle Can'ın mahkemesi 25 Mart'ta olacak. O iddianameyi biliyorsunuz zaten. İddianameyi göre mahkemeye karar verecek.

UMUT NÖBETİ ÇOK MORAL OLDU

Çok büyük destek gördü Can ve Erdem'in davası. Türkiye'deki herkes bizim için yatıyorlar gibi bir görüş sahibiydiler. Bu destek Canlara moral oldu. Umut Nöbeti çok moral oldu. Uluslararası basın çok özel ilgi gösterdi davaya, bu ilgileri de devam edecek. Bu kara bulutlar basının üstünden kalkacak. AYM'nin kararı da umut verecek, gazeteciler de özgürce yapmaya devam edecek.

BİDEN DESTEĞİNİ GÖSTERMİŞTİ

Biden, Türkiye ziyaretinde benim oğlumu kabul etmişti, desteğini göstermişti. Oradaki görüşmelerimizde bütün gelişmelerden haberdar olmak istediklerini söylediler. Silahla güçlerle müttefik olunmuyor, müttefiklik demokrasi üzerine olması gerekiyor dedim. Her ülkenin demokrasi savaşında katkıları olması müttefikleri olması gerektiğini anlattım, onlar da destek verdiğini söylediler.

YARIN DERLERSE YİNE GELECEĞİZ

Hep beraber karşılayacağız Can'ı. Biz sabır'ı öğrendik zaten. Yarın derlerse yine geleceğiz.

ASLI GÜL: AYM'DEN ÇOK UMUTLUYDUM

Erdem Gül'ün eşi Aslı Işık Gül, şöyle konuştu:

Eşlerden çok çocukların durumu önemli bu olayda. AYM, Türkiye'de bence kurumsallığın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha hatırlatmış oldu. Son nokta ise Türkiye toplumuna düşüncenizi rahatça ifade edebilirsiniz dedi.

Erdemle son görüşmemizde AYM'den çok umutluydum. Hukuksallığına, yargı bağımsızlığına inanıyordum. AYM'den umut olmaya devam edelim dedim. Bunu belki hatırlatırız.

BASIN KURULUŞLARI SİLİVRİYE AKIN ETTİ

Öte yandan, Anayasa mahkemesi'nin, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında verdiği "ihlal" kararının ardından, Dündar ve Gül'ün bulunduğu Silivri Cezaevi önünde tahliye bekleyişi başladı. Basın kuruluşlarının kameraman ve muhabirleri, cezaevi önünde konuşlanarak, tahliye durumunda Can Dündar ve Erdem Gül'ü görüntülemek için hazır bekliyor.
Manşet

Haberler