Çelik İsale Hattı Devreye Alındı

Çelik İsale Hattı Devreye Alındı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Şehrin içmesuyu geleceğine güvence getiren Çelik İsale Hattı devreye alındı.

Şehrin içmesuyu geleceğine güvence getiren Çelik İsale Hattı devreye alındı. Açılışta konuşan Başkan Toçoğlu, "Bize emanet olan doğal kaynakları, doğal güzellikleri gelecek nesillere en güzel şekilde bırakmanın derdindeyiz. u yatırımımız da gelecek 50 yıl için çok önemli bir projedir" dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Çelik İsale Hattı ve Esentepe içmesuyu yatırımlarının açılışı yapıldı. Hattın Esentepe'deki tünel geçişinde gerçekleşen programa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Vali Yardımcısı Nurettin Yücel, İl Emniyet Müdürü Osman Babadağı, AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen ve Recep Uncuoğlu, SESOB Başkanı Hasan Alişan, SASKİ

Genel Müdürü Rüstem Keleş, ilçe belediye başkanları, muhtarlar ile çok sayıda davetli katıldı.

Yatırımların tanıtım videosu ile başlayan programın devamında SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, tamamlanan çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. Rüstem Keleş, "Geçtiğimiz yıllarda Sakarya'ya 3 isale hattı inşa edilmiş. Her 3 proje de mühendislik olarak değerlendirildiğinde çok yeterli değildi. Mevcut isale hatlarının şehrin ihtiyacını karşılamayacağını gördük. Sakarya'nın yapısına uygun bir proje geliştirdik. Çelik İsale Hattı tamamen SASKİ mühendisleri tarafından hazırlandı. Yaklaşık 20 kilometre çelik hat inşa ettik. 460 metre tünel kazdık. Son derece güvenli bir şekilde şehrimize su ulaştırıyoruz. Aynı zamanda Esentepe bölgesi ile ilgili bir yatırımı daha gerçekleştirdik. Yaklaşık 2 milyonluk yatırımla Esentepe'nin de içmesuyu geleceğini güvence altına aldık. Sakarya'mızın içmesuyu geleceği adına çok önemli projeleri hayata geçirdik. İnşallah çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz" diye konuştu.

Göreve geldikleri 2009 yılından bu yana altyapıya ayrı bir önem verdiklerine vurgu yapan Başkan Toçoğlu, şunları söyledi; "2009 yılında SASKİ'deki arkadaşlarımızla oturduk ve öncelikle şehrin altyapısının fotoğrafını çektik. Modern şehircilik anlayışı çerçevesinde; sağlam bir altyapı inşa etmek adına nerede ne yapmamız gerekiyor bunları belirledik. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü ile yaptığımız bu büyük projelerin tamamını yıllar önce belirledik, bu hizmetler tesadüfi hayata geçirilmiş projeler değildir. Bu projeler modern şehircilik ve çağdaş mühendislik anlayışının tezahürü olan hizmetlerdir."

Başkan Toçoğlu konuşmasına şu şekilde devam etti; "Bugün açılışını yaptığımız Çelik İsale Hattı altyapıya verdiğimiz önemin bir göstergesidir. Bildiğiniz gibi şehrimize su sağlayan 3 isale hattı bulunmaktaydı. İlk iki hat kullanım miadını doldurdu. 3. isale hattı da çelik olarak projelendirilmesine rağmen CTP dediğimiz borularla inşa edildi ve bugünkü ihtiyacı karşılayamaz duruma geldi. Bu tablo karşısında bizim yapmamız gereken tek bir şey vardı; oda her türlü şartları göz önünde bulundurarak sağlam yeni bir hat döşemekti. Hemen gerekli hazırlıkları yaptık. Zorlu arazi şartlarında gece gündüz çalıştık. Ekiplerimiz yağmur, çamur, kar, fırtına demediler Sakarya için bu çok önemli yatırımı hayata geçirmek için çalıştılar."

Toçoğlu, "Şehrimize kesintisiz su ulaştırmak için adeta Ferhat gibi dağları deldik. 460 metre tünel kazdık. 7 ton ağırlığındaki 800 boruyla 16 kilometre çelik hat oluşturduk. ve hamdolsun tüm bu zor süreçlerin ardından depreme karşı dayanıklı olarak inşa ettiğimiz çelik isale hattıyla şehrimizin içmesuyu geleceğini garanti altına aldık. Artık Sapanca Gölü'nden temin ettiğimiz birinci sınıf içmesuyunu Hızırilyas Arıtma Tesisi'ne çelik hatla taşıyoruz. Aynı zamanda bölgede hayata geçirdiğimiz çok önemli bir proje daha var. Esentepe İçmesuyu yatırımı ile Serdivan'ın yüksek kesimleri için 7 kilometre hat inşa ettik. Bu hatla da 13 mahallemize daha bol ve kesintisiz su ulaştırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Başkan Toçoğlu, konuşmasını şöyle devam ettirdi; "Bize emanet olan doğal kaynakları, doğal güzellikleri gelecek nesillere en güzel şekilde bırakmanın derdindeyiz. Bu yüzden en temel içme suyu kaynağımız olan Sapanca gölümüze adeta gözümüz gibi bakıyor, alternatif kaynaklar inşa ediyoruz. Nasıl ki çelik hatlarla hemşerilerimizin içmesuyu geleceğini garanti altına alıyorsak aynı azimle Akçay Barajı'nı da şehrimize kazandırıyoruz. Bu yatırımımız da gelecek 50 yıl için çok önemli bir projedir. Akçay Sakarya'nın 50 yıllık içmesuyu ihtiyacının neredeyse yarısını karşılayacak. Ardından hemen Çamdağı projesine başladık. Çamdağı Barajı ile de şehrimizin kuzeyi için önemli bir su kaynağı oluşturacağız."

Toçoğlu konuşmasının son kısmında ise, "Şehrimizin kuzeyinde ve güneyinde atıksu çalışmalarımız sürüyor. Yeni arıtma tesisleri ve kanalizasyon hatları inşa ediyoruz. İlçelerimizi sağlam altyapıyla buluşturuyoruz. Göreve geldiğimiz ilk günkü heyecan ve azimle yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz inşallah. 16 ilçemizin de temel altyapı ihtiyaçlarının karşılanabildiği günlere doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Bu hizmetleri ve daha fazlasını ancak kurulan kumpasları dağıtıp, istikrarın sürmesiyle hayata geçirebiliriz. Allah her zorluğa karşı direnme gücümüzü artırsın. Çelik İsale Hattı ve Esentepe İçmesuyu Yatırımlarının şehrimize ve hemşerilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı. Başkan Toçoğlu konuşmasının ardından Çelik İsale Hattı çalışmalarını yürüten Üstün-El İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cenker Üstün'e plaket takdim etti.

AK Parti Sakarya Milletvekili Mutafa İsen ise, "SASKİ'nin altyapı konusunda ne kadar hassas davrandığını görüyoruz. SASKİ şehirde çok önemli çalışmalar yürüten bir kurum. Suya hizmet etmek gerçekten de çok hayırlı bir hizmettir. Bu yatırımda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" dedi. İsen konuşmasının ardından Esnetepe İçmesuyu yatırımlarında gerçekleştirilen çalışmaları yürüten Saltıkoğulları İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Saltık'a plaket takdim etti.

Konuşmaların ardından Çelik İsale Hattı ve Esentepe içmesuyu yatırımlarının açılışı gerçekleştirildi. Programın devamında Çelik İsale Hattı'nın geçirildiği tünel alanı incelendi. - SAKARYA

Çelik İsale Hattı Devreye Alındı
Çelik İsale Hattı Devreye Alındı
Çelik İsale Hattı Devreye Alındı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title