Biyoyakıt Haberleri

Biyoyakıt haber, Biyoyakıt son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Biyoyakıt - 24.7.2020
Mısır bayramdan sonra hasat bayramına hazırlanıyor
Mısır bayramdan sonra hasat bayramına hazırlanıyor Türkiye'nin en önemli mısır üretim merkezlerinden Adana'da Kurban Bayramı sonrası hasat başlayacak Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan: "Fiyatlar 1 lira 50 kuruş olarak açıklanırsa çiftçinin yüzü güler" ADANA - Türkiye'nin en önemli mısır üretim merkezlerinden Adana'da Kurban Bayramı sonrası hasat başlayacak. Havaların iyi gitmesi nedeniyle çiftçiler rekoltenin yüksek olacağı ve yüzlerinin güleceği beklentisi içerisine girerken Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, devlet tarafından fiyatların kilogram başına 1 lira 50 kuruş olarak belirlenmesini beklediklerini söyledi. Türkiye'nin 6 buçuk milyon tonluk mısır üretiminin yaklaşık yüzde 15'ini karşılayan Adana'da 'sarı altın' olarak adlandırılan mısırın hasadı Ağustos ayının ilk haftasında başlayacak. Kent genelinde sezon boyunca havaların iyi gitmesi nedeniyle yem, nişasta, yağ ve biyoyakıt başta olmak üzere çok geniş alanda kullanılabilen mısırın rekoltesinin yüksek olması bekleniyor.
Biyoyakıt - 9.7.2020
Biyokütle, Türkiye'nin yıllık elektrik tüketiminin üçte birini karşılayabilir
"Uluslararası kuruluşlarla ortak çalışmalar yürüteceğiz" Koçar, BESTMER olarak her geçen gün ulusal ve uluslararası gelişmeleri takip ederek, Ar-Ge altyapılarını ve analiz çeşitliliğini artırdıklarını, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla iş birliği dahilinde ortak çalışmalarda yer alarak bilgi birikim ve deneyimlerini güçlendirdiklerini vurguladı. Şu anda 3'ü ulusal, biri ise uluslararası olmak üzere 4 yüksek bütçeli ve 2 Ege Üniversitesi kaynaklı proje yürüttüklerine işaret eden Koçar, şunları kaydetti; "Bugüne kadar toplamda 60'tan fazla ulusal ve uluslararası kaynaklı projede yer aldık ve sürekli olarak gelişmeleri takip ederek yeni proje başvurularında da bulunmaktayız. European Energy Research Alliance: EERA Bioenergy grubuna 'tam üyelik' ile kabul edildik ve böylece biyokütle enerjisi konusunda yaptığımız çalışmaları uluslararası kuruluşlarla paylaşabilecek, karşılıklı bilgi aktarımı sağlayabilecek ve ortak çalışmalar yürütebileceğiz. Aynı zamanda, Belediyeler ve Üniversiteler için Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi (YEVDES) Dördüncü Bileşeni kapsamında üniversiteler tarafından yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanında geliştirilen Ar-Ge projelerine yönelik AB etkin kaynak kullanımı ilkeleri doğrultusunda, Yurtdışı Çalışma Ziyareti Desteği almaya hak kazandık. Bu sayede yurt dışında bulunan örnek kuruluşlarla çalışma ziyaretleri kapsamında bilgi paylaşımı gerçekleştirebilecek ve ülkemizde uygulanabilir teknolojilerin Ar-Ge çalışmalarını yürütebileceğiz." Koçar, son yüzyılda biyokütle kaynaklarının modern teknolojilerle birleştirilmesiyle farklı yakıtların üretiminde kullanılabildiğine işaret ederek, buna ilk örneğin ısı enerjisi üretimi amacıyla odun yerine katı biyoyakıt denilen, sıkıştırılmış ve belirli formlara getirilmiş pellet ve briketlerin kullanımı olduğunu söyledi.
Biyoyakıt - 21.3.2020
BOTAŞ'ın 2019 yılı iletim şebekesi yatırım tavanı değişti
Güzel Enerji Akaryakıt AŞ'nin Aliağa Akaryakıt Depolama ve Dolum Tesisi'nde ise benzin, motorin ve biyoyakıt türleri için metreküp başına günlük depolama tarifesi 1 lira olarak belirlendi.
Biyoyakıt - 22.11.2019
2020 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda
Elektrik üretimindeki payı yüzde 30,6 olan ve ithal edilen doğal gazın elektrik üretiminde sınırlandırılması gerektiğini ifade eden Kabukcuoğlu, "Biyoyakıt ve üretim kullanımının yaygınlaştırılması gerekir.
Biyoyakıt - 18.11.2019
Enerjisini üreten çevreci kampüs, insanlığın sorunlarına yosunla çözüm arıyor
Sadece mikroskopla görülebilen 60-70 tür mikroyosunla çalışılan laboratuvarın 3 bin litrelik havuzuyla iç kısımdaki 400 litrelik üretim alanında biyogübre, omega 3 yağ asitleri, doğal gıda boyaları, uçaklarda da kullanılan biyoyakıt, karbon emisyon filtreleme sistemi gibi 13 farklı biyoteknolojik ürün üzerinde çalışma yürütülüyor.
Biyoyakıt - 9.10.2019
Pilot üniversiteden biobenzin üretimine destek
Yöreye iyi uyum sağladığı, veriminin yüksek olduğu ve ileride Türkiye'nin biyoyakıt ihtiyacının karşılanmasında ham madde olarak kullanılabileceği belirlenen bitkilerin makineden geçirilerek sularının alınması, kalan posasının da yem olarak kullanılması hedefleniyor.
Biyoyakıt - 21.9.2019
TEKNOFEST'e beşinci gününde yoğun ilgi
TEKNOFEST kapsamında, Dış Hatlar Terminali'nde Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı bugün de devam ederken, Uçan Araba Tasarım Yarışması Çadırı'nda "10 Yıl Sonra Uçan Araba", 226 numaralı körükte ise "Gıda-Çevre-Enerji Bağlantısında Yosunlar ve Biyoyakıt Uygulamaları" konulu seminerler düzenlendi.
Biyoyakıt - 21.9.2019
TEKNOFEST İstanbul 5. gününde ziyaretçilerini bekliyor
Festival kapsamında, Dış Hatlar Terminali'nde Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı bugün de devam ederken, Uçan Araba Tasarım Yarışması Çadırı'nda "10 Yıl Sonra Uçan Araba", 226 numaralı körükte ise "Gıda-Çevre-Enerji Bağlantısında Yosunlar ve Biyoyakıt Uygulamaları" konulu seminerler düzenlenecek.
Biyoyakıt - 28.7.2019
Köylüler 49 yıl "lavantadan" gelir elde edecek
Orman teşkilatının yatırımlarıyla gerçekleştirilen biyoyakıt tesisi, trüf mantarı ormanı ve badem ağaçlandırma sahasının ardından geçtiğimiz yıl hayata geçirilen lavanta projesi de meyvesini verdi.
Biyoyakıt - 13.6.2019
Giresun'da moringa oleifera bitkisinin yetiştirilmesi hedefleniyor
Açıklamada, Giresun'da başlatılan çalışmalar sonucunda elde edilecek verilerin uygun olması durumunda yörede üretiminin hedeflendiği ifade edilerek, şunlar aktarıldı: "İnsan beslenmesinden kozmetiğe, hayvan beslenmesinden biyoyakıt üretimine, çerez olarak kullanımından yağ elde edilmesine, suyun dezenfeksiyonunda kullanılmasına kadar geniş bir ürün yelpazesi bulunan moringanın tanıtımı yapılarak çiftçilerimizin gelir kaynaklarını çeşitlendirmek ve bölge ekonomisine katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Biyoyakıt - 22.2.2019
Konya'da "Kenevir Çalıştayı" Yapıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kenevir ekimine yönelik sözlerinin son derece isabetli olduğunu belirten Köklüsoy, şöyle konuştu: "ABD'nin 1970'lerden itibaren dayatması ile yıllık üretimi bir tona kadar düşen kenevirde ciddi bir potansiyel var. Ancak geçmişte bize 'kenevir ekmeyin' diyenler bugün dünya kenevir piyasasını ellerinde bulundurmaktadır. Kenevir pazarının, 2025'te 20 milyar doların üzerine çıkması beklenmektedir. Kenevir ekiminin çok farklı alanlarda çok farklı faydaları vardır. Çevreye sağladığı yararlar bir yana ilaç, kağıt, biyoyakıt, kumaş, otomotiv, petrokimya, medikal, çeşitli hastalıkların tedavisi gibi çok sayıda alanda kullanılmaktadır.
Biyoyakıt - 29.1.2019
ABD Soya Fasulyesine "Biyoyakıt" Onayı
Avrupa Birliği (AB), ABD'den ithal edilen soya fasulyesinin biyoyakıt üretiminde kullanılabileceğini duyurdu.
Biyoyakıt - 11.11.2018
Bitkisel Orman Atıkları Enerjiye Dönüştü
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Eskişehir'in Alpu ilçesinin Arıkaya Mahallesi'nde bakanlıkça kurulan ve köy konağı ile caminin ısınma ihtiyacını karşılayan biyoyakıt tesisinde incelemede bulundu.
Biyoyakıt - 5.11.2018
Bile Bile Nefeslerine Ölümü Çekiyorlar
Tütün ürünleri ve mesleki koşulların KOAH'a neden olduğunu anlatan Süerdem, köylerde yemek ya da ekmek pişirmek için yakılan odun, çalı, tezek gibi biyoyakıt maddelerinin de ciddi anlamda akciğerlere zarar verdiğini bildirdi.
Biyoyakıt - 25.10.2018
Üniversiteler "Karbon Ayak İzi" Bildirisini İmzaladı
Boğaziçi Üniversitesi kampüslerinde sürdürülen "Yeşil Kampüs" uygulamaları hakkında bilgi veren Özkan, üniversite bünyesinde son yıllarda geliştirilen soğuk zincire dayanıklı aşı teknolojisi, yosunlardan biyoyakıt elde edilmesi gibi çığır açıcı projelerden örnekler paylaştı.
Biyoyakıt - 30.9.2018
Moringayla Markalaşıp Pazara Açıldılar
İnsan beslenmesinden kozmetiğe, hayvan beslenmesinden biyoyakıt üretimine, çerez olarak kullanımından yağ elde edilmesine, suyun dezenfeksiyonunda kullanılmasına kadar geniş bir ürün yelpazesi bulunan moringanın yapraklarındaki C vitamini miktarının bir portakala göre 7 kat fazla olduğuna dikkati çeken Parin, "Moringa bitkisi havuçtan 4 kat daha fazla A vitamini, muzdan 17 kat daha fazla potasyum, peynirden ve sütten daha fazla kalsiyum içeriğiyle dikkat çekiyor.
Biyoyakıt - 30.5.2018
Çorum Rüzgar Enerji Santrali Enerji Üretimine Başladı
Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynakları (hidroelektrik de dahil) ile elektrik üretiminin payını en az yüzde 30 seviyelerinde tutmayı hedeflediğini kaydeden Gül, "Özellikle tarım sektörü için biyoyakıt enerjisi kullanımının artırılmasına dair hedeflerimiz var.
Biyoyakıt - 10.5.2018
Bp, 3. Havalimanında Yer Almak İstiyor
BP'nin dünyanın en büyük biyoyakıt üreten şirketlerinden biri olduğunu hatırlatan Stump, şirket olarak 260 bin aracın ihtiyacını karşılayacak biyoyakıt ürettiklerini ifade etti.
12
Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Biyoyakıt Haberleri | Biyoyakıt Haber - Haberler - Biyoyakıt haberleri, son dakika biyoyakıt haber ve gelişmeleri burada. Deniz yosunu geleceğin gıdası ve yakıtı olabilir mi? Sektördeki şirketlerin değeri 6 milyar dolara ulaştı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.9.2020 04:59:33. #1.14#
title