Balkan Kültür ve Sanat Şöleni Coşkusu
Advertisement

Balkan Kültür ve Sanat Şöleni Coşkusu

15.10.2013 15:45 | Son Güncelleme: 15.10.2013 15:45
Balkan Kültür ve Sanat Şöleni Coşkusu

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği çerçevesinde düzenlenen 'Balkan Haftası Kültür ve Sanat Şöleni' balkan ülkelerinden gelen çok sayıda bakan, milletvekili ve bürokratın katılımıyla gerçekleştirildi.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği çerçevesinde düzenlenen 'Balkan Haftası Kültür ve Sanat Şöleni' balkan ülkelerinden gelen çok sayıda bakan, milletvekili ve bürokratın katılımıyla gerçekleştirildi.

Etkinlikler için Eskişehir'e gelen; Karadağ Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar ile Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan'dan çok sayıda milletvekili, parti yetkilileri, kamu kurum ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ilk olarak Vali Güngör Azim Tuna'yı makamında ziyaret etti.

"Bağlarımız Hiç Kopmadı"

Ziyarete gelen heyeti, merasim mangası karşıladı. Karadağ Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, ziyarette yaptığı konuşmada, Türkiye ile kültürel bağların kopmadığını, aksine son zamanlarda daha da güçlendiğinin altını çizerek şunları söyledi: "Balkan devletleri ile Türkiye Cumhuriyeti arasında tarih boyunca süregelen ilişki bugünlerde en iyi seviyeye ulaştı. Ekonomiden eğitime ve sağlığa kadar bunu görebiliyoruz. Coğrafi olarak bin kilometre uzaklıkta olmamıza rağmen kültürel bağlarımız asla kopmadı."

Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir ise, Türkiye'nin Edirne Kapıkule'de hudutlarının bitmediğini belirterek, "Ecdadımız bizi Balkanlara iki şey için göndermiş. Türklüğün ve İslamiyet'in bekçiliğini yapıyoruz. Biz hala orada bu görev başındayız. Onun için anavatanımızla çok yakın ilişkilerimiz var. Bizler hiçbir zaman anavatanımızdan kopmadık. Rumeli Türkleri olarak, Dumlupınar'da, Sarıkamış'ta ve Çanakkale'de şehit verdik. Türkiye'de bulunan iş adamlarımızı Makedonya'ya davet ediyoruz. Anavatanımız Türkiye'ye Allah zeval vermesin. Büyük ve güçlü bir devletin olmasını Allah'tan niyaz ederiz. Ne kadar Türkiye Cumhuriyeti büyük olursa, o kadar Balkanlar da yaşayan vatandaşlarımıza, huzur gelir, refah gelir ve barış gelir" diye konuştu.

"Balkan Kıyafetleri Sergisine Yoğun ilgi"

Balkan Haftası Kültür ve Sanat Şöleni etkinlikleri kapsamında ilk olarak Eti Arkeoloji Müzesi'nde Balkan Türkleri Resim ve Geleneksel Kıyafet Sergisi açıldı. Serginin açılışını Vali Güngör Azim Tuna, yurt dışından gelen heyet ile birlikte yaptı. Serginin açılış konuşmasını yapan Vali Tuna, "Bugün, Balkan Günleri etkinlikleri kapsamında hem resim sergimiz var hem de geleneksel Balkan kıyafetleri, Osmanlı kıyafetleri sergisini hep birlikte dışarıdan gelen konuklarımızla açmanın gururunu, heyecanını yaşıyoruz. 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'de, yine güzel bir günde güzel bir etkinliğe, birlik beraberlik içerisinde, ortak duygulara birlikte imza atmanın heyecanını yaşıyoruz." dedi.

"Anadilde Eğitimin Önemi"

Türkiye genelinde 36 ilde 9 federasyon ve 150'ye yakın dernekten oluşan ve konumunda en büyük ve stratejik öneme sahip kuruluş olan Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turhan Gençoğlu etkinlikler kapsamında yaptığı konuşmada "Konfederasyonumuz tarafından gerçekleştirilen etkinliklerle, Bulgaristan'da yaşayan Türk asıllı öğretmen ve öğrencilere ananelerini ve kültürlerini öğrenme fırsatı sunuyoruz. Müslüman Türk öğrenci ve öğretmen kardeşlerimizin Türkiye'deki üniversiteleri, şehirleri ve akrabalarını gezip yakından tanımalarına olanak tanıyoruz. Bulgaristan'daki Türklere yaz tatillerinde Türkçe kursları düzenleyerek, anadil eğitimine katkı sağlamak istiyoruz." dedi. Genel Başkan Turhan Gençoğlu Balkan Haftası Kültür ve Sanat Şöleni etkinlikleri kapsamında yaptığı çalışmalardan dolayı BRGK Genel Başkan Vekili ve Eskişehir Muhacir Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Av. Zihni Çalışkan ve yönetim kuruluna teşekkür etti. - BURSA

Balkan Kültür ve Sanat Şöleni Coşkusu

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title