Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Milletvekili Paşayeva

Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Milletvekili Paşayeva

Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva, "Türkiye'nin bayramı bizim bayramımızdır, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu olan bayram bizim için en önemli bayramların...

Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Milletvekili Paşayeva

Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva, "Türkiye'nin bayramı bizim bayramımızdır, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu olan bayram bizim için en önemli bayramların önünde gelir" dedi.

Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesinin açılış törenine katılan Paşayeva, burada yaptığı konuşmada, Azerbaycan Türk'ü olarak Tirebolu'da iletişim fakültesinin açılışında konuşmanın kendisine nasip olması dolayısıyla mutluluğunu dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 90'ıncı yıl dönümüne değinen Paşayeva, şöyle konuştu:

"Büyük Gazi, Türk dünyasının büyük lideri Atatürk'ün ve onun bütün silah arkadaşlarının önünde baş eğerek, onları sevgi ve saygıyla hatırlayarak 'bayramımız kutlu olsun' diyorum. Türkiye'nin bayramı bizim bayramımızdır, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu olan bayram bizim için en önemli bayramların önünde gelir. Cumhuriyeti kuran insan ne diyerek kurmuştu, demişti ki 'Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir', bir sevinci ve kederi aynı derecede bölüştüğünüz insan, kardeş demekti. Yani herkese, 'Oradakiler Sovyet işgalindedir ama oradakiler sizin kardeşinizdir ve bir gün gelecek o işgal duracak, Türkiye'deki insanımız o güne hazır olmalıdır' diyen bir liderden, bir büyükten konuşuyoruz."

- "Dünyanın Kaybettiği Büyük İnsan"

Paşayeva, Atatürk'ü her zaman şükranla, minnetle, çok büyük sevgiyle hatırladıklarını ve hatırlamaya devam edeceklerini belirterek, "Niye ben onun hakkında bir kitap yazmıştım? Gençlerimizin daha yakın tanıması için Dünyanın Kaybettiği Büyük İnsan diye kitap yazdım. O insanların karşısında bugün de yarın da baş eğdik ve her zaman da baş eğeceğiz. Allah onlara rahmet etsin, iyi ki vardılar. Onlar orada o zaman olmasaydı, biz burada izinden gidenler olarak olmazdık" ifadelerini kullandı.

Ganire Paşayeva daha sonra Güre Yerleşkesindeki Rektörlük Konferans Salonunda "10 Kariyer Önerisi" adlı söyleşiye katıldı.