Haberler

Arkadaşı Konuştu: Suudi Rejimine Karşı...

İstanbul'da suikasta kurban giden Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın yakın arkadaşı olan Ömer Abdülaziz, Kaşıkçı'nın ölümünden önce, Suudi rejimine karşı sosyal medya üzerinden bir gençlik hareketi düzenlemeye niyeti olduğunu iddia etti.

İstanbul'da suikasta kurban giden Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın yakın arkadaşı olan Ömer Abdülaziz, Kaşıkçı'nın ölümünden önce, Suudi rejimine karşı sosyal medya üzerinden bir gençlik hareketi düzenlemeye niyeti olduğunu iddia etti. Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın en yakın arkadaşı Ömer Abdülaziz, CNN Pazar programına konuk oldu. Ömer Abdülaziz, Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan devletine karşı sosyal medya üzerinden bir gençlik hareketi düzenlemeye niyeti olduğunu söyledi. Kanada'da yaşayan Suudi asıllı kraliyet karşıtı aktivist Abdülaziz, Kaşıkçı ile öldürülmeden önce 27 Ağustos'ta WhatsApp mesajında "gençlik hareketi" planlarını açıkladı. Abdülaziz, Kaşıkçı'nın yabancı SIM kartları kullanarak tespit edilmeden Suudi kraliyet ailesi aleyhine tweet atabildiğini belirtti.

"SALDIRIYA UĞRADIK, HAKARET EDİLDİ" Abdülaziz, Kaşıkçı ile planladıkları operasyonlarını "siber arılar" olarak adlandırdıklarını söyledi. "Twitter'da, savaşmak ve haberlerimizi yaymak için kullandığımız tek araçtır. Saldırıya uğradık, hakaret edildi, birçok kez tehdit edildik ve bir şeyler yapmaya karar verdik" itirafında bulundu.

KAŞIKÇI'NIN TELEFONU İSRAİL YAZILIMIYLA HACKLENMİŞ Ağustos ayında aralarındaki konuşmaların takip edildiğinden şüphelendiğini ve 2 ay sonra Kaşıkçı'nın öldürüldüğüne dikkat çeken Abdülaziz, "Telefonumun hacklenmesi, Cemal'e olanlar konusunda önemli bir rol oynadı, bunu söylediğimi için çok üzgünüm. Bu suçluluk, beni öldürüyor" diye konuştu. Abdülaziz, geçtiğimiz hafta Toronto Üniversitesine bağlı Citizen Lab adlı kuruluşun telefonunun hacklendiğini ortaya çıkarmasının ardından, Kaşıkçı ile olan ilişkisi hakkında konuşmaya karar verdiğini söyledi. Abdülaziz, telefonlarını hackleyen yazılımın İsrailli NSO firması tarafından üretildiğinin tespit edildiğini ve firmaya dava açtığını açıkladı.

"SUUDİ PRENS CANAVAR 'PAC-MAN' GİBİ" Abdülaziz, Kaşıkçı ile arasında Mayıs ayında geçen bir konuşmada, bir grup Suudi aktivistin tutuklanmasının ardından Kaşıkçı'nın Veliaht Prens Muhammed Bin Selman hakkında, "Ne kadar çok kurbanını yerse, daha fazlasını isteyen bir canavar 'Pac-Man' gibi. Bu zulüm, kendine destek veren kişilere dahi ulaşırsa şaşırmam" mesajı attığını ifade etti.

ABDÜLAZİZ'İ DE BÜYÜKELÇİLİĞE DAVET EDİLMİŞ Abdülaziz, Mayıs ayında Suudi yönetiminin bazı temsilcilerinin kendisiyle Kanada'da görüştüklerini ve Veliaht Prensin kendilerini takip ettiklerini aktardığını ifade etti. Suudi yetkililerle aralarında geçen konuşmayı kayda alan Abdülaziz, Suudi yetkililerin kendisine, "Sana Muhammed bin Selman'dan bir mesaj ve teminat ile geldik. Eğer Suud el-Kahtani senin adını duyarsa, anında tanır ve Muhammed bin Selman ile doğrudan tanışabilirsin" diye konuştuklarını aktardı. Suudi yetkililerin bazı belgeler için kendisine Suudi Arabistan Büyükelçiliğine gitmesi gerektiğini söylediğini aktaran Abdülaziz, "Bunu Kaşıkçı'ya söyledim. Bana gitmememi ve o adamlarla sadece halka açık alanlarda buluşmamı söyledi" diye konuştu.

(İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Sultan Abdülaziz Cemal Kaşıkçı Sosyal Medya Güncel Haberler

Kemal Kılıçdaroğlu: 'İlla Cumhurbaşkanı adayı ol' diyen arkadaşlar dönüp tam tersini yaptı

Kemal Kılıçdaroğlu: 'İlla Cumhurbaşkanı adayı ol' diyen arkadaşlar dönüp tam tersini yaptı

Netanyahu'dan masum bebeklerin diri diri yandığı katliama skandal yorum: Trajik hata

Netanyahu'dan masum bebeklerin diri diri yandığı katliama skandal yorum: Trajik hata

Deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki: Bingöl, Karlıova, Muş ve Bitlis'te deprem riski var

Deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki: Bingöl, Karlıova, Muş ve Bitlis'te deprem riski var

Bakmadan Geçme

İsrail Mısır savaş mı çıktı? İsrail Mısır son durum ne? Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi play-off muhtemel rakipleri! Galatasaray play-off'ta seri başı mı? Kerem Demirbay şampiyonluk kutlamasında hangi şarkı çalıyor, 2024 Şampiyonluk Kerem Demirbay podyum müziği ne? #127942 #127926 Nelsson şampiyonluk kutlamasında hangi şarkı çalıyor, 2024 Şampiyonluk Nelsson podyum müziği ne? #127942 #127926 Tete şampiyonluk kutlamasında hangi şarkı çalıyor, 2024 Şampiyonluk Tete podyum müziği ne? #127926 #127942 Ndombele şampiyonluk kutlamasında hangi şarkı çalıyor, 2024 Şampiyonluk Ndombele podyum müziği ne? #127942 #127926 Davinson Sanchez şampiyonluk kutlamasında hangi şarkı çalıyor, 2024 Şampiyonluk Davinson Sanchez podyum müziği ne? #127942 #127926 Abdülkerim Bardakcı şampiyonluk kutlamasında hangi şarkı çalıyor, 2024 Şampiyonluk Abdülkerim Bardakcı podyum müziği ne? #127942 #127926 Köhn şampiyonluk kutlamasında hangi şarkı çalıyor, 2024 Şampiyonluk Köhn podyum müziği ne? #127942 #127926 Muslera şampiyonluk kutlamasında hangi şarkı çalıyor, 2024 Şampiyonluk Muslera podyum müziği ne? #127942 #127926 Berkan Kutlu şampiyonluk kutlamasında hangi şarkı çalıyor, 2024 Şampiyonluk Berkan Kutlu podyum müziği ne? #127942 #127926 Torreira şampiyonluk kutlamasında hangi şarkı çalıyor, 2024 Şampiyonluk Torreira podyum müziği hangisi? #127942 #127926 Barış Alper Yılmaz şampiyonluk kutlamasında hangi şarkı çalıyor, 2024 Şampiyonluk Barış Alper Yılmaz podyum müziği hangisi? #127942 #127926 Galatasaray şampiyonluk kutlamasında hangi şarkıcılar konser verecek? Simge var mı? #127926 #127942 Zaha şampiyonluk kutlamasında hangi şarkı çalıyor, 2024 Şampiyonluk Zaha podyum müziği hangisi? #9917 #127926
Pendik'te parçalanarak çöp konteynerlerine atılan cesedin kimliği belli oldu

Pendik'te parçalanarak çöp konteynerlerine atılan cesedin kimliği belli oldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title