SULTAN ABDÜLAZİZ HABERLERİ

Sultan Abdülaziz haber, Sultan Abdülaziz son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Sultan Abdülaziz

Sultan Abdülaziz

Doğum Yeri İstanbul / Türkiye
Doğum Tarihi 8.2.1830 - 4.6.1876

Sultan Abdülaziz Kimdir ?

Sultan Birinci Abdülaziz 8 Şubat 1830 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası Sultan İkinci Mahmud, annesi Pertevniyal Valide Sultan'dır. Ela gözlü, beyaza yakın kumral tenli, sert bakışlı ve top sakallıydı. Ağabeyi Sultan Birinci Abdülmecid'in vefatı üzerine 25 Haziran 1861 günü tahta çıktığında 31 yaşındaydı.
Biyografinin devamı için tıklayın
Sultan Abdülaziz - 02.09.2021
Yüzlerce Yıllık Bursa Köşkleri
Bursa'da tarihi ve kültürel mirasın gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılması amacıyla çeşitli projeler geliştiren Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, şehrin sembolü olan köşkleri ve konakları tanıtmak amacıyla hazırladığı 'Yüzlerce Yıllık Bursa Köşkleri' sergisi Hünkar Köşkü'nde izlenime açıldı. Önemli kararlara şahitlik eden, mimarisiyle şehrin sembolü haline gelen köşklerin ve konakların bilgi ve görsellerle anlatıldığı sergide, Tarihi Belediye Konağı, Atatürk Köşkü, Saatçi Ali Bey Köşkü, Alay Bey Köşkü, Hükümet Konağı, Hasan Eşref Efendi Konağı, Mütareke Köşkü, Pembe Köşk, Yağcı Cemal Bey Köşkü, Fehmi Kalaycıoğlu Köşkü ve daha niceleri bulunuyor. 177 yıllık geçmişiyle Osmanlı padişahları Sultan Abdülmecit, Sultan Abdülaziz, Sultan V.
Sultan Abdülaziz - 14.07.2021
Bayram tatilini yeni keşiflere ayırmak isteyenler için adres
Müzenin denizcilik objeleri ve modellerinden oluşan geniş koleksiyonunda hem karada hem denizde giden bir Amphicar, kanolar, buharlı yatlar, Saltanat Kayığı ve diğer küçük tekneler görülebiliyor. İki bölümden oluşan demiryolu ulaşım koleksiyonu, Sultan Abdülaziz'in Saltanat Vagonu ve Kadıköy-Moda Tramvayı'nın yanı sıra ince işçilikli lokomotif ve tramvay modellerini meraklılarıyla buluşturuyor.
Sultan Abdülaziz - 07.07.2021
660 yıllık Kırkpınar'ın efsane isimleri, güreşe gönül veren her "koç yiğide" örnek oluyor
Sultan Abdülaziz'in pehlivanı Kavasoğlu İbrahim'e iyi bir rakip bulunması amacıyla başlatılan çalışmayla saraya gitti, güreşteki mahareti sayesinde saray başpehlivanı oldu.
Sultan Abdülaziz - 20.06.2021
Haftanın tarihine bakış
1951 - Mithat Paşa'nın 24 Haziran'da Aksu vapuruyla Taif'ten getirilen kemikleri, Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın da katıldığı törenle İstanbul'da Hürriyeti Ebediye Tepesi'ne defnedildi. 1876 Anayasası'nın mimarı Mithat Paşa, Sultan Abdülaziz'i öldürttüğü iddiasıyla yargılanmış ve Taif'e sürülmüştü.
Sultan Abdülaziz - 04.06.2021
AK Parti'li Aydemir, TBMM Başkanı Şentop'un, Kılıçdaroğlu'na had bildiren mesajlar verdiğini söyledi
Süleyman Şah'ın bugün vefat yıl dönümü olduğunu, Süleyman Şah'ı ifade eden damarın, bugün Recep Tayyip Erdoğan adını taşıdığını dile getiren Aydemir, "O damar, Recep Tayyip Erdoğan'da yaşıyor. Tıpkı Sultan Abdülaziz'i hal edenlerin yaşadığı damarın CHP olması gibi.
Sultan Abdülaziz - 30.05.2021
Haftanın tarihine bakış
32'nci Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz 4 Haziran 1876'da Feriye Köşkü'ndeki odasında ölü bulundu, İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni 4 Haziran 1989'da hayatını kaybetti.
Sultan Abdülaziz - 23.05.2021
Haftanın tarihine bakış
1876- Sultan Abdülaziz tahttan indirildi, yerine V.
Sultan Abdülaziz - 10.05.2021
Danıştay Başkanı Yiğit'ten 153. kuruluş yılı mesajı Açıklaması
Yiğit, 10 Mayıs 1868'de Sultan Abdülaziz'in fermanıyla kurulan, 1,5 asırlık tecrübesiyle hukukun gelişmesine katkı sağlayan Danıştayın 153.
Sultan Abdülaziz - 14.04.2021
Topkapı Sarayı Harem Dairesi'nin ziyaretçi kapasitesi çalışmalarla 3 katına çıkarılacak
Harem Hastanesi'nin restorasyon çalışmasında da son aşamaya gelindi. Muhtemel bir salgından saray halkının etkilenmemesi için Harem'in en ücra noktasına inşa edildiği düşünülen hastaneden, Sultan Abdülaziz dönemindeki kolera salgınında istifade edildiği biliniyor.
Sultan Abdülaziz - 06.04.2021
"Anadolu Uygarlıklarından İzler" sergisi Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sanatseverlerle buluştu
Türkiye'nin dünyanın en zengin ve seçkin ülkelerinden biri olduğu gibi, bunların korunması konusunda da dünyadaki en eski hafızaya ve geleneğe sahip ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Yavuz, şunları kaydetti: "1869'da Sultan Abdülaziz tarafından Müze-i Hümayun adıyla kurulan Osmanlı İmparatorluğunun ilk müzesinden günümüze kadar ülkemizdeki müzecilik faaliyetleri güçlenerek devam etmektedir.
Sultan Abdülaziz - 03.04.2021
Ülkücü Hareket'in Lideri Türkeş'in vefatının 24. yılı
Türk siyasi tarihinin önemli isimlerinden Türkeş, Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinin Yukarı Köşkerli köyünde yaşayan Koyunoğlu ailesinin bir toprak meselesi yüzünden giriştiği kavga sonucu Sultan Abdülaziz'in fermanıyla Kıbrıs'a sürgün edilmesi nedeniyle 25 Kasım 1917'de, Koyunoğlu soyuna mensup Tuzlalı Ahmet Hamdi Bey ve eşi Fatma Zehra Hanımın oğulları "Ali Arslan" olarak Lefkoşa'da doğdu.
Sultan Abdülaziz - 31.03.2021
Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, 2 yılda hayata geçirilen projeleri anlattı Açıklaması
İstanbul'un önemli tarihi mekanlarından olan Sultan Abdülaziz'in emaneti Sadabad Kasrı Çamaşırhanesi'nin, 160 yıl aradan sonra restore edildiğini hatırlatan Öztekin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özüne sadık kalınarak restorasyonu yapılan tarihi mekan, sosyal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmak üzere İstanbulluların hizmetine sunuldu.
Sultan Abdülaziz - 23.03.2021
EBA TV İlkokul dersleri Hababam Sınıfı'nın çekildiği 168 yıllık kasırdan öğrencilere ulaştı
Uzaktan eğitimin omurgasını oluşturan EBA TV'nin 13 stüdyosundan 4'ü, 1853 yılında Sultan Abdülaziz tarafından kız kardeşi Adile Sultan için yaptırılan, Üsküdar'daki Validebağ Korusu içinde bulunan Adile Sultan Kasrı'nda yer alıyor.
Sultan Abdülaziz - 21.02.2021
Haftanın tarihine bakış
27 Şubat 1863- Türkiye'de bilinen ilk resim sergisi, İstanbul Atmeydanı'nda (Hipodrom) açıldı. Serginin açılmasına Sultan Abdülaziz destek verdi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Sultan Abdülaziz Haberleri | Sultan Abdülaziz Kimdir - Haberler - Sultan Abdülaziz haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Sultan Abdülaziz kimdir, hayatı ve biyografisi. Merhum güreş ağası İbrahim Girgin anısına Kel Aliço Güreşleri yapılacak.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 25.9.2021 18:33:16. #1.16#

title