ANSİAD İrlanda İş ve Kültür Gezisini Gerçekleştirdi

ANSİAD İrlanda İş ve Kültür Gezisini Gerçekleştirdi

18.06.2015 11:29 | Son Güncelleme: 18.06.2015 11:37
ANSİAD İrlanda İş ve Kültür Gezisini Gerçekleştirdi

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği Turizm Sektörü faaliyetleri çerçevesinde İrlanda Kültür ve İş Gezisi'ni gerçekleştirdi.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Turizm Sektörü faaliyetleri çerçevesinde İrlanda Kültür ve İş Gezisi'ni gerçekleştirdi. Seyahati değerlendiren ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, İrlanda ile karşılıklı fikir ve görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, Dublin ve Antalya arasında direkt tarifeli uçak seferleri için girişimlere başladıklarını söyledi.

ANSİAD, Turizm Sektörü faaliyetleri çerçevesinde 32 kişilik bir grupla Avrupa'nın kuzeybatısında yer alan İrlanda'ya gitti. Turizm Sektörü faaliyeti ile Sektör Başkanı Şerife Çetin koordinatörlüğünde resmi ziyaretler ve bazı sektörel görüşmelere katılan heyetin programı Türk İrlandalı İşadamları Derneği (TIBDA) ve İrlanda Kalkınma Ajansı (Enterprise Ireland) tarafından hazırlandı.

İrlanda Sınai Kalkınma İdaresi (IDA) ile bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Turizm Sektörü Başkanı Şerife Çetin, "İrlanda Intel, Twitter, Pfizer, Citi, Huawei, Takeda, Fujitsu, Novartis ve Trend Micro da dahil olmak üzere dünyanın önde gelen yüksek performanslı şirketlerin birçoğuna ev sahipliği yapıyor. Ülke aynı zamanda Big Data, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Enerji Verimliliği, Sağlık İnovasyonu ve Cloud Computing gibi internetle ilgili konularda bir dünya lideri olmak için konumlanıyor. Toplantıda İrlanda'nın kalkınması ve ticari yapısı ile ilgili önemli bilgiler aldık. İlaç sektörü, çiçek ve gıda ihracatı, araba yedek parçaları, inşaat, turizm konularında sektörel toplantılar yaptık" dedi.

AB'NİN EN HIZLI BÜYÜYEN ÜLKESİ

İrlanda'nın, Avrupa Komisyonu tarafından 2014 yılında Avrupa Birliği'nin en hızlı büyüyen ülkesi olarak raporlandığını vurgulayan Çetin, dünya lideri 10 küresel yazılım şirketinin 9 tanesinin, 15 medikal teknoloji şirketinin 13 tanesinin, 25 finans şirketinin 15 tanesinin ve 15 internet şirketinin 9 tanesinin merkezi İrlanda'da da olduğunu bildirdi. 2008 ekonomik krizinde batma noktasına gelen İrlanda'nın 2015 itibari ile ulaştığı ticari hacim göz önüne alındığında bu büyümeyi sağlayan ekonomik ve sosyal politikaları, açık ekonomi uygulamaları, kalkınma ajansları tarafından yürütülen kalkınma stratejilerinin incelenmeye değer olduğuna dikkat çeken ANSİAD Turizm Sektörü Başkanı Şerife Çetin, şunları kaydetti:

"Net ihracatın katkısı olmasına rağmen güçlü yatırım büyümesi ve özelleşmeye verilen kurlar içi destekler 2015 yılında Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) reel büyüme oranının yüzde 3,5 oranında yükselmesini sağlamıştır. İşsizlik 2014 yılı sonunda yüzde 10,6 oranına düşmüştür."

ANSİAD, İRLANDA'YI ANTALYA'YA DAVET ETTİ

İrlanda'nın ardından Kuzey Irlanda'nın Belfast bölgesine geçtiklerini ve orada Kuzey İrlanda Kalkınma Ajansı Ticaret Geliştirme Servisi ile bir toplantı düzenlediklerini anlatan Çetin, ajanstan ticari hacim ve Türkiye ile işbirliği hakkında bilgi aldıklarını kaydetti. Toplantıda Belfast Türkiye Cumhuriyeti Fahri Konsolosu David S Cambell ile görüş alışverişinde bulunduklarını ifade eden ANSİAD Turizm Sektörü Başkanı Şerife Çetin, İrlanda ve Kuzey İrlanda yetkililerinin Antalya ve Akdeniz Bölgesi hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını gözlemlediklerini ve bu vesileyle kendilerini en yakın zamanda Antalya'ya davet ettiklerini söyledi. Çetin, program dahilinde İrlanda'nın başkenti Dublin'de merkezleri bulunan Paypal, Google, Facebook gibi şirketlerin uzmanlarından sektörlerinin dijital geleceği konusunda konferans aldıklarını belirterek, karşılıklı görüş paylaşımında bulunduklarını bildirdi.

DUBLİN- ANTALYA DİREKT SEFERLERİ İÇİN GİRİŞİMLER BAŞLADI

Seyahati değerlendiren ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, turizm sektörü faaliyetleri çerçevesinde Dublin-Antalya direk tarifeli seferlere başlanması konusunda girişim yaptıklarını belirterek, düşük vergi oranları nedeniyle Google, Facebook, Apple ve Twitter gibi teknoloji şirketleri tarafından Avrupa üssü olarak kullanılan İrlanda'dan iş fırsatları ve iki ülkenin ticaretinin geliştirilmesi konusunda bilgi paylaşımında bulunduklarını söyledi. - ANTALYA

ANSİAD İrlanda İş ve Kültür Gezisini Gerçekleştirdi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: ANSİAD İrlanda İş ve Kültür Gezisini Gerçekleştirdi - Antalya
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.10.2020 01:05:07. #1.15#
title