Ankara: Hükümet İle Memurlar Masaya Oturuyor

Ankara: Hükümet İle Memurlar Masaya Oturuyor

Hükümetle memurlar arasında yapılan toplu görüşmeler başladı.

Ankara: Hükümet İle Memurlar Masaya Oturuyor

Hükümetle memurlar arasında yapılan toplu görüşmeler başladı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, müzakerelerin yapılacağı yeni başbakanlık binasına sabah saat 10.00'da geldi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şahin, sendika konfederasyonlarının başbakanlık binası dışında müzakere öncesi yaptıkları açıklamanın ardından toplu görüşmelere ilişkin bir açıklama yaptı. Toplu görüşmelerin hayırlı ve yararlı geçmesi temennisinde bulunan Şahin, geçen yıl yapılan toplu görüşmelere bir konfederasyonun imzalanan mutabakat metnine şerh koymasıyla görüşmelerin tamamlandığını hatırlattı. 2005 yılı toplu görüşmelerinde kararlaştırılan denge tazminatı (40+40), aile yardımı, sendika üyelerine ait aidatların ödenmesi, KİT personel ücretleri skalasının ayarlanması ve hedeflenen enflasyon oranında toplam yüzde 5'lik zam gibi kararların hükümetçe tek tek yapıldığını söyledi. Şahin, toplu görüşmelerde hükümetlerinin oluşan enflasyon farkını ödeme kararlılığı içinde olduğunu açıkladı.

Hükümetlerinin kamu çalışanlarının yaşam koşullarını iyileştirmeyi hedeflediğini kaydeden Şahin, toplu görüşmenin gündem taslağını açıkladı. 2006 yılı toplu görüşmelerinde 2005 yılı toplu görüşmelerinde mutabakata varılan kararların uygulamaları ele alınacak. İkinci sırada, kamu çalışanlarının daha iyi yaşam sunacak ücret belirlenmesi ele alınacak. Üçüncü sırada, 2007 yılında çalışanlara hangi mali ve sosyal hakların verileceği ele alınacak ve son madde olarak da konfederasyon ve sendikaların gündeme alınmasını istediği konular görüşülecek.

Gazeteciler, toplu görüşmelerin yapıldığı müzakere salonunda KESK'e ait koltuğun boş olduğunu, KESK'in toplantıya niye katılmadığını sormaları üzerine Şahin, önce "bekliyoruz" diyerek, kendilerinin müzakerelere katılacak tarafların belli sayıda katılmalarının öngörüldüğünü, ancak KESK'in böyle bir sınırlamayı kabul etmeyeceklerini söylediklerini belirtti. Kendisinin öğrendiği çerçevede KESK'in "İstediğimiz sayıda geliriz" şeklinde söylemde bulunduğunu aktaran Şahin, müzakereye katılan iki konfederasyonu örnek göstererek, KESK'in de bu kurala uyması gerektiğini söyledi. Şahin, KESK'ten bu durumu bir kez daha gözden geçirmelerini iseteyerek, müzakereye katılımlarını beklediğini söyledi.

KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul ise Bakan Şahin'in açıklamalarının ardından gazetecilerin karşısına geçerek, toplatıya girmeme gerekçelerini açıkladı. Tombul, sorunun toplantıya katılım sayısı olmadığını, hükümetin belirlediği bir şablona uyma konusu olduğunu bildirdi. Hükümetin demokrasi anlayışının taraflara gösterdiği tahammülsüzlükle ortaya çıktığını belirten Tombul, KESK olmadan toplantının başlamaması gerektiğini söyledi. Kendilerinin Ağustos ayının 11'inde isim listelerini önceki yıllardaki usuller çerçevesinde gönderdikleri bilgisini veren Tombul, "Bu sorun, KESK'e karşı geçen yılda olduğu gibi tahammülsüzlük sorunudur. KESK bu zamana kadar hiçkimsenin şablonuna uymadı, uymayacak. Henüç çekilmedik, sorun çözüldüğü takdirde masaya oturacağız. Hiç kimse uzlaşı adına teslimiyeti beklemesin. Sayı konusunda ısrarcı değiliz. Bakan veya danışmanlarının adım atmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Şahin'in ardından başbakanlık binasına ilk gelen memur konfedarasyonlarından Memur-Sen oldu. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, kamu çalışanlarına yönelik hükümetten talep edecekleri konularda açıklamalarda bulundu. Aksu, bu yıla kadar Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen olmak üzere birlikte hareket ettiklerini açıklayarak, 2006 yılı müzakerelerinde her konfederasyonun ayrı olarak hareket ettiği bilgisini verdi. Aksu, en düşük memur maaşının 1.475 YTL olması gerektiğini hükümete ileteceklerini ayrıca çalışanların yaşam koşulları ile diğer mali ve özlük hakları konusunu gündeme getireceklerini kaydetti. Aksu, başka sendikalar gibi müzakere mamasından kaçma gibi girişimlerde bulunmayacaklarını belirterek, bu tür davranışların memura bir faydasının olmadığını kaydetti. Aksu, ayrıca müzakerelere konfederasyon olarak 'umutlu' başladıklarını aktardı.

KALEM DAĞITARAK, UĞUR GETİRMESİNİ DİLEDİ

Toplu görüşmelere katılmak üzere Başbakanlığa gelen ikinci konfederasyon olan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da yaptığı açıklamada, görüşmelerin yapıldığı bugünün hem siyasetçiler hem de kamu çalışanları açısından önemli bir gün olduğunu söyledi. 2006 yılındaki enflasyon farkından kaynaklı kayıpların öncelikli olarak hükümetten talep edileceğini belirten Akyıldız, bugün en düşük memurun 647 milyon maaş aldığına işaret ederek, taleplerinin 1.023 YTL olduğunu söyledi. Akyıldız, taleplerinin temelinde kamu çalışanlarının gayri safi milli hasıladan paylarına düşeni almak olduğunu ifade etti. Akyıldız, ayrıca 2006 yılı toplu görüşmesinde emeklililerin de kamu çalışanlarının kazanımlarından faydalanmalarını dile getireceklerini söyledi ve emeklilerin 2005 yılında toplamda yüzde 5 zamla zor duruma düşürüldüğünü ifade etti. Akyıldız, gazetecilere birer adet kalem dağıtıp bu kalemlerin müzakerelere uğur getirmesi dileğinde bulundu. Kamu-Sen, geçtiğimiz yılki görüşmelerde ise tatlı ve gül dağıtıp müzakerelerin tatlı bir ortamda geçmesini dilemişti. Kalem dağıtan Akyıldız, dağıttığı kalemlerin müzakerede kırılıbileceğini de belirterek, hükümete mesaj gönderdi.

Başbakanlık binasına en son gelen Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) yetkilileri oldu. Genel Başkan İsmail Hakkı Tombul, burada yaptığı müzakere öncesi açıklamasında taleplerini sıraladı. Tombul, KESK olarak, en düşük memur maaşının 1.050 YTL, 315 YTL kira yardımı, eş ve çocuk yardımlarının iyileştirilmesi, kamudaki kadın çalışan sayısının artırılması, kadrola kümetin demokrasi aşmanın sonlandırılması, enflasyon farkı olan yüzde 5'lik zam talebi olduğunu kaydetti. Grev ve toplu sözleşme hakkının elde edilmesinde engellerin kaldırılmasını isteyen Tombul, hükümetin ekonomideki büyüme olduğuna ilişkin açıklamalarına atıfta bulunarak, "Kamu çalışanları da bu büyümeden pay istiyor" diye konuştu. Uzlaşmanın teslimiyetçilikle karıştırılmaması gerektiğine işaret eden Tombul, KESK'in diğer konfederasyonlarla birlikte hareket etmek istediğini, ancak KESK'in hiçbir zaman teslimiyetçi olamayacağını ifade etti. Tombul, geçen yıl iki konfederasyonun sadece devletin 5 YTL üye adiatlarını kabul etmesiyle mutabak metnine imza attıklarının altını çizerek, "Biz birlikte mücadele etmeye açığız. Ancak sendika aidatları rüşvetine imza atmadık" dedi.