Almanya'da sel felaketinde ölenlerin sayısı 165'e yükseldi - Haberler
Haberi Paylaş

Almanya'da sel felaketinde ölenlerin sayısı 165'e yükseldi

AA / Erbil Başay - Haberler | Dünya

Yüzyılın felaketini yaşayan Almanya'da aşırı yağışların neden olduğu sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısı 165'e yükseldi. Yüzlerce kişinin kayıp olduğu belirtilirken, can kaybının daha da artmasından korkuluyor.

Koblenz polisinden yapılan açıklamada, Rheinland-Pfalz eyaletinde ve Kuzey- Ren Vestfalya eyaletinde selden ölenlerin sayısının 165'e yükseldiği bilgisini paylaşıldı.

Almanya'da sel felaketinde ölenlerin sayısı 156'ya yükseldi

Öte yandan ülkenin güneyinde ve doğusunda da etkili olan şiddetli yağışlar gece su baskınlarına ve sele sebep oldu.
Avusturya sınırında bulunan Bavyera eyaletinin Berchtesgadener Land bölgesinde sel ve toprak kayması dolayısıyla "acil durum" ilan edildi. Bölge yönetiminden yapılan açıklamada, bu bölgede en az 1 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Açıklamada, Bischofswiesen, Berchtesgaden, Schönau am Königssee Marktschellenberg beldelerinde sel meydana geldiği, B305 karayolunun bir bölümünün kapatıldığı, Scheffau beldesine ise ulaşılamadığı belirtilerek bölgede 65 kişinin evlerinden tahliye edildiği aktarıldı. Böylelikle ülkede sel ve su baskınlarında ölenlerin toplam sayısı 165'e yükseldi.

Almanya'da sel felaketinde ölenlerin sayısı 156'ya yükseldi

Ülkenin doğusunda bulunan Saksonya eyaletinin Saechsische Schweiz bölgesinde de şiddetli yağmur yağdığı, nehirlerin taştığı, everin bodrum katları ve caddeleri su bastığı kaydedildi.

Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı ve Hıristiyan Birlik partilerinin federal başbakan adayı Armin Laschet, şiddetli sağanak yağış ve selleri, "yüzyılın felaketi" olarak nitelendirdi. Laschet, felaketin yaşandığı kasaba ve köyleri yeniden inşa etmek için, bürokratik engellere takılmadan gerekli kaynağı aktarma sözü verdi.

Sel ve fırtınanın vurduğu bölgelerde yaklaşık 100 binin üzerinde kişiye ise elektrik verilemiyor. Yüzlerce kişinin evinin yaşanmaz durumda olduğu, bazı bölgelerde su tedarikinde de sıkıntı olduğu, içilebilir su sıkıntısı yaşandığı öğrenildi. Ahrweiler bölgesinde da doğal gaz boru hatları tamamen zarar gördü. Hatların yeniden döşenmesinin aylarca süreceği tahmin ediliyor.

Almanya'da sel felaketinde ölenlerin sayısı 165'e yükseldi
AA / Erbil Başay - Son Dakika Haberleri
500