Ali Kuşçu Haberleri

Ali Kuşçu haber, Ali Kuşçu son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Ali Kuşçu - 23.09.2021
TÜBİTAK 4007 Fatih Bilim Şenliği başladı
Turan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Sultanahmet'i, Süleymaniye'yi veya Ayasofya'yı bugün inşa etmeye kalksak bile böyle bir mühendislik bugünkü koşullarda dahi gerçekten çok zor bir iş. Dolayısıyla bu, büyük bir aşkla karılmış ve harçla atılmış. Bu topraklar, özellikle Fatih, İstanbul birçok bilim insanı yetiştirmiş, en önemli bilim insanlarından Ali Kuşçu ile ilgili Fatih'te pek çok yerimiz, mekanımız var.
Ali Kuşçu - 11.07.2021
Ankara Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos'ta kaykay parkı ile 4 yeşil alanın açılışını yapacak
Çankaya ilçesi Birlik Mahallesi'ndeki meydan düzenlenmesi ile 6 bin 300 metrekarelik yeşil alan başta olmak üzere Alacaatlı Mahallesi 3409. Sokak'taki koşu yolu ve dinlenme alanlarının da içerisinde bulunduğu yaklaşık 12 bin metrekarelik semt parkı ile, Beytepe Mahallesi Ali Kuşçu Caddesi üzerinde 7 bin 105 metrekarelik semt parkının yapım çalışmaları da devam ediyor.
Ali Kuşçu - 28.06.2021
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Özbekistan-Türkiye İş Forumu'nda konuştu Açıklaması
Müteahhitlik, tekstil ya da enerji gibi halihazırda iş birliği zeminini oluşturan güçlü alanlardaki yatırımlar devam ederken, zamanın ruhuna uygun çığır açan teknolojileri de yine omuz omuza üretebileceklerinin altını çizen Oktay, konuşmasını şöyle tamamladı: "Yazılımcılarımız, veri analistlerimiz, yapay zeka uzmanlarımız ve start-up üreticilerimizle yarının teknolojileri için bugünden iş birliği yapabiliriz. Bugün hızla değişen teknolojilerin tarihte ilk bilimsel temellerinin bu topraklarda atıldığı bir gerçektir. Biruni'yi, Ali Kuşçu'yu, Uluğ Bey'i büyüten, çağları aydınlatan bu medeniyettir ve bu değerler hepimizindir.
Ali Kuşçu - 09.02.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Uzay Programı Tanıtım Toplantısı'nda konuştu: (2)
Bu tür yatırımlarla, uzay çalışmalarının gençler ve araştırmacılar nezdindeki cazibesini artırmayı ümit ettiklerine işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu: "Biz, astronomi, matematik ve tıp gibi temel bilimlere öncülük etmiş, çığır açmış bir medeniyetin mirasçılarıyız. Türk ve Müslüman alimlerin asırlar önce yaptığı çalışmalar sayesinde bugün uzay çağını konuşabiliyoruz. Güneşin kendine özgü hareketi olduğunu ilk keşfeden, Batılıların 'Alfraganus' adıyla bildiği İlk Türk ve Müslüman astronom El Fergani'dir. Andromeda gök adasını ilk kez gözlemleyen Batı dünyasında 'Azopi' adıyla tanınan El Sufi'dir. Jeodezi biliminin kurucusu, yer çekimi fikrini Newton'dan 7 asır önce dile getiren, güneşin hareketlerinden mevsimlerin başlangıç dönemine hesaplayan ve yaşadığı asra ismini veren El Biruni'dir. Gök cisimlerinin yere olan uzaklığını, yerkürenin eksenindeki eğikliğini günümüz hesaplamalarına en yakın değerde bulan, İstanbul'un enlem ve boylam derecesini belirleyen Ayasofya'nın ilk müderrisi Ali Kuşçu'dur.
Ali Kuşçu - 17.12.2020
"Yeni Bir Rönesans'ın Temeli Olarak Özbekistan'ın Kültür Mirası" 4. Uluslararası Kongresi
Kongrede, El-Harezmi, Biruni, İbn-i Sina, Fergani, Zemahşeri, İmam Buhari, İmam Termezi, Ahmet Yesevi, Maturidi, Nasafi, Ali Şir Nevai, Mevlana Celalleddin Rumi, Uluğ Bey, Ali Kuşçu ve Kemaleddin Bihzad gibi dönemlerinin önde gelen düşünür ve alimlerinin bilimsel, felsefi başarılarına değinildi, bu mirasın Türk ve İslam dünyasında gelecek nesillere aktarılmasının önemine vurgu yapıldı.
Ali Kuşçu - 13.12.2020
Haftanın tarihine bakış
16 Aralık 1474- Türk astronom ve matematikçi Ali Kuşçu, İstanbul'da öldü.
Ali Kuşçu - 11.12.2020
Son dakika haberleri! TBMM Genel Kurulunda Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bütçeleri görüşülüyor
AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Türkiye Uzay Ajansının dünyaya açık olup, dünyayla birlikte üretme, uzaya bir iz bırakma vizyonu ortaya koyan bir kuruluş olduğunu ifade ederek, şöyle dedi: "Birileri diyor ya hep, 'Coğrafya kaderdir." Bir karamsarlık zerk etmeye çalışıyorlar. Biz de diyoruz ki, evet, coğrafya kaderdir. Şanlıurfa Harranlı El Battani, biliyorsunuz, bir yılın 365 gün olduğunu hesap eden kişidir, dolayısıyla bu bizim kaderimize dahildir. Sibernetiğin babası El Cezeri, Cizrelidir. Ali Kuşçu'nun torunu Mirim Çelebi'yi Edirne yetiştirmiştir.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Ali Kuşçu Haberleri | Ali Kuşçu Kimdir - Haberler - Ali Kuşçu haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Ali Kuşçu kimdir, hayatı ve biyografisi. Prof. Dr. Sancar, TÜBİTAK Fen Lisesi'nde öğrencilerle buluştu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 26.9.2021 15:43:50. #1.16#

title