Ali Kuşçu Haberleri

Ali Kuşçu haber, Ali Kuşçu son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Ali Kuşçu - 12.02.2021
Türkiye Uzay Ajansı Başkanı: Uzayda olmazsanız köle statüsüne düşersiniz
'ÖZEL İSİMLER YERİNDE DEĞİL' Astronot ve Kozmonot yerine önerilen 'Cacabey', 'Ali Kuşçu' isimlerini değerlendiren Yıldırım, "Türk Dil Kurumu Başkanımız ziyaretimize gelmişti.
Ali Kuşçu - 09.02.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Uzay Programı Tanıtım Toplantısı'nda konuştu: (2)
Bu tür yatırımlarla, uzay çalışmalarının gençler ve araştırmacılar nezdindeki cazibesini artırmayı ümit ettiklerine işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu: "Biz, astronomi, matematik ve tıp gibi temel bilimlere öncülük etmiş, çığır açmış bir medeniyetin mirasçılarıyız. Türk ve Müslüman alimlerin asırlar önce yaptığı çalışmalar sayesinde bugün uzay çağını konuşabiliyoruz. Güneşin kendine özgü hareketi olduğunu ilk keşfeden, Batılıların 'Alfraganus' adıyla bildiği İlk Türk ve Müslüman astronom El Fergani'dir. Andromeda gök adasını ilk kez gözlemleyen Batı dünyasında 'Azopi' adıyla tanınan El Sufi'dir. Jeodezi biliminin kurucusu, yer çekimi fikrini Newton'dan 7 asır önce dile getiren, güneşin hareketlerinden mevsimlerin başlangıç dönemine hesaplayan ve yaşadığı asra ismini veren El Biruni'dir. Gök cisimlerinin yere olan uzaklığını, yerkürenin eksenindeki eğikliğini günümüz hesaplamalarına en yakın değerde bulan, İstanbul'un enlem ve boylam derecesini belirleyen Ayasofya'nın ilk müderrisi Ali Kuşçu'dur.
Ali Kuşçu - 17.12.2020
"Yeni Bir Rönesans'ın Temeli Olarak Özbekistan'ın Kültür Mirası" 4. Uluslararası Kongresi
Kongrede, El-Harezmi, Biruni, İbn-i Sina, Fergani, Zemahşeri, İmam Buhari, İmam Termezi, Ahmet Yesevi, Maturidi, Nasafi, Ali Şir Nevai, Mevlana Celalleddin Rumi, Uluğ Bey, Ali Kuşçu ve Kemaleddin Bihzad gibi dönemlerinin önde gelen düşünür ve alimlerinin bilimsel, felsefi başarılarına değinildi, bu mirasın Türk ve İslam dünyasında gelecek nesillere aktarılmasının önemine vurgu yapıldı.
Ali Kuşçu - 13.12.2020
Haftanın tarihine bakış
16 Aralık 1474- Türk astronom ve matematikçi Ali Kuşçu, İstanbul'da öldü.
Ali Kuşçu - 11.12.2020
Son dakika haberleri! TBMM Genel Kurulunda Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bütçeleri görüşülüyor
AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Türkiye Uzay Ajansının dünyaya açık olup, dünyayla birlikte üretme, uzaya bir iz bırakma vizyonu ortaya koyan bir kuruluş olduğunu ifade ederek, şöyle dedi: "Birileri diyor ya hep, 'Coğrafya kaderdir." Bir karamsarlık zerk etmeye çalışıyorlar. Biz de diyoruz ki, evet, coğrafya kaderdir. Şanlıurfa Harranlı El Battani, biliyorsunuz, bir yılın 365 gün olduğunu hesap eden kişidir, dolayısıyla bu bizim kaderimize dahildir. Sibernetiğin babası El Cezeri, Cizrelidir. Ali Kuşçu'nun torunu Mirim Çelebi'yi Edirne yetiştirmiştir.
Ali Kuşçu - 27.09.2020
Ali Kuşçu Gök Bilim Merkezi kapılarını nisanda açacak
Restorasyonuna geçen ay başlanan Mamak'taki Ali Kuşçu Gök Bilim Merkezi, kapılarını nisan ayında uzay meraklılarına açacak.
Ali Kuşçu - 25.06.2020
Çorum'dan kısa kısa
500 kişilik mescit, ibadete açılıyor Çorum Belediyesince Hitit Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Kampüsüne inşa edilen Ali Kuşçu Mescidi, yarın cuma namazıyla ibadete açılacak.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Ali Kuşçu Haberleri | Ali Kuşçu Kimdir - Haberler - Ali Kuşçu haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Ali Kuşçu kimdir, hayatı ve biyografisi. Müslüman bilim adamları isimleri! Müslüman bilim insanları kimlerdir?.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 20.4.2021 20:59:54. #1.15#

title