Adana Aladağ'da 2 Kişi Gözaltına Alındı 3 Kişi Serbest Bırakıldı

Adana Aladağ'da 2 Kişi Gözaltına Alındı 3 Kişi Serbest Bırakıldı

Adana'nın Aladağ İlçesi'nde 12 kişiye mezar olan yurt yangınıyla ilgili haklarında gözaltı kararı olan 2 kişi daha gözaltına alındı.

Adana Aladağ'da 2 Kişi Gözaltına Alındı 3 Kişi Serbest Bırakıldı

Adana'nın Aladağ İlçesi'nde 12 kişiye mezar olan yurt yangınıyla ilgili haklarında gözaltı kararı olan 2 kişi daha gözaltına alındı. İfadeleri tamamlanan 3 kadın eğitici ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yangında yaralanan aralarında sivillerin de bulunduğu 24 kişiden 15'i taburcu edildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yarın yurt binasına karanfil bırakacak. Aladağ'a en yakın Ağır ceza mahkemesinin bulunduğu Kozan İlçesi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı olan 2 kişi daha yakalandı. Aladağ İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanan 14 şüphelinin ifadelerinin alınmasına devam ediliyor. İfadeleri tamamlanan 3 eğitici kadın, adliyeye sevk edildi. Kadınlar, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kalan 11 şüphelinin de peyder pey adliyeye sevk edilmesi bekleniyor. Yangında yaralanan ve Adana'daki hastanelerde tedavi edilen 24 kişiden bugüne kadar 15'i taburcu edildi. 1'i yetişkin 9 kişinin de tedavisi sürüyor. Tedavi edilen çocukların dumandan etkilendikleri için solunum yolu sıkıntısı çektiği bazı çocukların da yüksekten düşme nedeniyle kırıklarının olduğu bildirildi.

KAZA DEĞİL CİNAYET

Öte yandan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Ali Kuzu, Adana Aladağ'da meydana gelen kız öğrenci yurdu yangınıyla ilgili TMMOB'ye bağlı odaların Adana şube başkanları ve İKK Yürütme Kurulu üyeleriyle toplantı düzenledi. Burada bir değerlendirme yapan Kuzu, "Bu facia bir kaza ya da kader değildir. Bu, denetimsizliğin yol açtığı, sorumlusu belli olan bir cinayettir" dedi.

ELEKTRİK KONTAĞI ÖNLENEBİLİR FELAKETTİR

Yangının elektrik sayacından çıktığı ya da elektrik kontağı olduğu yönünde açıklamalar yapıldığını ancak yangının nedeninden daha önce gerekli önlemlerin alınmamış olmasına bakmak gerektiğini ifade eden Kuzu, "Elektrik kontağı önlenemez bir felaket kaynağı değildir. Elektronik algılama ve söndürme sistemleriyle önlenebilen bir felakettir. Çıkış sebebi ne olursa olsun, günümüz teknolojisi yangın felaketlerinin önlenmesine ve büyümesine engel olacak olanaklara sahiptir ancak ülkedeki uygulamalar, denetim eksikliği ve yetersiz mevzuat düzenlemeleri yangınların katliamlara dönüşmesine yol açmaktadır. Yangın felaketlerinde sıklıkla yaşanan yangın merdiveninin kapalı tutulması, yangın tüplerinin boş olması veya yangın dolaplarının kilitli tutulması gibi ihmalkarlıklar can kayıplarının artmasına neden olmaktadır. Çocuklarımızın, gençlerimizin kaldıkları yurtların büyük bir kısmı, Aladağ örneğinde olduğu gibi projelendirme ve imalat sırasında yurt olarak tasarlanmamış ve kullanım izni alırken de uygunluk kriterleri aranmamıştır" diye konuştu. Kuzu, yurtta TMMOB heyetinin eknik incelemeleri devam ettiğini de hatırlattı.

KILIÇDAROĞLU, KARANFİL BIRAKACAK

Adana'da yarın miting yapacak olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da yarın sabah Aladağ'a gideceği açıklandı. Kılıçdaroğlu'nun 12 kişinin yanarak öldüğü yurt binasına saat 11.00'da kırımızı karanfil bırakacağı bildirildi.

ADANA, (DHA)-

=====================================================

2)CHP'Lİ BİNGÖL, YURT YANGININDAN KURTULAN ÇOCUKLARI ZİYARET ETTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, 12 kişinin yaşamını yitirdiği 24 kişinin yaralandığı Adana'nın Aladağ İlçesi'ndeki yurt yangınından yaralı kurtulan öğrencileri hastane ziyaret etti.

Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, beraberindeki milletvekilleri Zülfikar İnönü Tümer ve Mevlüt Dudu, Çukurova İlçe Belediyesi Başkanı Soner Çetin ve CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut'la birlikte Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne geldi. Yurt yangınında dumandan etkilendikleri için solunum sıkıntısı ve yüksek düşme sonucu ayaklarında kırık olan 2 öğrenciyi ziyaret eden Tekin, geçmiş olsun dileklerini iletti. Hastane çıkışında bir değerlendirme yapan Bingöl, Aladağ'da yaşanan facianın tüm Türkiye'nin acısı haline geldiğini söyledi. Bingöl, "Çok dramatik bir olay yaşandı. 11 çocuğumuz hayatlarını baharında yaşamlarını yitirdiler. Acı sade onların ailelerinin acısı değil hepimizin acısı, tüm Türkiye'nin acısıdır. Ümit ederim ki, bu facia bir daha yaşanmasın. Maalesef bu tür olaylar yaşadığında yapılan açıklamalarda tedbirlerin alınacağı söyleniyor. Ancak ne yazık ki bir süre sonra hiç bir önlem alınmadığı gibi, yeni olaylarla karşı karşıya kalıyoruz"dedi.

Yangından kurtulan çocuklardan birinin kendisine avukat olmak istediğini söyleyen Bingöl sözlerini şöyle sürdürdü:

"8 yıl önce bir yurtta facia yaşanmıştı. 18 çocuğumuzu kaybetmiştik. Üzerinden tam 8 yıl geçti. O facianın davası devam ediyor. O facianın sorumluları hala elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Yukarıda tedavi gören çocuklardan birine sorduğumda büyüyünce avukat olmak istediğini söyledi. Bunun çok önemsiyorum. Çünkü küçücük bedeninde yaşadığı olumsuzluğu, kaybettiği arkadaşlarının acısını yüreğinde derinden hissettiği için hukukçu olmak istiyor. Hukukçu olup bu tür olumsuzlukları, yanlışlıklarla mücadele etmeyi şimdiden kafaya koymuş."