55 Yaşındaki Hastaya Akciğer Nakli Yapıldı

55 Yaşındaki Hastaya Akciğer Nakli Yapıldı

Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Muzaffer Kalender adlı hasta, yapılan akciğer nakli sayesinde sağlığına kavuştu.

55 Yaşındaki Hastaya Akciğer Nakli Yapıldı

Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, gerçekleştirilen başarılı bir ameliyatla Muzaffer Kalender (55) adlı hastaya yapılan akciğer nakli sayesinde tekrar sağlığına kavuştuğu bildirildi.

Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Paç, Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilen son nakille Ankara'nın ilk, Türkiye'nin ise üçüncü akciğer nakli yapılan merkezi haline geldiğini söyledi.

Başarılı bir ameliyat sonrasında akciğer nakli gerçekleştirilen hasta Muzaffer Kalender, Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinden Prof. Dr. Nurettin Karaoğlanoğlu ve Opr. Dr. Erdal Yekeler başkanlığındaki Opr. Dr. Alkın Yazıcıoğlu, Atatürk Sanatoryum Göğüs Cerrahisi Kliniğinden Doç. Dr. Ülkü Yazıcı, Doç. Dr. Ertan Aydın, Dr. Serdar Özkan ve Dr. Barış Hekimoğlu'ndan oluşan cerrahi ekip tarafından yapılan akciğer nakliyle tekrar yürümeye başladığı bildirildi.

Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Paç konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni bir başarıya daha imza attı. Sigaraya bağlı KOAH gibi hastalıklar nedeniyle solunum sıkıntısı çeken hastalar için umut olan ve kısa bir süre önce Türkiye'de de başarıyla yapılmaya başlanan akciğer nakillerine bir yenisi daha eklendi. İstanbul'un ardından Ankara'da ilk kez Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan başarılı ameliyat sonrasında akciğer nakliyle iki çocuk babası Muzaffer Kalender adlı hasta, hastalığı süresince tamamen yatağa bağlı bir hayat sürüyor, en temel ihtiyaçları için bile hareket edemiyordu. Hastamız nakil sonrası tekrar rahatlıkla nefes alıp, yürümeye başladı" dedi

Prof. Dr. Mustafa Paç, "Sigaraya bağlı gelişen KOAH hastalığının yanı sıra kot kumlama işçileri ve diş teknisyenlerinde görülen akciğer rahatsızlıklarında, akciğer nakli hayat kurtarıcı olabiliyor. Akciğer nakli, en zor organ nakillerinden biri olduğu için bu ameliyatın yapılabilmesi modern tıbbın tüm gereklerini yerine getirebilecek bir hastane ortamı ve bu konuda deneyimli bir kadroyla mümkün olabiliyor. Akciğer nakillerinin Türkiye'de de önünün açılması için Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı çalışmanın meyveleri geçen yıl alınmaya başlanmış, Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde üst üste akciğer nakilleri gerçekleştirilmişti. Türkiye'de 2004 yılından bu yana yapılan akciğer nakilleri, sayı bakımından yetersiz olmakla birlikte başarılı sonuçlar vermiyordu. 2004-2011 yılları arasında sadece 19 akciğer nakli yapılmasına ve hastaların çoğunun kaybedilmesine rağmen, 2012 yılında 25, bu yıl içinde ise 13 akciğer nakli yapıldı. Hastanemiz Türkiye'de kalp, karaciğer ve böbrek nakillerinin tümünün yapılabildiği ilk devlet hastanesi. Akciğer naklinin de başarıyla yapılmış olmasından dolayı mutluyuz. Yakın bir zamanda pankreas ve ince bağırsak nakli yapmaya da başlayacağız" diye konuştu.

Prof. Dr. Nurettin Karaoğlanoğlu'da akciğer nakillerinin, akciğer kanseri dışında, akciğer yetmezliği bulunan son dönem hastalarda umut olduğunu belirterek, beyin kanaması nedeniyle kaldırıldığı Ankara Numune Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen 25 yaşındaki hastanın organları bağışlanınca 3 yıldır yatağa bağlı olarak solunum cihazıyla yaşamını sürdüren KOAH amfizem hastası Kalender için umut olduğunu söyledi.

Kendisini ameliyat sonrası sağlığına kavuşturan ekibe teşekkür eden Kalender, kendisiyle aynı kaderi paylaşan hastalara bir umut olunması için vatandaşlar tarafından daha çok organ bağışı yapılması çağrısında bulundu. - KIRIKKALE