4. Muş Kafilesi Öğrencileri Aydın'a Misafir Oldu

4. Muş Kafilesi Öğrencileri Aydın'a Misafir Oldu

4. Muş Kafilesi Öğrencileri Aydın'a Misafir Oldu
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

İçişleri Bakanlığı’nca hayata geçirilen ve Aydın Valiliği tarafından koordine edilen “Biz Anadolu’yuz” projesiyle kapsamında Muş’tan gelen dördüncü öğrenci kafilesi Aydın’ın tarühü güzelliklerini görme fırsatı buldu.

İçişleri Bakanlığı'nca hayata geçirilen ve Aydın Valiliği tarafından koordine edilen "Biz Anadolu'yuz" projesiyle kapsamında Muş'tan gelen dördüncü öğrenci kafilesi Aydın'ın tarühü güzelliklerini görme fırsatı buldu.

Proje kapsamında 2017 yılından bugüne kadar Muş ve Tunceli illerinden 600 öğrenci Aydın'da ağırlandı.

Etkinlikler kapsamında 4'üncü Muş öğrenci kafilesi Aydın Valiliği proje görevlileri tarafından İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda karşılandı. Muş'dan gelen öğrenciler, İzmir Adnan Menderes havalimanından 3 adet otobüse bindirilerek Kuşadası ilçesine getirildi. Konaklamaları için Kuşadası öğretmen evine getirilen öğrenciler akşam yemeklerini Kuşadası'nın güzel manzarası eşliğinde yedi.

Kuşadası Mahmut Esat Bozkurt İlkokulu tarafından hazırlanan karşılama töreni Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, İl Sosyal Etüt ve Proje Müdür V. Hakan Bacalıkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ataman eşliğinde düzenlendi.

Aydın ve Muş ili öğrencileri proje ile bir araya gelerek, birbirleriyle tanışmaları, görüşmeleri, kaynaşmaları sağlandı. Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, "Tarihi, kültürü, iklimi, coğrafyasıyla eşsiz bir ülkede yaşıyoruz. Dünyanın en eski medeniyetlerinden olan ülkemiz oldukça değerlidir ve korumak hepimizin görevidir. İçişleri Bakanlığımız 'Biz Anadoluyuz' adlı projeyle ülkemizde var olan bir eksikliği bir açığı kapatma çabası içerisine girmiştir. Bu eksiklik nedir; mademki biz millet olarak büyük bir aileyiz birbirimizi iyi tanımak, birbirimizle daha sıkı daha yoğun bir temas içinde olarak, dayanışma ve kardeşlik duygularıyla birbirimize kaynaşmalıyız. Gerek ekonomik nedenler gerek diğer birçok nedenden dolayı bu temas sağlanamamıştır. Sağlanamayınca da dostluktan kardeşlikten uzaklaşmaya doğru gidilmektedir. Bir bölgenin insanı diğer bölgenin insanını, kültürünü, yaşayış tarzını tanımamaktadır. İçişleri Bakanlığımızın 'Biz Anadolu'yuz' projesiyle hedeflenen bölgeler arası köprü niteliğinde olmak ve bu dostluk ve kardeşliği perçinleyerek insanların farklı kültürlerle kaynaşmasını sağlamıştır" dedi.

Aydın Vali Yardımcısı Abdullah Aslan ise, "İçişleri Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen ve il düzeyinde Valiliğimizce koordine edilen 'Biz Anadolu'yuz' projesi kapsamında, sizleri de aramızda görmekten çok mutluyuz. Bu zamana kadar Muş İlimizden toplam 480 öğrencimizi misafir etmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Sizler ülkemizi daha iyi yerlere getireceksiniz. Bunun için öncelikle memleketinizi tanımak, ülkemiz kültür ve değerlerine sahip çıkmak, bilgi ve becerilerinizi artırmanız çok önem taşımaktadır. Öğretmenlerinizi dinleyin, dünyayı yakından tanımak için uğraşın, çok okuyun ve çok çalışın. Aydın'ın tarihi ve kültürel olarak görülecek ve gezilecek yerleri en iyi şekilde tanımanızı istiyoruz ve bunun için bir program hazırladık. Ülkemiz tarihi ve kültürel açıdan çok değerlidir bu değerleri iyi bilmek ve korumak çok önem taşımaktadır. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz" diye konuştu.

Aydın İlinin tarihini ve kültürünü yansıtan çeşitli hediyeleri öğrencilere takdim eden Vali Yardımcımız Abdullah Aslan Öğrencilerle yakından ilgilendi.

İkinci gün gezi programı öğrencilerin Zeytinyağı Tarihi Müzesi ve Değirmen'e götürülmesiyle başladı. Zeytinyağı Müzesini ilgiyle inceleyen öğrencilerimiz, müzede, zeytinyağının üretim aşamasından soframıza gelene kadar hangi yollardan geçtiğinin öyküsüne tanıklık etti.

(MB-Y)

İller arasında kültürel ve ortak değerlerin paylaşılması, kardeşlik ve huzura katkı sağlaması, gençlerin terör örgütlerinin istismarından ve kötü alışkanlıklardan uzak tutulmasının hedeflendiği projede hayatlarında ilk kez uçağa binen öğrenciler, kentin tarihi ve kültürel yerlerini, müzeleri, doğal güzelliklerinin bulunduğu alanları gezdi. Kuşadası Güzelçamlı'dan açılan iki tekne ile Güvercinadası'nı gezdiler. İlk kez deniz gören ve tekne turuna çıkan öğrencilerin, mutlulukları gözlerinden okunuyordu.

Aydın'ın Söke ilçesi Doğanbey Köyü'nde yer alan Büyük Menderes Deltası Milli Parkı ziyaretçi ve tabiat tanıtım merkezindeki Büyük Menderes Deltası'nda yaşamış ve yaşayan hayvan türlerinin örnekleri öğrenciler tarafından ilgiyle incelendi. Bu alanda yaşayan hayvan türleri hakkında müze yetkililerince öğrencilerimize sunum yapıldı.

Programın üçüncü gününde, Aydın Sultanhisar'da Tarih Kokan yer Nysa Antik Kenti hakkında Davutlar Meslek Yüksekokulu Müdürlüğünde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmakta olan Yeter Çandomruk Antik kent hakkında öğrencilere bilgi aktarımında bulundu. Muş İlinden gelen öğrenciler antik kentin tarihini ilgiyle dinlediler. Aydın kent meydanı ve beycami ziyaretlerinden sonra Çamlık Lokomotif Müzesini geçildi.

02 Nisan 2018 Pazartesi günü Muş İlimizden gelen katılımcılarımız tekrar Efeler Diyarı Aydında bir araya gelmek üzere uğurlandı. - AYDIN

4. Muş Kafilesi Öğrencileri Aydın'a Misafir Oldu
4. Muş Kafilesi Öğrencileri Aydın'a Misafir Oldu
4. Muş Kafilesi Öğrencileri Aydın'a Misafir Oldu
4. Muş Kafilesi Öğrencileri Aydın'a Misafir Oldu
4. Muş Kafilesi Öğrencileri Aydın'a Misafir Oldu

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title