Haberler

Mermili, gecelikli işkence sanıklarına ceza yağdı

Güncelleme:

Bursa'da aralarında husumet bulunan Erhan M.'yi dövüp ağzına tabancanın namlusunu sokan, mermi yutturup gecelik giydirerek cep telefonu kamerasıyla işkenceyi kaydeden 5 sanık, 4 yıl ile 20 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Bursa'da Erhan M.'ye (28) yaptıkları işkenceyi cep telefonu kamerasıyla kaydeden tutuklu sanıklar Yaşar Deniz Çakıcı (29) ile arkadaşları Ebubekir Tokatlı (32), önceki duruşmalarda tahliye edilen müşteki sanık Mehmet Ş. (30), Gökhan Y. (38) ve tutuksuz sanık Gamze Ü. (25), 4 yıl 7 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Mahkeme heyetinin suçlarını sabit gördüğü sanıklar, sanık sayısının çok olması ve duruşma süresinin uzamaması için tutanaklara geçirilmek üzere, son savunmalarını mahkeme mübaşirinin kamerasına yaptı.

Olay, 10 Şubat 2022'de Yıldırım ilçesi Karaağaç Mahallesi'nde meydana geldi. Gamze Ü. isimli aynı kızı seven Erhan.M. ile Yaşar Deniz Çakıcı, aralarındaki husumeti çözmek için bir araya geldi. Erhan M., arkadaşı Mehmet Ş. ile birlikte Çakıcı'nın evine gitti. Burada taraflar arasında tartışma çıktı. Yaşar Deniz Çakıcı, yanındaki Ebubekir Tokatlı ve Gökhan Y. ile birlikte Erhan M. ve Mehmet Ş.'nin ellerini kelepçeleyip ayaklarını bağlayarak ağzını bantladıktan sonra yere yatırarak tekme ve yumruklarla dövdü. Bu sırada Yaşar Deniz Çakıcı belinden çıkardığı tabancayı, Erhan M.'nin ağzına sokup tehdit etti ve mermi yutturdu. Şüpheliler, kıyafetlerini çıkardıkları Erhan M.'ye kadın elbisesi giydirdi. O anları da Mehmet Ş.'ye tehditle cep telefonu kamerasıyla kaydettirdi.

GÖRÜNTÜLERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTILAR

Yaşar Deniz Çakıcı'nın, sosyal medya hesabından paylaştığı işkence görüntülerini izleyen Erhan M.'nin arkadaşları, durumu polise bildirdi. İhbar üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, Çakıcı'nın evine baskın yaptı. Erhan M. ile Mehmet Ş.'yi kurtaran polis, Yaşar Deniz Çakıcı'yı ise gözaltına aldı. Ekipler, bir süre sonra da Ebubekir Tokatlı ve Gökhan Y. ile bu sırada aynı evde bulunan Gamze Ü.'yü yakaladı. Görüntüleri çektiği tespit edilen Mehmet Ş. de gözaltına alındı. 'Eskici' olan soyadını 3 yıl önce Çakıcı olarak değiştirdiği belirlenen Yaşar Deniz Çakıcı ile diğer 4 şüpheli, Bursa Adliyesi'ne sevk edildi. Yaşar Deniz Çakıcı, Ebubekir Tokatlı, Gökhan Y. ve Mehmet Ş., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Gamze Ü. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Mermili, gecelikli işkence sanıklarına ceza yağdı

SAVUNMALARI KAMERA İLE KAYIT ALTINDA

Haklarında 'yağma', 'yaralama', 'hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'şantaj', 'silahla tehdit' suçlarından 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan sanıklar, karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. Bursa 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nce güvenlik nedeniyle gazeteci ve izleyicilerin alınmadığı duruşmada sanıklar, sanık sayısının çok olması ve duruşma süresinin uzamaması için tutanaklara geçirilmek üzere mahkeme mübaşirinin kamerasına konuştu.

"OLAY, O ANKİ HEYECAN VE ÖFKE İLE YAŞANDI"

Emniyetteki savunmalarını tekrar eden sanıklardan Yaşar Deniz Çakıcı, Erhan M.'yi daha önce tanımadığını, olay günü tutuksuz sanık Gamze Ü. aracılığıyla tanıdığını öne sürdü. Evine zorla girmeye çalışan Erhan M. ile aralarında tartışma çıktığını söyleyen Çakıcı, "Erhan M., Gamze Ü.'nün eski erkek arkadaşıydı. Gamze benim kardeşim gibidir. O gün Gamze'yi benim evime gelirken takip etmiş. İçeriye zorla girmeye çalışınca, aramızda tartışma çıktı. Olay, o anki heyecan ve öfkeyle yaşandı. Daha sonra Erhan M. ile konuşup anlaştık ve aramızda bir sorun kalmadı. Keşke böyle bir olay olmasaydı. Pişmanım" dedi.

İlk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen Gökhan Y. ise Yaşar Deniz Çakıcı'nın dayısı olduğunu, olay sırasında evde olduğunu ancak işten yorgun geldiği için uyuduğunu dile getirerek, "Yaşananların hiçbir aşamasına şahit olmadım. Sesleri duyup uyandığımda tarafları sakinleştirdim. 4 ay haksız yere cezaevinde yatım" diye konuştu.

Mermili, gecelikli işkence sanıklarına ceza yağdı

"PİŞMANIM, SİNİRLİ HAREKET ETTİK

Ebubekir Tokatlı, "Bursa'da Erhan M.'yi misafir olarak ağırladık. Erhan M.'nin, Mehmet Ş.'ye karşı yaptığı eylemler nedeniyle suça konu olan olayı yaptık. Pişmanım. Olay anında heyecan ve sinirli hareket ettik. Keşke böyle bir olay olmasaydı" diyerek tahliyesini talep etti.

Tutuksuz sanık Gamze Ü. ise savunmasında Erhan M.'nin eski erkek arkadaşı olduğunu, daha önce de kendisini tehdit ettiği için hakkında uzaklaştırma kararı çıkardığını belirtti. Gamze Ü., ağabeyi gibi gördüğünü söylediği Yaşar Deniz Çakıcı'nın evine giderken Erhan M.'nin kendisini takip ettiğini ve olayın bu yüzden yaşandığını kaydetti.

Daha önce tahliye edilen müşteki sanık Mehmet Ş. de tüm sanıklardan şikayetçi olduğunu belirtti. İşkence görüntülerini kendi isteğiyle çekmediğini söyleyen tutuksuz sanık, "Darbederek beni zorladılar" dedi.

Mermili, gecelikli işkence sanıklarına ceza yağdı

"YAŞAR BENİ ZORLA EVE ALDI"

Müşteki Erhan M., "Ben sanıklardan Yaşar Deniz Çakıcı'dan ve müşteki sanık Mehmet Ş.'den şikayetçiyim. Diğer sanıklardan şikayetçi değilim. Beni Yaşar Deniz Çakıcı ters kelepçe yapar gibi eve zorla aldı. Yanında da Ebubekir Tokatlı vardı. Kafamı sanırım Mehmet tutmuştu. Ebubekir dış kapıyı açtı ve beni içeriye aldılar" diye konuştu.

SANIKLARA CEZA YAĞDI

Sanıkların son savunmalarının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, 'yağma', 'yaralama', 'hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'şantaj', 'silahla tehdit' suçlarını sabit gördüğü tutuklu sanıklardan Yaşar Deniz Çakıcı'yı, Erhan M. ve müşteki sanık Mehmet Ş.'ye karşı işlediği suçlardan 20 yıl, Ebubekir Tokatlı'yı 17 yıl 11 ay 15 gün, tutuksuz sanık Gamze Ü.'yü ise 9 yıl 9 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Gamze Ü., 'şantaj' ve 'birden fazla kişiyle konutta silahlı yağmaya teşebbüs' suçlarından ise beraat etti. Müşteki Erhan M.'ye karşı üzerine atılı suçlardan beraat eden Gökhan Y., müşteki sanık Mehmet Ş.'ye karşı işlediği suçlardan 13 yıl 6 ay 15 gün, tutuksuz müşteki sanık Mehmet Ş. ise müşteki Erhan M.'ye karşı işlediği suçlardan 4 yıl 7 ay hapis cezası aldı.

Mermili, gecelikli işkence sanıklarına ceza yağdı

Mermili, gecelikli işkence sanıklarına ceza yağdı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / 3.Sayfa

Cep Telefonu Yaşar Deniz Bursa 3.Sayfa Yaşam Haberler

Merkez Bankası'ndan TL mevduatı desteklemek ve döviz kredilerini sınırlamak için art arda adımlar

Merkez Bankası'ndan TL mevduatı desteklemek ve döviz kredilerini sınırlamak için art arda adımlar

Samimi başlayan görüşme gergin bitti! Özel'den 'Köpekleri uyutalım demenin tutarlı bir tarafı yok' çıkışı

Samimi başlayan görüşme gergin bitti! Özel'den "Köpekleri uyutalım demenin tutarlı bir tarafı yok" çıkışı

Merkez Bankası faizi yüzde 50'de sabit bıraktı

Merkez Bankası faizi yüzde 50'de sabit bıraktı

Sınırda makam aracıyla insan kaçakçılığı! Tuğgeneral emekliliğe sevk edildi

Sınırda makam aracıyla insan kaçakçılığı! Tuğgeneral emekliliğe sevk edildi

500

Yorumlar (60)

isa yatar:

Ceza yağmış tam komedi 2 3 yıl yatar çıkarlar denetimli

661
11
yanıtYanıtla
GÖBEĞİNİ KAŞIYAN ADAM :

Hapishanedekilerden bunlara öyle yapılmaz böyle yapılır cinsinden cezalarına bonus eklemelerini bekliyoruz.

yanıt310
yanıt4
aygün:

doğru TCK göstermelik zaten. ya af çıkar ya denetimli serbestlik. uygulanmayan kanunları kaldırsınlar bari. 20 yıl ceza yiyen 3 sene yatacaksa niye kanunda 20 yıl ceza yazıyorlar? doğrudan 3 yıl yazsınlar 3 yıl yatsın

yanıt164
yanıt2
İlhan Fırat:

1 yıl yatarlar . İyi hal , pişmanlık vs derken kalanıda şartlı tahliye.

yanıt129
yanıt3
Ercan cıftcı:

20 yıl ceza alan birisi minimum 6 yıl yatar. Koskoca 6 YIL !!! Ahkam kesmek kolay ama bu bile çok ağır bir cezadır. 77 kişiyi öldüren 245 kişiyi yaralayan Anders Behring Breivik norveçte sadece 21 yıl ceza aldığını unutmayın. Breivik bile tahminen 13. yılında tahliye olacak.

yanıt30
yanıt38
man over:

Baya ağır cezalar olmuş :) Şu aldıkları cezaların 1-2 yılını yatıp çıkarlar.Türk mahkemelerinin bugunu bulmuş takım elbise ve kravatını giyip gitmiş.Birini öldüren,işkence yapanlara mahkeme ne hakla mahkemede takım elbise giydiği için indirim uygular orası ayrı komedi.

320
4
yanıtYanıtla
KILIÇ ASLAN:

Sanıyorum o da kanunda var. Belirli şartlar altında indirim uygulanmadığında yargıtayda bozuluyor. Önce artırıp sonra düşürdüğü için indirim anlamsızlaşabiliyor olsa da cezanın tamamı yatılmadığı için infaz yasası yine bir garip

yanıt13
yanıt0
Serkan Aygun:

Demekki bu suçunda cezası caydırıcı değil

281
7
yanıtYanıtla
Arman Usa:

saka gibi cezalar, adam korkudan kalp krizi gecirecek verilen cezalara bak

266
0
yanıtYanıtla
Ayhan Yavuz:

dağ başı gibi hareket edenlere ibret olmalı

179
4
yanıtYanıtla
Tüm 60 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title