Haberler

Oğlunu istismar etmekle suçlanan Ender Saraç, hakim karşısında gözyaşlarına boğuldu

Güncelleme:

Boşanma davası süren Benan Saraç'tan olan 13 yaşındaki oğluna cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen ve soruşturma aşamasında çocuk ve annesinin geri aldığı "istismar" iddialarına yönelik ünlü diyetisyen ve beslenme uzmanı Ender Saraç 22,5 yıla kadar hapis istemiyle hakim karşısına çıktı. Yaklaşık 4 aydır çocuklarının göremediğini, çok özlediğini söyleyen Ender Saraç gözyaşlarına hakim olamadı. Saraç savunmasında, "Türkiye'de 30 yıldır tanınan bir doktorum. Mağdur oldum. Zarar gördüm. Acilen beraatimi ve hayatımı geri istiyorum" dedi.

KAPALI OTURUM TALEBİ REDDEDİLDİ

İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya, tutuksuz yargılanan Ender Saraç katılırken; Benan Saraç ve mağdur çocuk katılmadı. Duruşmada, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı ve çocuk adına baronun atadığı avukatlar ile Ender Saraç'ın avukatları da hazır bulundu. Ender Saraç'ın avukatı Altın Mimir, müvekkilinin kişilik hakları ve çocuğun yaşının küçüklüğü nedeniyle duruşmanın kapalı yapılmasını talep etti. Ancak mahkeme, şartlar oluşmadığı gerekçesiyle kapalı oturum talebini reddetti.

Oğlunu istismar etmekle suçlanan Ender Saraç, hakim karşısında gözyaşlarına boğuldu

"BU SUÇU KESİNLİKLE REDDEDİYORUM, TUZAKTIR"

Savunması sorulan Ender Saraç, "Kesinlikle bu suçu tümüyle reddediyorum. Bu önceden hazırlanmış tuzaktır. Ucundan kıyısından dahi geçmedim, komplodur" dedi. Oğlunun Çocuk İzlem Merkezi'nde verdiği ikinci ifadesinde tüm suçlamaları geri çektiğini söyleyen Saraç, eşi Benan Saraç ile aralarındaki boşanma sürecinin Eylül 2023'te başladığını, oğlunun okuluna giden Benan Saraç'ın, avukatı Yücel Önder ile telefonda konuşarak oğluna ne yazdırması gerektiğine dair talimat aldığını da iddia etti.

"MONTAJLANIP MUHAMMED YAKUT'A GÖNDERİLDİ"

Ender Saraç, söz konusu tutanak tutulduktan sonra Benan Saraç'ın bu tutanağı ve montajlanarak hazırlandığını öne sürdüğü video kayıtlarını, çeşitli suçlardan hakkında kırmızı bültenle arama kararı bulunan firari Muhammed Yakut'a gönderdiğini ve Yakut aracılığıyla sosyal medyada paylaştırıldığını, bu görüntülerin yapay zekayla oluşturulduğunu öne sürdü. Kendisi ve yanında çalışanlar hakkında çeşitli iftiralarda bulunulduğunu anlatan Saraç, "Bunların FETÖ bağlantısı ortaya çıkıyor. Bununla ilgili Benan Saraç organize suçlar şubesi tarafından gözaltına alındığını öğrendik. Dün de serbest bırakılmıştır. Bunların tüm iddiaları yalan" diye konuştu.

Oğlunu istismar etmekle suçlanan Ender Saraç, hakim karşısında gözyaşlarına boğuldu

"ÇOK BÜYÜK BİR İFTİRAYA UĞRADIM"

Ender Saraç, "Çok büyük bir iftiraya uğradım. Trafik cezam bile yok. Vergi cezam yok. 40 yıllık doktorum, 200 bin hastam oldu. Bu olaylardan sonra ilk 24 saat kusmak istedim. Üzüntüden hasta oldum. Benan Saraç tarafından iki kere darp edildim. Bir keresinde öldürmeye teşebbüs etti. Bir kere boğuluyordum, son anda elemanım kurtardı. Erkek olarak negatif ayrımcılık var maalesef. Tek yapabildiğim kendimi savunmaktı. Boşanma davasından sonra çok yüksek bir para istendi. Sonra bunlar iddia edildi. Oğlum ve annesi ikinci ifadelerinde gerçeği söylüyorlar. Burada olmaktan dolayı çok üzgünüm. Çocuklarımı 4 aydır göremiyorum ve onları çok özledim" diyerek gözyaşlarına hakim olamadı. Saraç, "Türkiye'de 30 yıldır tanınan bir doktorum. Mağdur oldum. Zarar gördüm. Acilen beraatimi ve hayatımı geri istiyorum" dedi.

"MÜVEKKİLİM BİR KOMPLOYLA KARŞI KARŞIYA"

Saraç'ın avukatı Altın Mimir de davanın tarafları ile aynı apartmandan komşu olduklarını, daha sonra Ender Bey'in avukatı olarak boşanma davasını üstlendiğini, tüm olanların kurgudan ibaret olduğunu, örgütlü şekilde planlandığını ifade ederek "Müvekkilim bir komployla karşı karşıya. Boşanma davasında alamadığını bu yolla almaya çalışmış biri vardır karşıda. Kişisel hırsı uğruna evladını mağdur etmiştir. Annenin akıl sağlığının yerinde olup olmadığının araştırılmasını istiyoruz" dedi.

AİLE BAKANLIĞI AVUKATI TUTUKLU YARGILANMASINI TALEP ETTİ

Mağdur çocuğun avukatı, çocuğun ilk ifadesinde olayı detaylı anlattığını belirterek bunları yaşamadan anlatmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğunu öne sürdü. Aile Bakanlığı avukatı ise Ender Saraç'ın tutuklu yargılanmasını talep etti.

Oğlunu istismar etmekle suçlanan Ender Saraç, hakim karşısında gözyaşlarına boğuldu

TANIK DİNLENDİ

Daha sonra Ender Saraç'ın komşusu avukat Murat Aksu duruşmada tanık olarak dinlendi. Aksu, 25 senedir Ender Saraç'la hem doktor, hasta hem de dostluk ilişkilerinin olduğunu, Benan Saraç ile de dolayısıyla dostluklarının olduğunu ifade ederek Benan Saraç'ın kendisini arayarak elinde kasetler olduğunu ve Ender Saraç'tan boşanmak istediğini söylediğini, bir görüntüyü ısrarı üzerine birkaç saniye izledikten sonra kendisinin dostlukları nedeniyle davayı almasının etik olmayacağını, ancak anlaşmalı boşanma isterse yardımcı olacağını Ender'le görüşeceğini söylediğini anlattı.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti mazeret sunan Benan Saraç'ın bir defalık mazeretinin kabul edildiği ihtarında bulunarak gelecek celse dinlenmesine, mağdurun uzman eşliğinde ifadesinin alınmasına ve rehber öğretmenlerin tanık olarak dinlenmesine karar verdi. Benan Saraç'ın akıl sağlığının yerinde olup olmadığının araştırılması talebini reddeden heyet, Aile Bakanlığı avukatının duruşmaya kabulüne karar verdi. Ender Saraç'ın tutuklanması talebini reddeden heyet, duruşmayı erteledi.

Oğlunu istismar etmekle suçlanan Ender Saraç, hakim karşısında gözyaşlarına boğuldu

"YARGILAMANIN BÜTÜN GERÇEKLERİ ORTAYA ÇIKARACAĞINA İNANCIMIZ TAM"

Ender Saraç'ın avukatı Altın Mimir, basın mensuplarının soruları üzerine, "Duydunuz müvekkilimin nasıl bir komploya maruz bırakıldığını. Biz yüce Türk adaletinin yargılamasının bütün gerçekleri ortaya çıkaracağına inancımız tam. Müvekkilim gerçekten çok büyük bir iftirayla karşı karşıya bunun bütün delillerini dosyaya sunduk. Kısa sürede yargılamanın sonuçlanmasını bekliyoruz" dedi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, mağdur çocuk M.S'nin 5 Aralık 2023 günü öğrenim gördüğü okuldaki öğretmenlerine, babasından cinsel istismar gördüğüne dair beyanda bulunduğu, öğretmenlerinin ve okul idaresinin tutmuş olduğu tutanakların polise bildirildiği ve savcılıkça soruşturma başlatıldığı belirtildi. Mağdur çocuğun 7 Aralık 2023 günü Çocuk İzlem Merkezinde (ÇİM) ilk verdiği ifadesinde, istismara uğradığını anlattığı, ancak 13 Aralık 2023'te ÇİM'de ek ifade vererek bu kez babasının annesine ve kendilerine kötü davrandığı için babasına ders vermek amacıyla cinsel istismara maruz kaldığını söylediğini, istismara maruz kalmadığını, şikayetçi olmadığını söylediği iddianamede yer aldı. Benan Saraç'ın da 13 Aralık 2023 tarihinde polise ek ifade verdiği, çocuğu ile yapmış olduğu görüşmede oğlunun babası hakkında yalan beyanda bulunduğunu kendisine bildirdiğini, babasını ailelerinden uzak tutmak için çocuğun babası hakkında cinsel istismar olayını uydurduğunu, bu nedenle şüpheli hakkındaki şikayetlerinden vazgeçtiklerini söylediği belirtildi. İddianamede, mağdur çocuğun ilk aşamada vermiş olduğu ayrıntılı beyanlarının samimi ve gerçeği yansıtır mahiyette olduğuna kanaat getirildiği, olay yargıya taşındıktan ve basında yer aldıktan sonra mağdur çocuğun şikayetten vazgeçmesine itibar edilmediği vurgulandı. Ender Saraç'ın "Çocuğun Cinsel İstismarı" suçundan 12 yıldan 22,5 yıla kadar hapsi istendi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / 3.Sayfa

Ender Saraç Hukuk 3.Sayfa Magazin Yaşam Haberler

500

Yorumlar (20)

İbrahim Demirel:

Bir insan bunu nasil yapar hele ki öz oğluna aklım almıyor. Belki oğlu iftirada atıyor olabilir inşallah öyledir. Yoksa benim midem bu olayı almıyor inanılır gibi değil.

144
15
yanıtYanıtla
Dr.Kimbel:

Simdi bana kizacaksiniz ama bu bir gercek,merkez bankasi faizi yüzde 500 yapsa enflasyon düsmez,biz ac gözlü firsatci bir halkiz gavurda enflasyon yillik 3,5 ile 6 arasinda olurken bizde niye cüzde 80 enflasyon oluyor onlar hiristiyan olduklari icinmi hsni biz müslümaniz hak yemeyiz ,birakin allah askina böyke müslümanlik olmasin ha siz memnunsaniz aglamayin pahaliliga

35
78
yanıtYanıtla
Fakır:

sen ne konuşuyorsun değişik. haber ne senin anlattığın ne

yanıt155
yanıt9
Elcabbar:

Fakır..zaten kendisi değüşük..

yanıt17
yanıt9
Göktuğ Bozkurt:

Çok doğru tamam enflasyon var ama abi bugün otogarda bilet Alaçam internetle uğraşmayım diye gittim intenette bilet 150 lira adam benden 200 lira istiyor ya internetteki fiyatı gosterince afalladi tabi halk artik uyanık olmalı kim derse desin

yanıt31
yanıt6
Ali Tezel:

Iftiradır. Para koparma peşinde

86
13
yanıtYanıtla
Engin Savaş:

Kötü niyetli kadınların, İstanbul sözleşmeside ki Büyük zulüm olan Kadının beyanı esastır maddesi, çok insanı canını yakaktı, çok yuva yıktı, mağdur etti ve etmeyede devam ediyor malesef. Avukatlar ve feminist kadınlar mahkemeleri kazanmak ve istediklerini elde etmek için kadının beyanı esastır kanunundan güç alarak çok iftiralar attılar. Bir keresinde kadının biri durduk yere gözümüzün önünde kocasına iftira attı ve adam hapise girdi.

65
23
yanıtYanıtla
aydg:

ya Allah'tan kork be! İstanbul Sözleşmesini baştan sona okudun mu? hakkında bir bilgin var mı? bir kere okumamış adam gelmiş burada atıp tutuyor. ayrıca delil ve kanıt olmadan kimse tutuklanmaz. açıp okusanız bunu bilir, buraya da bunu yazıp komik duruma düşmezdiniz. hukukta yok bir kere bu. kadının beyanı esas alınır ardından araştırmaya konulur. şahitler dinlenir , deliller aranır, doktorluk bir mevzu ise dr raporları alınır, bilirkişiden destek alınır. araştırılır yani.

yanıt18
yanıt15
aydg:

dip not: tüm bu saydıklarım erkek magdurlar için de geçerlidir. oradan buradan duyup yalan yanlış yazacağınıza , kaç yaşında adamsınız kendiniz okuyun üşenmeyin bir zahmet. ayrıca hukuk konusunda zerre bilgisi olmayan insanların da yorum yapması ironik! verdiğiniz örneğin yaşanmadığı aşikar ama hadi yaşandı diyelim; direkt tutuklandıysa sözleşmeyi değil devletin hukuk sistemini eleştrmiş oluyorsunuz:))

yanıt14
yanıt6
Güray Dilli :

Yapay zekadan korkulur. Başımıza her türlü bela açılabilir. İleride robotlar insanları yönetiyor derlerse şaşırmam

65
7
yanıtYanıtla
Tüm 20 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title