16 Mayıs İngiltere Basın Özeti
BBC

16 Mayıs İngiltere Basın Özeti

İngiltere basınında dün Manchester United ile Bournemouth arasında oynanması beklenen maçın, stadyumda bulunan şüpheli paket üzerine ertelenmesine geniş yer veriliyor.

16 Mayıs İngiltere Basın Özeti

İngiltere basınında dün Manchester United ile Bournemouth arasında oynanması beklenen maçın, stadyumda bulunan şüpheli paket üzerine ertelenmesine geniş yer veriliyor.

Paketin, bir güvenlik şirketinin stadyumda bomba arama köpeklerine verdiği eğitimden sonra unutulduğu ortaya çıkmıştı.

Guardian
paketin gerçek bir bomba düzeneğine çok benzediğine dikkat çektikten sonra, birkaç gün önce İçişleri Bakanı Theresa May'in İngiltere'de Kuzey İrlanda bağlantılı bir terör saldırısı ihtimalinin arttığını söylediğini hatırlatıyor.

Times
, "güvenlik şirketinin büyük bir hatası" olarak nitelediği olayda, panik yaratmamak için taraftarlara ilk başta bir paket bulunduğunun söylenmediğini belirtiyor. Haberde polisin ve futbol kulübünün, stadyumun kontrollü ve sakin bir şekilde boşaltılmasını sağladıkları için takdir edildikleri vurgulanıyor.

Financial Times
, mülteci kriziyle ilgili olarak Mart ayında Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan geri kabul anlaşmasının işleyişine dair istatistiklere yer veriyor.

Gazetenin ilk sayfasında yer alan haberde, Yunanistan'ın Türkiye'ye beklenenden daha az sayıda mülteciyi geri gönderdiği belirtiliyor.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ardından Yunanistan adalarına ulaşan mülteci sayısının yüzde 90 oranında azaldığı, o tarihten sonra Yunanistan'a ulaşan 8 bin 500 göçmenden sadece 400 kadarının Türkiye'ye geri gönderildiği ifade ediliyor.

Guardian
'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye'nin cumartesi günü yapılan düğününden bir fotoğrafa yer veriliyor. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Sümeyye Erdoğan'ın yanında bulunduğu fotoğrafın başlığı ise "Düğünde uyum üstün geldi".

Daily Telegraph
ise İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkıp çıkmamasının oylanacağı referandum öncesi, iş dünyasından gelen yeni bir çağrıyı duyuruyor.

300'den fazla yöneticinin imzalayarak gazeteye gönderdiği mektupta, AB'den çıkılmasının ülke içinde daha çok istihdam yaratılmasını sağlayacağı iddia ediliyor.

Haberde Uluslararası Para Fonu IMF ve İngiltere Merkez Bankası'nın AB'den çıkılmasının İngiltere ekonomisine zarar vereceğini açıkladığı da hatırlatılıyor.

Referandum 23 Haziran'da yapılacak.

"Ferrari'sini saklayan belediye başkan adayı"

Times gazetesi, İtalya'nın başkenti Roma'daki belediye başkanlığı seçiminin adaylarından milyarder iş adamı Alfio Marchini'nin Ferrari'si üzerinde dönen tartışmaya yer veriyor.

Marchini'nin, halk arasına çıkmadan önce bir benzin istasyonunda durduğu ve kullandığı Ferrari marka lüks otomobili istasyonda bir Fiat'la değiştirirken görüldüğü belirtiliyor.

Olayın tam olarak ne zaman yaşandığı belirtilmezken, gazete Marchini'nin bunu Roma'nın yoksul kesiminin tepkisini çekmemek amacıyla yapmış olabileceğini yazıyor.

Olayın ortaya çıkmasının ardından Marchini'nin kendisini "Büyükbabam bana zenginliğin hava atılacak bir şey olmadığını öğretti" diyerek savunduğu ifade ediliyor.

Times Marchini'nin büyükbabasının zamanının önde gelen komünistlerinden olduğunu, ancak [II. Dünya Savaşı] savaşın ardından Roma'da patlama yapan inşaat sektörüne girerek büyük bir servet elde ettiğini hatırlatıyor.

Olayın sosyal medyada da alay konusu haline geldiğini belirten gazete, bir kullanıcının "Ben de aynı şeyi yapıyorum. Metrodan inip otobüse biniyorum" esprisine yer veriyor.

İtalyan La Repubblica'nın internet sitesinde ise Marchini'nin bu hareketinin bir seçim stratejisi mi yoksa sadece bir tesadüf mü olduğunun tartışıldığı belirtiliyor.

Roma'da belediye başkanlığı seçimleri 5 Haziran'da yapılacak.

FT: Türkiye'de ekonomik reformlar tökezliyor

İngiliz Financial Times gazetesi, Başbakan Davutoğlu'nun görevden alınmasıyla, Türkiye'deki ekonomik reformların durma noktasına geldiğini yazdı.

Gazete Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomik reformlardansa, gücü kendi elinde toplamaya odaklandığına dikkat çekti.

Haberde Türkiye'nin iş piyasası, emeklilik, tavhil ve hisse senedi piyasalarında reform yapma sözü vermiş olduğu hatırlatıldıktan sonra, Ahmet Davutoğlu'nun bunlar ve Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne yaklaştıracak diğer reformların destekçisi olduğu belirtiliyor.

Financial Times, Mehmet Şimşek'in yıl başında yatırımcılara, ekonomik reformların en kısa sürede yapılacağını söylemiş olduğunu hatırlatıyor.

Davutoğlu'nun Erdoğan tarafından görevden alındığını yazan gazete, Davutoğlu'yla birlikte ekonomik reformları destekleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in de geleceklerinin belirsiz olduğuna dikkat çekiyor.

Financial Times maliye bakanlığından teknokratların özel sohbetler sırasında ekonominin iyi bir performans sergilediği dönemde ekonomik reformaların güç kaybediyor olmasından yakındıklarını belirtiyor.

Gazeteye göre Türkiye'nin reformları ertelemesi ya da tamamen bir kenara itmesi ise Türkiye ekonomisini tüketime daha da bağımlı hale getirip, cari açığını yeniden yükseltip işsizliğin düşürülmesini zorlaştırabilir.

Financial Times'a konuşan AK Parti içinden iki kişi ise, Erdoğan'ın damadı ve Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın, Mehmet Şimşek'in yerine başbakan yardımcılığına getirilebileceğini iddia etti.

Ancak gazete Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in bu konuda yorum yapmadığını belirtti.

Haberde "Mehmet Şimşek şu anki görevinde kalsa bile, AKP içinde tutulmayan ve mali olarak pahalı reformları kabul ettirmeyi başarabileceği konusunda şüpheler var" yorumunda bulunuldu.

BBC
Son Dakika Basın Bültenleri Haberleri