Haberler

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Güncelleme:

Tacikistan'da Müslümanlara yönelik yeni kısıtlamalar getirildi. Başörtüsü kullanılmasını ve dini bayramların kutlanmasını yasaklayan yasa tasarısı onaylandı. Yasa çerçevesinde ayrıca Ramazan ve Kurban bayramlarının çocuklar tarafından kutlanması da yasaklandı.

Tacikistan'da Müslümanlara yönelik yeni kısıtlamalar getirildi. Nüfusun yüzde 98'i Müslüman olan ülkede parlamentonun üst kanadı Milli Meclis, 19 Haziran'da başörtüsünün yasaklanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

"MİLLİ DEĞERLERİN KORUNMASI" ADI ALTINA ASİMİLASYON

Parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi tarafından 8 Haziran'da kabul edilen yasa tasarısı, dün Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman tarafından imzalanmasının ardından yürürlüğe girdi. Yasa, "Milli değerlerin korunması amacıyla Tacik kültürüne uygun olmayan yabancı kültürlere ait kıyafetlerin giyilmesini, ithal edilmesini, satılmasını ve reklamının yapmasını" yasaklıyor.

YASAYA UYMAYANLARA BİNLERCE DOLAR CEZA

Yasaya uyulmaması durumunda bireylere 740 dolar, kurumlara ise 5 bin 400 dolara kadar para cezası verilmesi öngörülürken, hükümet yetkililerine 3 bin 700 dolar, dini otoritelere ise 5 bin 60 dolar civarında para cezası verilebilecek.

Nüfusunun yüzde 98'inin Müslüman olduğu Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

ERKEKLERİN SAKAL UZATMASI DA YASAKLANMIŞTI

Tacikistan'da başörtüsüne yönelik baskı 2007'de başlamış, bazı kıyafetler okullarda yasaklanmış, daha sonra kural tüm kamu kurumlarını kapsayacak şekilde genişletilmişti. Tacikistanlı yetkililer, 2017'de kadınları Tacik kıyafetleri giymeye çağırmış, 2018'de önerilen kıyafetler hakkında 376 sayfalık bir kılavuz yayınlanmıştı. Tacikistan sakal uzatmayı da gayri resmi olarak yasaklamış ve binlerce kişinin sakallarının polis tarafından zorla tıraş edildiği bildirilmişti.

Nüfusunun yüzde 98'inin Müslüman olduğu Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

TACİKİSTAN'DA MÜSLÜMANLARIN DURUMU

İslamiyet'in Tacikistan topraklarına girişi 7. yüzyılda olmuş, takip eden süreçte ve özellikle Samaniler döneminde de İslam bölgede giderek yayılmıştır. Günümüzde ülke nüfusunun tamamına yakını Müslüman'dır ve Hanefi mezhebine mensuptur.

Sovyetler Birliği döneminde, diğer Müslüman bölgelerde olduğu gibi Tacikistan'da da dini faaliyetler yasaklanmış, cami ve medreseler kapatılmış, halka önderlik edecek din alimleri, imamlar ve öğretmenler tutuklanarak başta Sibirya olmak üzere Sovyetler Birliği içinde sürgüne gönderilmiştir. Stalin dönemindeki katı uygulamalar sonucu bir ara ülkedeki cami sayısı 17'ye kadar düşmüş ancak ülkenin dağlık yapısı ve nüfusun önemli bir bölümünün köylerde yaşıyor olması nedeniyle halk dini inançlarını yaşamaya zor da olsa devam etmiştir.

1980'li yıllarda İran Devrimi ve Rusya'nın Afganistan işgali, Tacik toplumu üzerinde etkili olmuş ve ülkede dini örgütlenme bakımından ciddi bir hareketlilik yaşanmıştır. Bu hareketlilik 1991 yılındaki bağımsızlığın ardından da devam etmiş, ancak bu defa da yeni yönetim kendi halkı üzerinde katı ve baskıcı politikalar uygulamaya başlamıştır. Özellikle dini yaşam, sakal, tesettür, camiye gitmek, hac ibadeti gibi pek çok konuda Tacik halkı halen yönetimin baskıcı uygulamalarıyla karşı karşıyadır.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Tacikistan Kurban İnsan Hakları Yerel Politika Dünya Güncel Haberler

İstanbul'da toplu ulaşıma yüzde 13 zam

İstanbul'da toplu ulaşıma yüzde 13 zam

Erdoğan 'Tahsil edin' talimatı vermişti! Bakan Işıkhan belediyelerin ödeyeceği SGK borcu tutarını açıkladı

Erdoğan "Tahsil edin" talimatı vermişti! Bakan Işıkhan belediyelerin ödeyeceği SGK borcu tutarını açıkladı

Ankara'yı sarsan iddia: Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu'nun yüzüne telefonu kapattı

Ankara'yı sarsan iddia: Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu'nun yüzüne telefonu kapattı

Bakmadan Geçme

İstanbul'da toplu taşıma ücretlerine zam geldi mi? Otobüs, metro, tramvay, vapur, metrobüs ücreti ne kadar oldu, yeni ücretler ne zaman uygulanacak? İETT öğrenci abonmanı ne kadar oldu? 2024 İstanbul'da metro, metrobüs, marmaray ücretleri ne kadar? İSTANBUL'DA TOPLU TAŞIMAYA ZAM || 2024 İstanbul'da otobüs, metro, metrobüs, marmaray ücreti ne kadar oldu? GÜNCEL ALTIN VE DOLAR FİYATLARI || 25 Temmuz altın ve dolar kuru güne nasıl başladı? Sözleşmeli öğretmen mülakat sonuçları açıklandı mı? 20 Bin öğretmen ataması sözlü sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Adil Karaismailoğlu kimdir? AK Parti Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu kaç yaşında, nereli? ÖABT SINAV GİRİŞ BELGESİ || KPSS ÖABT ne zaman, saat kaçta? Sınav giriş belgesi nereden alınır? KPSS ÖĞRETMENLİK ALAN BİLGİSİ SINAV BELGESİ SORGULAMA EKRANI! KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sınava giriş belgeleri erişime açıldı mı? MasterChef Türkiye'de Leyla ve Deniz neden tartıştı, ne oldu? TRABZONSPOR- RUZOMBEROK MAÇI İZLE Trabzonspor- Ruzomberok UEFA 2. eleme maçı hangi kanalda, şifresiz mi? Trabzonspor- Ruzomberok maçı ne zaman? Trabzonspor- Ruzomberok maçı saat kaçta, nerede? BİNGÖL'DE NE OLDU? Madde bağımlısı şahıs tutuklandı mı? Olay ne? ANKARA TOPLU TAŞIMA ZAMMI || 2024 Ankara'da toplu taşıma ücretleri ne kadar oldu? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 25 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? 2024 KPSS Alan Bilgisi sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS erken açıklanır mı? KPSS sınav sonucu sorgulama ekranı!
Bollywood'un en ünlü oyuncusu Sara Ali Khan, uçakta üzerine meyve suyu döken hostesi itekledi

Bollywood'un en ünlü oyuncusu Sara Ali Khan, uçakta üzerine meyve suyu döken hostesi itekledi

500

Yorumlar (151)

Mehmet Ali Özlü:

Tacikler yönetime dersini bildirmelidir derhal ve hemen halk meydanlarda yerini almalıdır Tacikistan gavur değil müslümandır yaşasın İslam Dini yaşasın başörtüsü La ilahe illellah Muhammeder Rasülallah

1072
311
yanıtYanıtla
KARAYEL:

smk

yanıt71
yanıt188
Benim Kkk:

Dinler yasakci oldugu icin ve de illede benim kuralim dedikleri icin yasaklamis olabilirler yasalar dini kurallara gore belirlenemez asıl ozaman corba olur insan kurban etmenin dogru olduguna inanan bir din ciksa dinimin geregi yasaklayamazsin ben boyle inaniyorum dese ne yapacaksiniz yapacak birsey yok adamin inanci deyip izin mi vereceksiniz demekki kural belirlerken akil ve mantiga gore olmali

yanıt152
yanıt480
YalancıSavar:

amaç iç savaş istemeleri zaten. Kukla yönetimler başka yerden gelen emirleri uygular... Bayram kutlamak bilimsel araştırmaya engel mi eğitime öğretmine engel mi? o zaman doğum günü de kutlanmasın. mezuniyet eğlencesi de yapılmasın?

yanıt340
yanıt58
ibrahim eren:

Benim kkk; kuralları dinler belirleyemez deyipte neden her akşam show haber'e isyan ediyorsunuz? Türkiye'de kuralları din belirlemiyor mutlu olmanız gerekmez mi? Hırsızın gaspçının tecavüzcünün kurye öldürenin öğretmen doktor yumruklayanın eli kolu kesilmiyor idam edilmiyor gayet medeni bir şekilde demokratik şekilde batı hukuku uygulanıp tekrar yapsın diye serbest bırakılıyor. Neden ağlıyorsunuz?

yanıt231
yanıt49
Vatandaşın biri:

Kes

yanıt32
yanıt97
Spartacüs MartinLuther:

Orada uyanış başlayacak ayılacaklar senin gibi uyumuyorlar.

yanıt71
yanıt22
Benim Kkk:

Aglayan biz degiliz sizsiniz

yanıt14
yanıt44
ismail bey :

Bizde de yüzde 99 müslüman deniyor. Sokaktaki insanların giyim kuşamına bakınca alman vatandaşları bile edebinden yüzünü çeviriyor..

yanıt38
yanıt7
erge_nekon:

Demekki Komünizme geri donecekler

yanıt5
yanıt2
Tüm 151 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title