Haberler

Serka'nın Ödülleri Topaç ve Çayır Zamanı'na

Serhat Kalkınma Ajansı tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Belgesel ve Kurmaca Kısa Film Yarışması’nda, Belgesel dalında Onur Demir’in yönetmenliğini yaptığı “Çayır Zamanı” ile Kurmaca Kısa Film dalında da Aziz Çapkurt’un yönettiği “Topaç” filmi birincilik ödüllerine layık görüldü.

Serhat Kalkınma Ajansı tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Belgesel ve Kurmaca Kısa Film Yarışması'nda, Belgesel dalında Onur Demir'in yönetmenliğini yaptığı "Çayır Zamanı" ile Kurmaca Kısa Film dalında da Aziz Çapkurt'un yönettiği "Topaç" filmi birincilik ödüllerine layık görüldü.

Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır illerinde faaliyet yürüten Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Belgesel ve Kurmaca Kısa Film Yarışması'nın sonuçları açıklandı. Pınar Şenel'in başkanlığında Cüneyt Cebenoyan ve Enver Özüstün'den oluşan jüri heyeti, TRA2 Bölgesi olarak adlandırılan Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır illerinde çekilme şartı bulunan ve yarışmaya başvuran 11'i belgesel, 10'u kurmaca toplam 21 filmi iki gün boyunca değerlendirdi.

GÖZÜNÜ KAYBETTİĞİ ÇAYIRLARDA ÇEKTİĞİ FİLMİ ÖDÜL GETİRDİ

Jüri heyeti Belgesel dalında Yönetmen Onur Demir'in Ardahan'ın Göle ilçesinde çektiği "Çayır Zamanı" belgeselini "Sanayileşmeyle birlikte yok olmaya yüz tutmuş bir üretim biçimi içinde insan doğa ilişkisini son derece duyarlı bir dille ve iyi bir sinematografiyle anlattığı için" birincilik ödülüne layık gördü. Göle'nin Germicek mezrasındaki çayırlarda 7 yaşında iken oyun sırasında sağ gözünü kaybeden ve sol gözü de ancak yüzde 20 görebilen Yönetmen Onur Demir, liseyi birincilikle bitirdi. Uludağ Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü'nü de birincilikle tamamlayan Demir, öğretmenlik yapmaya başladı. Gözünü kaybettiği çayırlarda belgesel çeken ve ailesinin yaşadığı zorlukları belgesele konu eden Demir, Belgesel dalında birincilik ödülüne layık görüldü.

Belgesel dalındaki yarışmada, Yönetmen Aziz Çapkurt'un Iğdır'ın Aras havzasında çektiği "Aras'ın Kuşları" belgeseli ikinci ve Yönetmen İlknur Yılmaz'ın Kars'ta çekimlerini yaptığı "Malakanlar" belgeseli de üçüncü seçildi.

KURMACA DALINDA BİRİNCİLİĞİ TOPAÇ ALDI

Kurmaca dalında ise, Yönetmen Aziz Çapkurt'un Kars'ın Kocaköy köyünde çektiği filmi "Topaç", "Hikayelemedeki, oyuncu yönetimindeki ve sinematografideki başarısı nedeniyle" birincilik ödülüne layık görüldü. Birçok belgesel film çeken Çapkurt'un oyuncu olarak yer aldığı "Cennetten Kovulmak" filmi Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Film ödülü almıştı. Cengiz Tapan'ın yönettiği Mülk filmi ise, "Kent insanının kırsal kesime bakışını ironik bir dille öykülemedeki başarısı nedeniyle" ikinci seçildi. Yarışmada, Yönetmen Özer Kesemen'in Iğdır'da çektiği "Küçük Kara Balık" filmi de üçüncü oldu.

Yarışma jürisi, "Bitmeyen Görüş ve Annemin Öğretmeni" filmlerinin Yönetmeni lise öğrencisi Zeynep Kotan ile "Umut Karası" filminin yönetmeni aynı lisede öğrenci Emre Demir'e özendirme ödülü verilmesine karar verdi. - KARS

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Onur Demir Ardahan Iğdır Kars Yerel Haberler

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Sokakta elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden İnanç Öktemay'ın 10 yıl önceki paylaşımı ortaya çıktı

Sokakta elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden İnanç Öktemay'ın 10 yıl önceki paylaşımı ortaya çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title