Haberler

Muş su temin projesinde çalışmalar hızla devam ediyor

Güncelleme:

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarafından başlatılan Muş su temin projesinde çalışmalar sürüyor. Projenin tamamlanması halinde bir çok yerleşim yerinin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı karşılanacak.

Muş ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde, içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynuyor.
Muş içme suyu temini projeleri kapsamında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, "Muş içme suyu temini projesi üç etap halinde yapılacaktır" dedi.
Akca, 1'inci Kısım işler kapsamında işe 2021 yılı Nisan ayında başlandığını belirterek projenin fiziki gerçekleşmesinin yüzde 34 seviyesinde olduğunu söyledi. 2'nci Kısım işlere ait proje yapımının tamamlandığını ve 3'üncü Kısım işler kapsamında Muş içme suyu arıtma tesisi yapım işine 2022 yılı Mayıs ayı içerisinde başlandığını ifade eden Akca, 3. Kısımın da fiziki gerçekleşmesinin yüzde 10 seviyesinde olduğunu söyledi.

DSİ Genel Müdürü Akca: "Proje tamamlandığında Muş il geneli içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı karşılanacak"

Yapılacak olan 1'inci, 2'nci ve 3'üncü Kısım işler kapsamında; içme suyu ihtiyaçlarının karşılanması için yaklaşık 150 kilometre isale hattı ve gerekli içme suyu tesisleri inşa edileceğini ifade eden DSİ Genel Müdürü Akca, "Projelerimizin etapları tamamlandığında, Muş ili genelinde; 1 il, 11 belde, 49 köy, Muş Alparslan Üniversitesi ve Muş OSB olmak üzere toplamda 63 yerleşim yerinin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı karşılanacak. Arıncık regülatöründen alınacak ham suyu arıtacak 150 bin metreküp kapasiteli arıtma tesisi inşa edileceği ve söz konusu yerleşim yerlerinde yaşayan 421 bin kişinin 2050 yılına kadar içme kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı karşılanacak olup yılda kaynak suyu kalitesinde 31 bin 89 milyon metreküp su temin edilecektir" dedi. - ANKARA
Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Devlet Su İşleri Muş Haberler

Bakmadan Geçme

EXXEN canlı maç izle! (M.CİTY-REAL MADRİD) EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın! 17 Nisan EXXEN spor canlı izle! TFF Başkan adayları kim? 2024 TFF başkan adayları? Erdal Alkış kimdir? Erdal Alkış hangi takımlı? Partilerin milletvekili sayısı 2024! (GÜNCEL) Hangi partinin kaç milletvekili var? SimSimi nedir? Simsimi tehlikeli mi? 17-18 Nisan GÜNCEL Akaryakıt Fiyatları! Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? 17-18 Nisan hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 17-18 Nisan 2024 Konya su kesintisi listesi! Ruhi Çenet'in YouTube kanalı tekrar çalındı mı, hacklendi mi? 19 Nisan Tarihte Bugün ne odu? 19 Nisan'da ne oldu? 19 Nisan ne günü? 19 Nisan'da doğan ünlüler! Tarihte bugün ne oldu? 17 Nisan tarihinde ne oldu, kim doğdu, kim öldü, hangi önemli olaylar oldu? İşte, 17 Nisan'da yaşananlar! Chicago Bulls Atlanta Hawks NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 18 Nisan Basketbol NBA CANLI İZLE! Chicago Bulls Atlanta Ha BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 17-18 Nisan 2024 Bursa su kesintisi listesi! Philadelphia 76ers Miami Heat NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 18 Nisan Basketbol NBA CANLI İZLE! Philadelphia 76ers Mia Şahane Hayatım 24. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 17 Nisan Şahane Hayatım yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı?
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title