Haberler

Gmka'dan, "Yenilenebilir Enerji" Sektörüne 9,6 Milyon Avro Kaynak

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) hazırladığı 9,6 milyon Avro tutarındaki Avrupa Birliği projesi kabul edildi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nın (GMKA) hazırladığı 9,6 milyon Avro tutarındaki Avrupa Birliği projesi kabul edildi. Projeyle Güney Marmara Bölgesinin yenilenebilir enerji sektöründe Türkiye'de öncü olması hedefleniyor.

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı'na yapılan 9,6 milyon Avro bütçeli "Renewable Youth Energy RE-YOU" (Yenilenebilir Gençlik Enerjisi, Yeniden Sen) başlıklı operasyon projesi, tüm değerlendirme süreçlerini başarıyla geçerek desteklenmeye hak kazandı.

Balıkesir Üniversite'sinin ortak olduğu projenin bütçesinin yüzde 85'i Avrupa Birliği tarafından yüzde 15'i ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sağlanacak.

Güney Marmara Bölgesi'nde yerleşik 15 - 29 yaş arasındaki işsiz gençlere yenilenebilir enerji sektöründe istihdam edilebilmeleri için gerekli niteliklerin kazandırılması; sektörün ve istihdam piyasasının sürdürülebilir gelişiminin kümelenme modeliyle sağlanması ve işsiz gençlerin kümeye dahil firma ve kurumlarda istihdamının artırılması amacını taşıyan proje, Güney Marmara Bölgesi'nin altyapı projeleri dışında Avrupa Birliği'nden sağladığı en büyük kaynak olma özelliğini taşıyor.

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ'NDE ENERJİ ENSTİTÜSÜ KURULACAK

Proje kapsamında Balıkesir Üniversitesi'nde Enerji Enstitüsü, Yenilenebilir Enerji Eğitim ve Araştırma Merkezi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi'nde Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü, Meslek Yüksek Okulu'nda Yenilenebilir Enerji programı kurulacaK. Ayrıca projeyle Güney Marmara Bölgesi'nde yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren işletme ve kurumların işbirliğinin geliştirilmesi için Güney Marmara Yenilenebilir Enerji Kümesi oluşturulacak. Bölgede yaşayan 100 işsiz genç proje kapsamında yenilenebilir enerji alanında 7 ay sürecek 3 farklı sertifika programına alınacak ve üç aylık staj programının ardından katılımcıların Bölge işletmelerinde istihdam edilmeleri sağlanacak. Kendi işlerini kurmak üzere girişimcilik eğitimine de dahil edilecek olan katılımcılara, kariyer rehberlik hizmeti sunulacaktır. İki yıl sürecek faaliyetlerin ardından, genç işsizlerin yenilenebilir enerji sektöründe istihdam edilmesi veya iş kurmaları için Bölgedeki kar amacı gütmeyen kurumlara yönelik 5 Milyon Avro bütçeli mali destek programına çıkılarak Bölgedeki kuruluşların bu alanda kendi projelerini yürütmelerine imkan sağlanacak.

GMKA AB'YE AKREDİTE OLUYOR

Güney Marmara Bölgesi'nin yenilenebilir enerji teknolojilerinin geliştirildiği ve üretildiği başlıca Bölge olması vizyonu doğrultusunda hazırlanan projeyle Türkiye'nin yenilenebilir enerji potansiyeli ve kurulu gücü bakımından lider Bölgesi olan Güney Marmara'da sektörün nitelikli personel ihtiyacı sürdürülebilir bir şekilde karşılanacak ve sektörün gelişimine katkı sağlanması hedefleniyor. Güney Marmara Kalkınma Ajansı, başarılı olan projenin bir başka önemli yararı da Ajansın, Avrupa Birliği tarafından akredite edilecek olması. Önümüzdeki aylarda başlayacak akreditasyon sürecinin tamamlanmasının ardından GMKA'nın, farklı konular için de Avrupa Birliği'nden finansman sağlama imkanına sahip olacağı bildirildi. GMKA'da düzenlenen proje tanıtım toplantısına Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, BAÜ Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan, GMKA Genel Sekreter Vekili Ekrem Özşen, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, Balıkesir İGM Başkanı Ramazan Bahçavan, Ajans yetkilileri katıldı. - BALIKESİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Avrupa Birliği Türkiye Marmara Yerel Haberler

Merkez Bankası'ndan TL mevduatı desteklemek ve döviz kredilerini sınırlamak için art arda adımlar

Merkez Bankası'ndan TL mevduatı desteklemek ve döviz kredilerini sınırlamak için art arda adımlar

Samimi başlayan görüşme gergin bitti! Özel'den 'Köpekleri uyutalım demenin tutarlı bir tarafı yok' çıkışı

Samimi başlayan görüşme gergin bitti! Özel'den "Köpekleri uyutalım demenin tutarlı bir tarafı yok" çıkışı

Merkez Bankası faizi yüzde 50'de sabit bıraktı

Merkez Bankası faizi yüzde 50'de sabit bıraktı

Sınırda makam aracıyla insan kaçakçılığı! Tuğgeneral emekliliğe sevk edildi

Sınırda makam aracıyla insan kaçakçılığı! Tuğgeneral emekliliğe sevk edildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title