Haber : Gaziantep'in Yetiştirdiği Şairden Sevgililer Günü Hediyesi - Haberler

Haberi Paylaş

Gaziantep'in Yetiştirdiği Şairden Sevgililer Günü Hediyesi

Gaziantep'in Yetiştirdiği Şairden Sevgililer Günü Hediyesi

Gaziantep’in yetiştirdiği şairlerden Bülent Özcan, Sevgililer Günü öncesinde ‘Aşk insana kanatlar verir’ isimli şiir kitabını yayımladı.

Gaziantep'in yetiştirdiği şairlerden Bülent Özcan, Sevgililer Günü öncesinde 'Aşk insana kanatlar verir' isimli şiir kitabını yayımladı.

Londra'da yaşayan Özcan'ın 'Aşk insana kanatlar verir' kitabında 101 aşk şiiri yer alıyor. Yeni kitabının, eski ve yeni şiirlerinden bir seçmeler kitabı olduğunu belirten Özcan, "Aşk, eskimeyen, her zaman yeni bir duygudur, kitapta yer alan 101 aşk şiiri, yaşanmış duygulardan damıtılan şiirlerdir. Şiir severlere, sevgiler günü için anlamlı bir hediye sunmak istedim" dedi. Özcan, 2014 yılı içerisinde, birisi çocuklar için olmak üzere, başka şiir kitaplarının yayımlanacağını duyurdu. Sokak Kitapları Yayınları tarafından yayımlanan 'Aşk insana kanatlar verir', online kitap satış mağazalarında ve kitapçılarda yerini aldı, okurlarını bekliyor.

ŞAİRİN ÖZGEÇMİŞİ

Bülent Özcan, 25 Şubat 1973, Sarız-Kayseri doğumlu. A. Ozan Akgüneş, Özlem Günay Aytekin, Can Ozan imzalarını da kullandı. İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep'te tamamladı. Londra'da Southgate, Nottingham'da New Kolejde okudu. Gaziantep'te yayımlanan Doğuş, Önder, Sizin Gazete, Gaziantep Ekspres ve Arena gazetelerinde Sanat Yönetmenliği, Doğan ve Şok gazetelerinde Yazı İşleri Müdürlüğü yaptı. Şiir sergileri açtı. Şiir ve yazıları, Aykırı Sanat, Berfin Bahar, Damla, Dem (Almanya), Demokratik Gündem (Almanya), Edebiyat Gündemi, Gaziantep 27, Gülpınar, Hayat, Hürriyet Kelebek, Kırk Merdiven, Kuzeysu, Müzik Magazin, Olay Gazetesi (İngiltere), Ses, Şafak (Yunanistan), Şiir Defteri, Öteki-siz, Wird (Almanya) başta olmak üzere pek çok yayın organında yayımlandı. Çeşitli antolojilerde şiirleri yer aldı.

1988 yılında Türkiye Çocuk dergisi tarafından 'Yılın Araştırmacısı' seçildi. Şiir sanatına yapmış olduğu katkılardan dolayı 1990 yılında, Müzik Magazin dergisi tarafından 'Onur Belgesi' ile ödüllendirildi. 1992 yılında İsveç'te bulunan Hümanist Enternasyonal tarafından düzenlenen çok yönlü yarışmada, Jüri Özel Ödülü'nü; Türkiye dergisi ve Bay Ajans tarafından düzenlenen şiir yarışmasında ise 'Barış Şiiri' ödülünü aldı.

Şiirleri, Naser Feiz, Khazar Ahmetnijadi ve Hengameh Heidari tarafından Farsçaya çevrilerek, İran'ın önde gelen edebiyat dergilerinde yayımlandı. Şiirlerini, Şubat 1994'de 'En güzel ben ölürüm' adlı bir kitapta topladı. Nisan 1995'te, Bağbozumu Ortak Betik'i yayımladı. Mayıs 1996'te yeni şiirlerle birlikte 'En güzel ben ölürüm'ün ikinci basımı, Ankara'da, İlke Kitabevi tarafından yayımlandı. Bazı şiirleri, Ali Ekber Eren ve Cihangir Bostancı tarafından bestelendi. İnsanların toplumsal olaylara karşı duyarsızlığını eleştirmek amacıyla, bir dizi protesto girişiminde bulunma kararı aldı. 8 Kasım 1996'da, Galata Köprüsü üzerinde kitaplarını denize attı. 25 Şubat 1997'de ise Gaziantep Asri Mezarlığı'nda, ölülere bir şiir dinletisi sunarak, mezarlıklara şiir kitaplarını bıraktı. Mayıs 1997'de Londra'ya yerleşti. 1996-2002 yılları arası yazdığı şiirleri, Ocak 2002'de, Hera Şiir Kitaplığı'nca, 'Gelincik tozları' adıyla İstanbul'da yayımlandı. Bu kitabın ikinci basımı, yeni şiirlerle birlikte, Ağustos 2006'da Ankara'da Kül Sanat tarafından yayımlandı. Londra'da yayımlanan Olay Gazetesi'nde 2003-2007 yılları arası 'Kültür-Sanat' yönetmenliği de yapan Bülent Özcan'ın şiirleri, İngilizce'ye çevrilerek İngiltere'de yayımlanan antolojilerde yer aldı. Basari.com ve Cember.com başta olmak üzere, internette yayınlanan kültür sanat ağırlıklı bazı sitelerin Genel Yayın Yönetmenliğini yapıyor. - GAZİANTEP

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Bülent Özcan Gaziantep Almanya Londra Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title