Haberler

Erzincan Sarıkamış Şehitleri İçin Yürüdü

Erzincan da Sarıkamış şehitleri anıldı.

Erzincan da Sarıkamış şehitleri anıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 81 ilde Sarıkamış Harekatında şehit düşen Mehmetçikleri anmak amacıyla yürüyüş etkinliği düzenlendi.

13 Şubat Spor Salonu önünde biraraya gelen gencinden yaşlısına tüm vatandaşlar ellerinde Türk Bayrakları ile Cumhuriyet Meydanına kadar yaklaşık 2 kilometre boyunca yürüdüler. Düzenlenen anma etkinliğine Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Kemal Başak, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Volkan Burak Mumcu, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bitiş noktasına varılmasının ardından Cumhuriyet Meydanında Kur'an-ı Kerim tilaveti verildi.

Programda konuşan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy; "Ne mutlu bizlere ki çok çok büyük bir ecdadın torunları olarak bugün buradayız. Bu ülke asırlardan berri yurtluğunu ve bağımsızlığını hiç kimseye kaptırmamıştır. İlelebet te bağımsız bir devlet olarak kalmaya devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın." diye konuştu.

Daha sonra konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş ise Sarıkamış Harekatının tarihine değinerek, "3 Ordu'nun "Sarıkamış Meydan Muharebesi ve Çevirme Harekatı" olarak tarihe geçen Doğu Cephesi Birinci Dünya Savaşında ilk açılan ve elemle kapanan bir cephedir. 22 Aralık 1914 - 5 Ocak 1915 arasında, iki haftada sonuçlanan Sarıkamış Meydan Muharebesinde 90 bin şehit verdik. Ancak sivil kaybımızı öğrenmek ise hiçbir zaman mümkün olmayacaktır. 5 Ocak'ta savaş bittiği zaman 7 bin 200 esir verilmiştir. Bu sayı Kafkas Cephesi boyunca 15 bin olmuştur. Sadece Erzurum önünde 16 Şubat 1916'da 6 bin asker esir verdik. Yusuf Akçura Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin Harp Tarihi Encümenliği için hazırladığı Rusya da ki Türk esirlerin miktarı konusundaki raporda; "20-30 bini Kuzey Kafkasya 'da ve 30 bini kadarı da Rusya'nın diğer yerlerinde olmak üzere 60 bin Türk esiri olduğunu belirtmiştir.

Osmanlı çekilip, Ruslar geri gelince yerli halka " 36 yıl boyunca tabyalarımızda ; Rus ekmeği yediniz. Osmanlı'nın askeri gelince onlara alkış tuttunuz." Diyerek, Kars, Ardahan, Batum ve daha sonra Erzurum-Erzincan gibi Anadolu' da işgal ettikleri yerlerden 12-85 yaş arası erkek nüfusu Sibirya'ya tehcire uğratmışlardır. Ayrıca halkımız Ruslar tarafından vatan haini muamelesi görerek yargısız infaz edilerek katledilmiştir." Diye konuştu.

Vali Arslantaş konuşmasının devamında Sarıkamış meydan muharebesinde esir düşen Türk halkının uğradığı zulümden bahsederek o esirlere yardım eden Bakü halkının ruhlarının şad olmasını diledi.

Program konuşmaların ardından sona erdi. - ERZİNCAN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Cemalettin Başsoy Serdar Savaş Sarıkamış Erzincan Yerel Haberler

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

Bakmadan Geçme

25-26 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 25-26 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25-26 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Beylikdüzü, Şişli, Sarıyer elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Yenimahalle, Altındağ, Pursaklar elektrik kesintisi! Şişe çevirmece doğruluk soruları! Şişe çevirmecede sevgiliye sorulabilecek zor doğruluk soruları örnekleri e-Nabız randevu onaylama! e-Nabız'dan randevu nasıl onaylanır? En-Nesyri müslüman mı? Youssef En-Nesyri nereli, dini ne, ailesi müslüman mı? Testo Taylan kaç yaşında, nereli? Testo Taylan'ın boyu, kilosu kaç, ne mezunu? Ruzomberok nerenin takımı? Ruzomberok hangi ülkenin takımı, hangi ligde oynuyor? TBMM'de hangi milletvekilleri kavga etti? TBMM'de ne oldu, kavga neden çıktı? Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, canlı maç skoru!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

title