Haberler

Büro Memur Sen'den 'Mübaşir' Açıklaması

Büro Memur Sen Amasya İl Başkanı Yusuf Uludağ, "Genel idari hizmetler sınıfındaki unvanlardan bir farklılığı bulunmayan mübaşirler maalesef üvey evlat muamelesi görmektedir" dedi.

Büro Memur Sen Amasya İl Başkanı Yusuf Uludağ, "Genel idari hizmetler sınıfındaki unvanlardan bir farklılığı bulunmayan mübaşirler maalesef üvey evlat muamelesi görmektedir" dedi.

Amasya Adliyesi önünde düzenledikleri basın açıklamasında adalet için gecesini gündüzüne katan, adliyelerdeki yargılama faaliyetinin sağlıklı bir şekilde devamlılığında görevler üstlenen mübaşirlerin 657 Sayılı Devlet Memurları Yasası'nın 36. Maddesi'nde 'yardımcı hizmetler sınıfı' içerisinde değerlendirilse de yaptıkları görevler nedeniyle genel idari hizmetler sınıfına girdiklerini vurgulayan Uludağ, "Mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfı kapsamında kabul edilmemesi anayasal eşitlik, maddi ve manevi varlığın geliştirilmesi ve çalışma barışının korunması temel ilkelerine, liyakat ve kariyer ilkelerine aykırıdır. Diğer genel idari hizmetler sınıfındaki unvanlardan bir farklılığı bulunmayan mübaşirler maalesef üvey evlat muamelesi görmektedir" diye konuştu.

Gerek adli, gerekse idari yargı mercilerinin iş yükünün artmasına paralel olarak adliye personelinin göstermesi gereken fedakarlığın gün geçtikçe çoğaldığını, hiçbir ayrım yapılmadan, herkese eşit adaletin dağıtıldığı adliyelerde iş yükünün artmasına rağmen çalışanların özlük haklarında yeteri kadar iyileşme yapılmadığını anımsatan Uludağ, "Bakanlık makamının resmi web adresinde yayımlanan 3. Yargı Reformu adı verilen kanun tasarısında mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfına geçmeleri umudu doğmuştu. Ancak yasa tasarısı Başbakanlıktan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sevk edilirken maalesef mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfına dahil edilmesine ilişkin kısım tasarıdan çıkartıldı. Mübaşirler bu uygulama ile önce sevindirildi sonra mağdur edildi" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı makamında yüksek yargı başkanları ile yapılan yargı paketi toplantısı neticesinde Adalet Bakanlığı'ndaki sadece belli bir kesimin ücretlerinin arttırılacağı yönündeki açıklamayı da kabul etmelerinin mümkün olmadığına dikkat çeken Yusuf Uludağ, sözlerine şöyle devam etti: "Bir kesime ücret artışı sağlanırken diğer kesimin mağdur edilmesi yanlıştır. Bu yanlışlığın giderilmesi için öncelikle tüm adliye personelinin yargı hizmetleri sınıfına geçirilmesi gerekmektedir. Adalet Bakanlığı personeli bir bütündür. Personel, çok çalışmakta ancak emeğinin karşılığı olan ücreti alamamaktadır ve çeşitli haksızlıklara maruz kalmaktadır. Büro Memur-Sen olarak, adalet dağıtan ancak adil uygulamalardan faydalanamayan Adalet Bakanlığı personelinin moral ve motivasyonunun arttırılmasını ve bozgun çalışma barışının tekrar sağlanmasını istiyoruz. Bunun için mübaşirler genel idari hizmetler sınıfına geçirilmelidir ve tüm adalet çalışanlarına insan onuruna, haysiyetine yakışır bir ücret verilmelidir. Adaletin ibresi bir kez de olsa çalışanlara dönmelidir." - AMASYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Adalet Bakanlığı Amasya Adliyesi Memur Sen Uludağ Yerel Haberler

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Bakmadan Geçme

Hamster Combat ne zaman listelenecek? Kurban bayramının arefesinde oruç tutulur mu 2024? Kurban bayramı teşrik tekbirleri ne zaman başlar, nasıl yapılır 2024? Kurban kestikten sonra kılınan namaz nedir, var mıdır 2024? Kurban etinin kaçta kaçı dağıtılır 2024? 15-16 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 15-16 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 15 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 15 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 15 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 15 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 15 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 15-16 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 15-16 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 15-16 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 15-16 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 15-16 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi Tolgahan Demirbaş, savcıyı açık açık tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi Tolgahan Demirbaş, savcıyı açık açık tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title