Haberler

Askon Başkanı Altaç'tan Başkanlık Sistemi Değerlendirmesi

Anadolu Aslanları (ASKON) Diyarbakır Şubesi Başkanı Aydın Altaç, başkanlık sistemini değerlendirdi.

Anadolu Aslanları (ASKON) Diyarbakır Şubesi Başkanı Aydın Altaç, başkanlık sistemini değerlendirdi.

Başkanlık sisteminin Türkiye için en uygun yönetim tarzı olduğunu belirten Altaç, parlamenter sistemin miladını doldurduğunu ve başkanlık sisteminin Türkiye'nin geleceği için zaruri bir sistem olduğunu kaydetti. Türkiye üzerinde oynanan oyunların, içeride terör örgütlerinin tamamının tek merkezli hareket etmesi, böyle bir ortamda terörle mücadele edilebilmek için güçlü bir hükümete ihtiyacın olduğunu ve bununda başkanlık sistemi ile aşılacağını belirten Altaç, "Güçlü hükümette ve istikrar, ancak başkanlık sistemi ile mümkün. Bugün baktığımızda başkanlık sistemi hem Amerika'da hem Avrupa'da var. Cumhuriyetlerde demokratik rejimlerde başkanlık sistemi daha verimlidir. Kuvvetler ayrılığını daha net ortaya koyar ve güçlü bir hükümet elde edersiniz. Bugün dünyanın başarılı gördüğümüz ülkelerinde denenmiş bir sistem. İçinde bulunduğumuz sıkıntılardan kurtulmak içinde Türkiye'nin, acilen kavuşması gereken bir sistemdir" dedi.

Türkiye'de 50 yıldır hükümet sistemi tartışmalarının olduğunu belirten Altaç, krizlerini çözecek sistemin başkanlık sistemi olduğunu dile getirdi. Altaç açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Merhum Erbakan, Özal, Demirel, Türkiye için en uygun sisteminin başkanlık olduğunu defalarca dile getirdiler. Mevcut sistem Türkiye'yi daha fazla taşıyamıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye'de siyasetin son 20 yılına damga vurmuş bir isimdir. Büyükşehir belediye başkanlığından Cumhurbaşkanlığına uzanan çizgide, sistemin nerelerde tıkandığını, siyasal düzenin hangi zaaflara yol açtığını tecrübeyle görmüştür. Sayın Cumhurbaşkanımızın amacı şahsi güç arayışı değil, siyasal sistemimizin zaaflarına yönelik kalıcı bir onarım ve düzenlemedir. Bir ülkede devletin en tepesindeki ismi, cumhurbaşkanını halk seçiyorsa, başkanlık sistemi için en büyük adım zaten atılmıştır. Bizim anayasamız dünyadaki örnekleri incelenerek ve esas alınarak hazırlanmış bir model, Başkanlık modelidir. Başkanlık sisteminde halk hem yürütmeyi hem de meclisi belirler. Şuan ki sistemde siyasi partiler sadece seçim yapmaya odaklılar. Gerçek anlamda toplumun ihtiyaçlarını gidermek amacında olmalılar. Başkanlık sistemi bu imkanları verecektir".

Muhalefet partilerinin başkanlık sistemi ile Türkiye'nin bölüneceğini tartıştığını belirten Altaç, "Başkanlık sistemi ile Türkiye'de rejim değil sistem değişecektir. 15 Temmuz darbe girişiminde başkanlık sisteminin ne kadar gerekli olduğunu net bir şekilde gördük" diye konuştu. - DİYARBAKIR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Aydın Altaç Diyarbakır Türkiye Yerel Haberler

Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Bakmadan Geçme

24-25 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 24-25 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Pendik, Sancaktepe, Kartal 24-25 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Aliağa, Bornova, Kemalpaşa 24-25 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 24-25 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Ruh eşi ne demektir? Ruh eşinizi bulduğunuzu nasıl anlarsınız? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Yüreğir, Karaisalı, Pozantı 24-25 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Meram, Çumra, Seydişehir 24-25 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? İnegöl, Mustafakemalpaşa, Nilüfer 24-25 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Muratpaşa, Aksu, Kumluca 24-25 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Etimesgut, Sincan, Mamak 23-24 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 24 Temmuz günün maçları nereden izlenir? 25 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 25 Temmuz burç yorumları nedir? Bingöl'de madde bağımlısı kişi sokaktakilere saldırdı! Olay ne, ne oldu? Şahıs tutuklandı mı? ŞOK AKTÜEL KATALOĞU 27- 30 Temmuz || ŞOK'a gelen ürünler! ŞOK bu hafta katalog ürünleri neler? ŞOK fiyat listesi!
'Andımız' ile gündeme gelmişti! Eski emniyet müdürü Alper'e İmamoğlu'ndan görev

"Andımız" ile gündeme gelmişti! Eski emniyet müdürü Alper'e İmamoğlu'ndan görev

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title