Haberler

Artvin haberleri: Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği'nden, Arhavi'deki Derelerin Beton Kanala Alınmasına Tepki: 1800'lü Yıllardan Kalma Tekniklerle Bu Çalışma Olmaz"

Güncelleme:

Artvin haberlerine göre Artvin’in Arhavi ilçesinde, Pilarget Vadisi’nde yaşayan halk; derelerin beton kanallar içerisinden akıtılması çalışmasına tepki gösterdi. AKP Artvin Milletvekili Evren Balta’nın, bir ay önce yaptığı “Pilarget halkının isteğinin tersine hiçbir şey yapılmasına biz müsaade etmeyiz” açıklamasını anımsatan Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği Onursal Başkanı Hazım Kurdoğlu, “Bu hizmet değil vahşi bir çalışmadır. Doğayı yok etme çalışmasıdır. Doğa ile böyle mücadele edilmez. 1800’lü yıllardan kalma tekniklerle bu çalışma olamaz” dedi.

GENÇAĞA KARAFAZLI

Artvin'in Arhavi ilçesinde, Pilarget Vadisi'nde yaşayan halk; derelerin beton kanallar içerisinden akıtılması çalışmasına tepki gösterdi. AKP Artvin Milletvekili Evren Balta'nın, bir ay önce yaptığı "Pilarget halkının isteğinin tersine hiçbir şey yapılmasına biz müsaade etmeyiz" açıklamasını anımsatan Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği Onursal Başkanı Hazım Kurdoğlu, "Bu hizmet değil vahşi bir çalışmadır. Doğayı yok etme çalışmasıdır. Doğa ile böyle mücadele edilmez. 1800'lü yıllardan kalma tekniklerle bu çalışma olamaz" dedi.

Pilarget Vadisi halkı; derelerin "ıslah çalışması" adı altında beton kanallar içerisinden akıtılması çalışmalarına tepki gösteriyor.

Geçen ay, Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği'nin düzenlediği Pilarget Vadisi Doğa Festivali'ne katılan AKP Artvin Milletvekili Evren Balta, "Pilarget halkının isteğinin tersine hiçbir şey yapılmasına biz müsaade etmeyiz. Bu vadinin buradaki bu yerleşimin güzelliğini gördükten sonra burada bir HES yapılması benim içime sinmez, dedim."

Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği Onursal Başkanı Hazım Kurdoğlu, AKP milletvekili Balta'nın bir ay önce yaptığı "Pilarget halkının isteğinin tersine hiçbir şey yapılmasına biz müsaade etmeyiz" açıklamasını anımsattı ve şunları söyledi:

"Şurada derenin içinden çıkan taşlar, şu kırıcıyla kırılıyor ve duvar yapılacağı söyleniyor. Burası mevcut derenin içerisi, tabana atılan genişlik iki buçuk metre bir beton var. Aşağı yukarı dört metreye düşüyor derenin yatağı. Burada bazı yollarda kayma vardı, doğrudur ama bu tarz bir çalışma buraya uygun değil. Biz bunu iddia ettik. ve bunu devamlı dile getirdik yetkililere DSİ'nin yaptığı bu çalışma vahşi bir çalışmadır."

"1800'LÜ YILLARDAN KALMA TEKNİKLERLE BU ÇALIŞMA OLAMAZ"

Yapılan çalışmanın ardından burada ne bir doğa ne bir alabalık ne de bir böcek kalacağını, tabiatla ilgili hiçbir şey kalmayacağını söyleyen Kurdoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz bunu iddia ediyoruz. Bu hizmet değil vahşi bir çalışmadır. Doğayı yok etme çalışmasıdır. Doğa ile böyle mücadele edilmez. 1800'lü yıllardan kalma tekniklerle bu çalışma olamaz. Bunu iddia ediyoruz. Bu şekilde olamaz. Biz lokal taş duvar dedik, bu lokal değil tamamen vahşice doğayı katletmektir. Bunu hukuka taşıyacaktık. Fakat burada gerçekten bazı yerlerde üç beş noktada mağdur olan köylülerimiz var. Bunların önüne geçmemek için yargıya gitmedik. Fakat bunu fırsat bilen uygulamacılar, DSİ'nin Bölge Müdürlüğü'ndeki teknik elemanlar buyursunlar. ve siyasilerimiz tekrar buradan sesleniyorum. Diyecek bir şey yok söylenecek bir şey kalmadı."

Kaynak: ANKA / Yerel

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Milletvekili Artvin Evren Haberler

Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

Bakmadan Geçme

21 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? X çöktü mü, Twitter çöktü mü, sorun mu var, problem ne? 21 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 21 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 21 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 21 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 21 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 21 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Cüneyd öldü mü, intihar mı etti? Kızıl Goncalar Cüneyd diziden ayrıldı mı? 21 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 21 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Gaddar neden bitiyor? FİNAL YAPIYOR! Gaddar niye final yapıyor? Asgari kurumlar vergisi nedir, ne kadar olacak? Hangi şirketler asgari kurumlar vergisi ödeyecek?
İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti! İşte son 24 saatte tüm yaşananlar

İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti! İşte son 24 saatte tüm yaşananlar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title