Haberler

3. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali Gala ve Ödül Gecesi

Kayseri Valisi ve Festival Komitesi Başkanı Orhan Düzgün, 3. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali gala ve ödül gecesine katıldı.

Kayseri Valisi ve Festival Komitesi Başkanı Orhan Düzgün, 3. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali gala ve ödül gecesine katıldı.

Kayseri Valiliği'nin öncülüğünde Talas Belediyesi ve Yücel Çakmaklı Film Atölyesi işbirliğinde düzenlenen 3. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali'ne Vali Yardımcıları Erdoğan Aygenç, Mustafa Masatlı, Mehmet Aktaş, Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Murat Eskici katılırken, çok sayıda vatandaş ile Türk sinemasına emek veren birçok yönetmen ve oyuncu da gala gecesinde yerlerini aldı.

Vali Düzgün, Kadir Has Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşen gecede, bu yıl 3'üncüsü gerçekleşen Altın Çınar Film festivalinin Kayseri için taşıdığı öneme işaret ederek, film festivalleri gibi kültür ve sanat etkinliklerinin Kayseri'nin kültür ve sanatına katkı sağlamasının yanı sıra ilin tanıtımı açısından da önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

Vali Düzgün, Kayseri denilince akla ilk gelen şeylerin ticaret, sanayi, mantı, pastırma ve sucuk gibi Kayseri ismi ile özdeşleşen öğeler olduğunu hatırlatarak, Kayseri'de kültür ve turizm anlamında son yıllarda yapılan çalışmalar ve düzenlenen etkinliklerle bundan sonra Kayseri isminin kültür, sanat ve turizm ile de anılacağını belirtti.

Vali Düzgün, aslında bir kültür kenti olan Kayseri'nin kültür ve turizm kenti olma anlamında önemli adımlar attığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Aslında Kayseri gerçekte bir kültür kenti. Çünkü binlerce yıllık tarihi geçmişi ile Asurlulardan, Hititlerden, Romalılardan, Selçuklulardan günümüze kadar gelen eserler ile gerçekten çok zengin bir kültür mirasına sahip. Bu tür festivaller ve sanatsal etkinliklerle bu kültür mirasını da hem ülkemize, hem de dünyaya tanıtma fırsatı buluyoruz. Kayseri'nin ulaşım yönünden çok kolay ulaşılabilir olması, Kapadokya'ya gelen turistlerin yüzde yetmişinin Kayseri Erkilet Havalimanını kullanması ve Erciyes gibi güzel bir kayak merkezine sahip olması bence bu anlamda Kayseri'nin önemli avantajları arasında yer almaktadır."

Türk sinemasına yıllarını vermiş usta oyuncu Zeki Alasya'yı da bu önemli gecede unutmayan Vali Düzgün, Türk sinemasına emek vermiş sanatçıları da onlar yaşarken şükran ile, minnet ile yad etme anlamında da festivallerin önemine değindi.

Film festivallerinin düzenlediği ilin ve ülkenin tanıtımına önemli katkılarının olduğunu belirten Vali Düzgün, 4 üniversitesi bulunan Kayseri'de sinema, televizyon, radyo ile ilgili eğitim gören gençlerin de bu festivaller kapsamında düzenlenen yarışmalarla desteklenmesi ve teşvik edilmesinin festivallerin bir diğer önemli amaçlarından biri olduğunu söyledi.

"Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu ise, Altın Çınar Film Festivalinin ile ve ülkeye önemli katkıları olduğunu belirterek, sinema sektöründe daha iyi seviyelere ulaşma noktasında festivallerin önemine değindi.

3. Uluslararası Altın Çınar Kayseri Film Festivali'nin Yönetmeni Akif Kaya ise düzenlenen film festivali kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler hakkında bilgiler verdi.

"3. ALTIN ÇINAR FİLM FESTİVALİNDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU"

3. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali gala ve ödül gecesinde konuşmaların ardından 'Altın Çınar' ödülleri sahiplerini buldu. Animasyon dalında Yücel Çakmaklı özel ödülü "Rest" adlı eserle Serdar Koçak'a, jüri ödülü "İmtiyaz Muhakemesi" adlı eserle Metin Vatansever'e, en iyi film ödülü ise "Altın Vuruş" adlı eserle Gökalp Vuruş'a verildi.

Ulusal Belgesel film kategorisinde ise en iyi görüntü ödülü "Su Bedevileri" adlı eserle Ömer Güneş'e, en iyi konsept ve senaryo ödülü "Hafsa" ile Emre Karapınar'a, Yücel Çakmaklı Özel Ödülü "Çek Çek" adlı eserle Harun Çavuş'a, jüri ödülü "Baba" adlı eserin sahibi Enes Bolat'a, en iyi film ödülü ise"Hafza" ile Emre Karapınar'a verildi.

Ulusal kısa film kategorisinde Yücel Çakmaklı Özel Ödülü "Yumurta" adlı eserle Serdar Kaplı'ya, jüri ödülü "Ziazan" adlı eseriyle Derya Durmaz'a ve en iyi film ödülü "Edifice" adlı eserle Irmak Karasu'ya verildi.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen gala ve ödül gecesinde ayrıca Suzan Avcı'ya "Sinemanın Çınarı" ödülü Vali Düzgün tarafından verilirken, Suna Selen ve Yılmaz Köksal da "Sinemanın Çınarı" ödüllerini aldı. - KAYSERİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Vali Orhan Düzgün Kayseri Yerel Haberler

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Tahran, yardım için Ankara'nın kapısını çaldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gereken her türlü desteği vermeye hazırız

Tahran, yardım için Ankara'nın kapısını çaldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gereken her türlü desteği vermeye hazırız

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

Bakmadan Geçme

Şampiyon kim olacak? Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak? Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY'IN TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE'NİN TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri!
Şampiyonluk son haftaya kaldı! Fenerbahçe, Galatasaray'ı deplasmanda 1-0 yendi

Şampiyonluk son haftaya kaldı! Fenerbahçe, Galatasaray'ı deplasmanda 1-0 yendi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title