Haberler

Çerkez asıllı vatandaşlar 30 yıl sonra köylerine döndü

Güncelleme:

Bingöl'ün Yedisu ilçesindeki köylerini terör saldırıları sonucu terk etmek zorunda kalan Çerkez asıllı vatandaşlar, 30 yıl sonra topraklarına geri döndü. Gözyaşları içinde evlerini bırakan aileler, huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla yeniden köylerine gelmeye başladı. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan aileler, köylerinde üretim yapıyor. Vatandaşlar, Yedisu Horoz kuru fasulyesi, karpuz, domates gibi ürünler yetiştiriyor.

Bingöl'ün Yedisu ilçesindeki köylerini 1993'te terör örgütü PKK'nın saldırıları sonucu terk etmek zorunda kalan Çerkez asıllı vatandaşlar 30 yıl sonra topraklarına döndü.

Kafkasya'dan 1864 yılında göç eden Çerkezlerin bir kısmı Yedisu ilçesine bağlı Karapolat köyüne yerleşti.

Yaşamlarını yıllarca burada sürdüren aileler, 1993'te terör örgütü PKK'nın bir kişinin yaşamını yitirdiği saldırısı sonucu köylerini terk ederek, Türkiye'nin farklı kentlerine göç etti.

Gözyaşları içinde evlerini geride bırakan Çerkezler huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla yeniden köylerine gelmeye başladı.

İzmir, Mersin, Erzincan ve Düzce gibi kentlerden gelen 13 hane köylerinde yeniden yaşam kurdu. Köyde, tarım ve hayvancılıkla uğraşan aileler el birliğiyle üretim yapıyor.

Vatandaşlar, topraklarında coğrafi tescil işaretli Yedisu Horoz kuru fasulyesi ile karpuz, domates gibi ürünler yetiştiriyor.

"Herkes gelmek istiyor"

Köyde yaşayan 63 yaşındaki Kemal Toğru, AA muhabirine, İzmir'in Torbalı ilçesinde yaşadığını, bu yaz köyüne geri geldiğini söyledi.

Başka ailelerin de köylerine gelmek istediğini ancak konut sorunu olduğunu dile getiren Toğru, köylerini yeniden ayağa kaldırmaları gerektiğini belirtti.

Sürekli köyünde yaşamak istediğini anlatan Toğru, şöyle konuştu:

"Atalarımız burada yaşadı. Biz de burada yaşamak istiyoruz. 30 yıl sonra köyümüze döndük. İzmir'de muhtarlık personeli olarak emekli oldum. Çocuklarım da gelmek istiyor. Gözyaşıyla tekrar geldik. Yine eskisi gibi topraklarımızı işlemek istiyoruz. Şimdi terör yok, çok güzel. Hiç kimse terörden endişe etmesin, serbest geziyoruz. Tarlalarda fasulye, karpuz yetiştiriyoruz. Her şey yetişiyor burada, çok güzel bir yer. Herkes gelmek istiyor."

"Şimdi her taraf güvenlik içerisinde"

50 yaşındaki Nihat Şayır da Erzincan'da geçirdiği iş kazasından sonra malulen emekli olduğunu ve köyüne geldiğini kaydetti.

2021 yılında ev yaptığını şimdi çiftçilikle uğraştığını ifade eden Şayır, "Terör saldırısını artık hatırlamak istemiyorum. Allah devletimize zeval vermesin. Çok güzel bir ortam. Artık terör olayı kalmadı. Şimdi her taraf güvenlik içerisinde. İnşallah herkes döner ve toprağını eker. İnşallah güzel bir köy olarak devam ederiz." dedi.

"Her şeyimizi burada bırakıp gittik"

61 yaşındaki İrfan Toğru da Mersin'den geldiğini belirterek, "1993 yılında her şeyimizi burada bırakıp gittik. Traktörümüz, atölyemiz, değirmenimiz, ev. Tarlalarımı ekiyorum ancak evim hasarlı olduğu için Mersin'e gidiyorum. Domates, salatalık ekiyorum. Toprağı işliyorum. Elmalarımız, cevizimiz var." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA / Yaşam

Yedisu Bingöl Göçmenler Yaşam Haberler

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Duyunca şok olacaksınız! İşte Arda Güler'in yeni adresi

Duyunca şok olacaksınız! İşte Arda Güler'in yeni adresi

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Bakmadan Geçme

EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 20 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 21 Haziran Cuma 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 21 Haziran burç yorumları nedir? İskoçya İsviçre maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İskoçya İsviçre maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İskoçya İsviçre maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! İskoçya İsviçre maçı ne oldu? İskoçya İsviçre maçı CANLI izle! (EURO 2024) İskoçya İsviçre EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir?
Devlet hastanesinin tuvaletine gizli kamera yerleştirmişti! Evinde ölü bulundu

Devlet hastanesinin tuvaletine gizli kamera yerleştirmişti! Evinde ölü bulundu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title