Haberler

Büyük İskender'i öldüren virüs olarak biliniyor! 'Türkiye'de de her an görülebilir' uyarısı geldi

Abone Ol

Genellikle tropik ve ılıman iklimlerde bulunan bir virüs olarak bilinen Batı Nil Virüsü, Yunanistan'da 11 kişinin ölümüne neden oldu. Büyük İskender'in ölümüne neden olduğu da bilinen virüs için 'Türkiye'de de her an görülebilir' uyarısı yapılarak, özellikle Ege ve Marmara'da yaşayan vatandaşların dikkatli olması gerektiği belirtildi.

Tropikal ve ılıman iklimlerde sineklerin taşıdığı Batı Nil Virüsü Yunanistan'a kadar geldi. Hatta Yunanistan'da 11 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Son 24 saat içinde 123 vaka görüldü. Virüse yakalanan her 10 kişiden biri ölüyor. Virüsün , Antik Makedonya Krallığı'nın lideri Büyük İskender'in ölümüne neden olduğu şeklindeki detay da hayli dikkat çekiyor. Yunanistan'da vaka sayısının artması Türkiye açısından da riskin arttığını gösteriyor. Uzmanlar, Türkiye'ye yönelik dikkat çeken bir uyarıda bulundu.

Büyük İskender'i öldüren virüs olarak biliniyor! 'Türkiye'de de her an görülebilir' uyarısı geldi

"YUNANİSTAN'DA GÖRÜLMESİ TÜRKİYE İÇİN DE RİSK"

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, "Son olarak Yunanistan'da görüldü ama daha önce çeşitli ülkelerde epeyce vaka sayısı da olmuştu. Batı Nil virüsü viral bir hastalık. İnsanlara da bulaşan ve insanlarda da ölüm yapan bir hastalık. Yunanistan'da komşumuzda olması da ülkemiz için bir risk teşkil ediyor. Bu hastalığı sivrisinekler taşıyor. Özellikle sivrisineklerin aktif olduğu dönemlerde hastalık hem dünyada genelinde hem de son olarak Yunanistan'da görüldü. Bizim ülkemizde de geçmişte zaman zaman göründü. Özellikle en son 2010 yılında görüldü. Vektör olarak virüsü sivrisinekler taşıyor" ifadelerini kullandı."Covid-19 gibi bir bulaşma söz konusu değil" dedi.

Büyük İskender'i öldüren virüs olarak biliniyor! 'Türkiye'de de her an görülebilir' uyarısı geldi

"TÜRKİYE'YE KUŞLAR ARACILIĞIYLA GELEBİLİR"

Virüsün Türkiye'ye gelme ihtimali hakkında da konuşan Eroğlu, "İnsandan insana bulaşma bu hastalıkta yok. Yani bir Covid-19 gibi bulaşma söz konusu değil. Ama sivrisineklere dikkat etmemiz gerekiyor. Bizim de yakın komşumuzda görülmesi dolayısıyla, hayvan hareketliliği, insan hareketliliği, kuşların hareketliliği bu konuda önemli. Ayrıca biliyorsunuz ki Türkiye özellikle göçmen kuşların güzergahında olan ülkelerden bir tanesi. Kuşlar yalnız vektör değil konakçı olarak kullanılıyor. Bu da hastalığın gelişi için bir neden olabilir" açıklamasında bulundu.

Büyük İskender'i öldüren virüs olarak biliniyor! 'Türkiye'de de her an görülebilir' uyarısı geldi

HASTALARIN YÜZDE 50'Sİ SEMPTOM GÖSTERMİYOR

Batı Nil virüsü dolayısıyla yakalanan hastalıkta sabit klinik semptomların görülmediğini, genel viral hastalıklarda görülen etkilerin görülebildiğinin altını çizen Eroğlu, "Elimizdeki bilgilere ve vakalara göre insanlarda çok klinik semptomlar görülmüyor. Hastaların aşağı yukarı yüzde 50'ye yakını her hangi bir semptom göstermeden seyrediyor. Hastalığın belli bir aşısı ya da spesifik bir tedavisi yoktur. Genel viral hastalıklara karşı uygulanan genel tedaviler uygulanıyor. Ensefalit (beyin iltihabı) dediğimiz daha çok beyin sistemini etkileyen bir virüs bu. Ateş yükselmesi şeklinde seyredebiliyor. Kusma, ishal, özellikle kas ağrıları, baş ağrısı bu hastalığın genel olarak belirtileri" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haberler.com / Yaşam

Büyük İskender Yaşam Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Telefon ne zaman icat edildi? Telefon mu telgraf mı önce icat edildi? Telefon icat tarihi nedir? 11 Aralık 2023 Resmi Gazete atama kararları! Resmi Gazete bugünün kararları neler? NACİ GÖRÜR İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI NEDİR? İstanbul'un en tehlikeli semtleri, ilçeleri neresi? Naci Görür istanbul depremi için ne dedi? BARAJ DOLULUK ORANLARI 10 ARALIK: İstanbul (İSKİ) baraj doluluk oranları yüzde kaç, İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı? İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL || Yarın İstanbul'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title