Profesör "Acilen Genom Konsorsiyumu kurulmalı" sözleriyle uyardı: Kısa sürede iş çığrından çıkabilir

Profesör "Acilen Genom Konsorsiyumu kurulmalı" sözleriyle uyardı: Kısa sürede iş çığrından çıkabilir

İhlas Haber Ajansı / ASLI AKTAŞ AKSOY - Haberler | Sağlık

Prof. Dr. Hakan Savlı mutasyonların yapısını saptama sisteminde büyük bir boşluk olduğunu ve sonbahar aylarında daha uzun bir kapanma yaşanmaması için acilen "Covid-19 Genom Konsorsiyumu" kurulması gerektiği uyarısında bulundu. Prof. Dr. Savlı, "Atipik olguların, şüpheli olguların, aşı olduğu halde aşının işe yaramadığı entübe olguların tümünde hemen ve mutlaka dizi analizi yapmak gerekiyor. Yoksa kısa sürede iş çığırından çıkabilir" dedi.

Kocaeli Üniversitesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Savlı, koronavirüsün önüne geçilebilmesi için yapılması gereken konularla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin mutasyonların yapısını saptama sisteminde büyük bir boşluk olduğunu kaydeden Savlı, aynı zamanda ülkedeki mutasyon soylarının karanlıkta kaldığına dikkat çekti. Prof. Dr. Hakan Savlı, mutlaka dizi analizi yapılması gerektiğini, yoksa kısa sürede işin çığırından çıkabileceğini dile getirdi.

"VİRÜSÜN HARİTALARI ÇIKARILMALI, HANGİ SOYLARI TEMSİL ETTİKLERİNİ BİLMİYORUZ"

Türkiye'de tekrar kapanmamak için, "Covid-19 Genom Konsorsiyumu" kurulması gerektiği uyarısında bulunan Savlı, sözlerine şöyle devam etti:

"Yılda 3 bin 650 kişi dizilime hızımız çok yetersiz. İngiliz Covid 19 Genom Konsorsiyumunun dizilediği sayının 440 bin kişiye ulaştığını düşünürsek, salgındaki en kritik noktalardan birini farkında olmadan nasıl hep birlikte gözden kaçırdığımızı görmüş oluruz. Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki insanları yoğun bakıma düşüren virüslerin haritaları çıkarılmadır, hangi soyları temsil ettiklerini bilmiyoruz. Bu kadar geniş bir coğrafyayı da ancak birçok başka ülkede olduğu gibi, genetik laboratuvarlarının birleştiği bir ulusal konsorsiyum analiz edebilir."

Uzmanlardan önemli uyarı: 'İş çığırından çıkabilir'
Prof. Dr. Hakan Savlı.

"TÜRKİYE BU KONUDA ZAYIF DURUMDA"

Virüsle mücadelede aşıların, ilaçların, kapanıp açılma kararlarının alternatifleri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hakan Savlı, virüsü tanımak için yüksek sayıda dizi analizi yapılması ve bu konuda Türkiye'nin zayıf durumda olduğunu belirtti. Savlı, "Devlet aklının hızla çalışarak genom merkezlerini bir araya getireceğini düşünüyorum. Atipik olguların, şüpheli olguların, aşı olduğu halde aşının işe yaramadığı entübe olguların tümünde hemen ve mutlaka dizi analizi yapmak gerekiyor. Yoksa kısa sürede iş çığırından çıkabilir" dedi.

Profesör 'Acilen Genom Konsorsiyumu kurulmalı' sözleriyle uyardı: Kısa sürede iş çığrından çıkabilir

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / ASLI AKTAŞ AKSOY

Haber Yorumları (1)
UĞUR DURAN: Türkiye'nin Pandemi döneminde başarısız bir yıl geçirdiğini kabul etmeyenler sadece kendileri. Çocuk oyuncağına çevirdiler. Gelişmiş ülkeler bu işi %90 oranında bitirdi. Halkını aşılattı ve virüsün gelişimini önledi. Biz hala şunlar dışarı çıksın, bunlar çıkmasın, şu saatte çıkın bu saatte çıkmayın ile uğraşa uğraşa avrupada 1. dünyada 3. sıraya yükseldik.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title