Uşak'ta 'Diyabeti Durduralım' Paneli Düzenlendi - Haberler
Haberi Paylaş

Uşak'ta 'Diyabeti Durduralım' Paneli Düzenlendi

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Uşak'ta 'Diyabeti Durduralım' Paneli Düzenlendi

Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Diyabetle Yaşam Derneği Uşak Şubesi işbirliği ile il genelinde her yıl 14-18 Kasım’da gerçekleştirilen Dünya Diyabet Günü dolayısıyla diyabet hastalığına karşı farkındalık ve bilinçlendirme etkinlikleri yapıldı.

UŞAK (İHA) - Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Diyabetle Yaşam Derneği Uşak Şubesi işbirliği ile il genelinde her yıl 14-18 Kasım'da gerçekleştirilen Dünya Diyabet Günü dolayısıyla diyabet hastalığına karşı farkındalık ve bilinçlendirme etkinlikleri yapıldı.

Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Diyabetle Yaşam Derneği Uşak Şubesi işbirliği ile 14- 18 Kasım Diyabet Haftası etkinlikleri çerçevesinde 15 Kasım 2015 Pazar Günü Uşak Ulubey İlçesi Kanyon Yürüyüş Parkurunda "Sen Yürüdükçe Diyabet Uzaklaşsın" yürüyüş etkinliği yapıldı. 16 Kasım 2015 tarihinde Uşak Devlet Hastanesi poliklinik giriş katında Diyabet Bilgilendirme ve Eğitim standı kuruldu. Diyabet Hemşiresi Esin Erdem tarafından standa gelen vatandaşlara Diyabet ile ilgili bilgilendirme eğitimi yapıldı. Stantta ücretsiz parmak ucu kan şeker ölçümü yapıldı. Etkinlik kapsamında yapılan parmak ucundan kan şeker ölçümüne bir çok vatandaş ve personel katıldı. Ölçüm sonucu riskli bulunanlara detaylı muayene ve tedavi için randevu verildi.

Kurumun sosyal sorumluluk gereği iki yıldır Diyabetle Yaşam Derneği Uşak Şubesi ile işbirliği içinde panel ve eğitimler düzenlenmekte. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolasıyla düzenlediğimiz" Diyabeti Durduralım" Paneline şehirde çocuk endokrin uzmanı bulunmaması nedeni ile panel konuğu olarak Düzce Üniversitesinden Çocuk endokrin uzmanı Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu diyabetli çocuklar ve ailelerine yönelik eğitim vermek üzere davet edildi. Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen " Diyabeti Durduralım" paneline Vali Ahmet Okur, Vali Yardımcısı Sait Topoğlu, Uşak Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Dalkıran Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Uzman Dr. Yalçın Atlı, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hasan Kaya, Kurum müdürleri, sağlık çalışanları, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Düzenlenen panelde konuşan Vali Ahmet Okur, diyabetin temel sebebinin kötü beslenme ve hareketsiz yaşam olduğunu belirterek, "Diyabetle mücadele ve hastalığın önemini çocuklarımızdan başlayarak anlatmamız gerekir. Eskiden çocuklarımız okuldan geldiğinde sokakta oynar, bir şekilde hareket ederdi. Ancak şimdi çocuklarımız bilgisayar başında ya da yatarak ellerinde cep telefonları ile oynuyorlar. Çocuklarımızın bu tür rahatsızlıklara karşı daha bilinçlenmesi yönünde çalışma yapmamız gerekir. Zira artık evlerin reisleri çocuklar. Çocuklar ne isterse aileler de ona uyum sağlıyor. Ancak sağlık konusu ihmale gelmeyecek bir husustur. Bu konuda ailece hareket etmeli, hastalık konusunda aile fertlerini bilgilendirmeliyiz. Bu nedenle eğitimlere çocuklarımızdan başlayarak, aile ile devam etmeliyiz. Zira çocuklarımız bizim için ve geleceğimiz için çok önemlidir. Kendimiz spor yaparak çocuklarımıza da örnek olmalı, hastalığın ortaya çıkmasına en başından engel olmalıyız. Toplumumuzda bu duyarlılığı canlı tutmak ve diyabete karşı tedbirli olmak noktasında faydalı olacağına inandığım bu panelin gerçekleşmesinde emeği geçenlere ve değerli konuşmacılara teşekkür ediyorum" dedi.

Vali Ahmet Okur'un konuşmasının ardından Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. İlknur Aslanoğlu, Psikolog Zeynep Sezer ve Diyetisyen Banu Belkıs AŞ sunumlarını gerçekleştirdiler.

Panel sonunda Vali Ahmet Okur ve protokol üyeleri konuşmacılara çiçek ve plaket takdim ettiler. - UŞAK

Uşak'ta 'Diyabeti Durduralım' Paneli Düzenlendi

Uşak'ta 'Diyabeti Durduralım' Paneli Düzenlendi

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500