Urlalı Kadınlar Kendi Meclislerini Kurdular - Haberler
Haberi Paylaş

Urlalı Kadınlar Kendi Meclislerini Kurdular

Urlalı Kadınlar Kendi Meclislerini Kurdular
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Urla Kent Konseyi’nin yeni dönem kadın meclisi olağan seçimli genel kurul toplantısı Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Urla Kent Konseyi'nin yeni dönem kadın meclisi olağan seçimli genel kurul toplantısı Urla Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Genel kurul toplantısına Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, 22. Dönem CHP İzmir Milletvekili Türkan Miçooğulları, Urla Kent Konseyi Başkanı Prof.Dr Canan Balkır, Urla Belediye Başkan Danışmanı Belgin Hoşsu, İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Aydın, İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, Limantepe Kara ve Sualtı Kazıları Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, Urla Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılınç, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcileri ve kadın mahalle muhtarları katıldı.

Urla Kent Konseyi Kadın Meclisi Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı'nın Divan Kurulu'nu Atatürkçü Düşünce Derneği Urla Şube Başkanı Ali Yanar, Türk Kızılayı Urla Şube Başkanı Nurgül Saltık, Atatürk Mahallesi Muhtarı Rahime Tekin ve Özbek Mahallesi Muhtarı Işık Erdoğan oluşturdu. Urla'da ki siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcisi kadınlar arasından 20 üye kadın ile kadın meclisinde gönüllü görev almak isteyen 20 üye kadından oluşan 40 kişilik Urla Kent Konseyi Kadın Meclisi kuruldu. Kadın Meclisi'nin üyeleri kendi aralarında gerçekleştirdikleri seçimle 7 kişiden oluşan yönetim kurulunu belirlediler. Urla Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin asil yönetim kurulunda, Saadet Kayaalp, Destine Sarper, Şeniz Çıkış, Aysel Açıkalın, Çiğdem Adalı Kayseri, Meltem Düzbastılar, Sibel Bavlı olurken Urla Kent Konseyi Kadın Meclisi Yedek Yönetim Kurulu Üyeleri arasında Zehra Kaya, Ayfer Nalbant, Hürriyet Ünal, Gülnur Metin, Belgin Çalışkan, Sevgihanİzat ve Mualla Erkut yer aldı.

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar yaptığı konuşmada, "Yaşamın her alanında var olan kadınlarımız, 1930 yılında belediye seçimlerinde ve 1934 yılında milletvekili seçimleri'nde seçme - seçilme hakkı ve çeşitli yasalarla sosyal haklar kazanmış olmalarına rağmen, günümüzde hala kadınlara yönelik uygulanan fiziksel ve psikolojik şiddet bizlerin örgütlenmesini ve bir araya gelmesini zorunlu kılmaktadır. Her türlü siyasi yapılanmadan uzak tamamen Urlalı kadınlarımızın yaşadığı sorunların dile getirileceği ve bu sorunların çözümüne yönelik önerilerin üretileceği kadın meclisimizin Urla'daki kadınlarımızdan başlayarak tüm ülkemizde kadınların hak ettiği yaşam standardına kavuşmasında önderlik edeceğine inanıyorum" dedi.

Kadına yönelik şiddete ve çocuk gelinlere vurgu yapan Urla Kent Konseyi Başkanı Prof.Dr Canan Balkır, kadın meclisinin neden bu kadar önemli olduğuna değinerek Türkiye'de ve dünyada kadının toplumsal hayattaki yerini istatiksel rakamlara dayanarak anlattı. - İZMİR

Urlalı Kadınlar Kendi Meclislerini Kurdular

Urlalı Kadınlar Kendi Meclislerini Kurdular

Urlalı Kadınlar Kendi Meclislerini Kurdular

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Sibel Uyar, İzmir, Urla, Akm, Yerel, Haber

title