Türkiye'nin ve Dünyanın Önemli Öykücüleri 3'üncü Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali'nde
Haberler » Güncel » Türkiye'nin ve Dünyanın Önemli Öykücüleri 3'üncü Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali'nde - Haber

Türkiye'nin ve Dünyanın Önemli Öykücüleri 3'üncü Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali'nde

Türkiye’den ve dünyadan önemli yazarları buluşturan, bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen "Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali"nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Türkiye'nin ve Dünyanın Önemli Öykücüleri 3'üncü Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali'nde

'den ve dünyadan önemli yazarları buluşturan, bu yıl 3'üncüsü gerçekleştirilen "Uluslararası Öykü Festivali"nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, festivalin onur konuğu usta yazar ile yazar Cemal Şakar gibi isimler katıldı.


Türkiye'den ve dünyadan önemli yazarları buluşturan, bu yıl 3'üncüsü düzenlenen "Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali"nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Zeytinburnu Belediyesi Belgradkapı Sosyal Tesisleri'ndeki toplantıya Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, festivalin onur konuğu yazar Yıldız Ramazanoğlu, yazar Cemal Şakar, Festivalin Genel Sanat Yönetmeni Aykut Ertuğrul katıldı. Toplantıda 20 Mart'ta başlayacak olan festival hakkında bilgiler verildi. Toplantıda ünlü yazarların festival kapsamında gerçekleştirilen panel, öykü atölyeleri ve "Okulda Öykü Var" gibi etkinliklerle öğrencilerle bir araya gelerek hem hikayelerini okuyacağı hem de tecrübelerini öğrencilerle paylaşacağı ifade edildi. Festivalin onur konuğu Ramazanoğlu, ise her şeyin başının hikaye olduğunu belirterek hikayelerin yabana atılmaması gerektiğine dikkat çekti. "Anlatıyorum Öyleyse Varım" sloganıyla yerli ve yabancı 35 öykücünün yer alacağı festivalde Guatemala, Slovenya, Gürcistan, Mısır, Almanya, Macaristan, İrlanda, İran, Norveç ve Brezilya gibi ülkelerden yazarlar okuyucularla buluşacak.


"Ülkemizin geleceğine, birlik ve beraberliğimize yatırımdır"


Kültür ve sanat alanında yapılan çalışmaların önemine dikkat çeken ve yaşanmışlıkların öykülerle geleceğe taşınmasının önemli olduğunu belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, "Yollar, parklar, diğer fen ve imarla ilgili hizmetler zaten işin olmazsa olmazı onlar zaten yapılacak. Çok iyi düzeyde de yapılması gerekir ama bu günlerin geleceğe aktarılması, birikimlerimizin unutulmaması ve geleceğe aktarılması kültür ve sanatla ilgili yatırımlarla ancak mümkün olabiliyor. Onun için biz ancak kültür ve sanat alanında halkımızdan aldığımız yetkiyle baya yoğunlaştık yoğunlaşmaya da devam edeceğiz. Bu değerlere, ülkemizin geleceğine, birlik ve beraberliğimize yatırımdır" ifadelerini kullandı.


"Hikayenin yabana atılmaması lazım"


Festivalin onur konuğu olan, hikayelerin birçok sanat alanının merkezini oluşturduğunu ve yabana atılmaması gerektiğine belirten usta öykücü Yıldız Ramazanoğlu, "Başınızdan çok şeyler geçebilir eğer siz bunu sanatın, hikayenin, romanın diliyle aktaramıyorsanız bu dünyada yoksunuz. Her şeyin başı hikaye bir fotoğraf çekiyorsanız da resim sanatıyla ilgileniyorsanız da merkezinde sağlam bir hikayenin olması lazım. Onun için her şeye kaynaklık eden bu hikayenin yabana atılmaması lazım" diye konuştu.


Festivaldeki yerli öykücüler arasında İsmail Pelit, Ahmet Melih Karauğuz, Mahmut Sami Yıldız, Sibel Eraslan, Nurcan Toprak, Emin Gürdamur, Nihan Kaya, Necip Tosun, Gülhan Tuba Çelik, Recep Seyhan, Bahtiyar Aslan, Hasan Harmancı, Merve Koçak Kurt, Yasin Çetin, Selma Aksoy Türköz, Demet Şahin, Hüseyin Çelik, Hasibe Çerko, Erhan Genç, Güray Süngü, Elif Genç, İbrahim Aslaner ve Sinem Torun gibi isimler yer alıyor. Festival kapsamında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi, Nağmedar ve Merkezefendi Kütüphanesi'nde etkinlikler gerçekleştirilecek. 3'üncü Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali"nin kapanışı, 24 Mart'ta "Bilgi Evleri Zeytinburnu Öykü Yarışması" ödül töreni olacak. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenecek kapanış töreninde, Arslan Hazreti, Derya Türkan ve Yinon Muallem'den oluşan "Meşk-i Yay" grubu da konser verecek. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler