Haberler

Türkiye'nin ilk 'Cerrahi Aletler ve Sağlık Müzesi' açılışa gün sayıyor

Güncelleme:

Türkiye'nin ilk 'Cerrahi Aletler ve Sağlık Müzesi' açılışa gün sayıyor Müzede Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan cerrahi aletler de yer alıyor Samsun'da restorasyonu yapılan tarihi binada kurulan Türkiye'nin ilk Cerrahi Aletler ve Sağlık Müzesi açılış için gün sayıyor.

Türkiye'nin ilk 'Cerrahi Aletler ve Sağlık Müzesi' açılışa gün sayıyor

Müzede Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan cerrahi aletler de yer alıyor

SAMSUN - Samsun'da restorasyonu yapılan tarihi binada kurulan Türkiye'nin ilk Cerrahi Aletler ve Sağlık Müzesi açılış için gün sayıyor. Sektörünün bugünü ve dününe ışık tutacak müzede Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan cerrahi aletler de gün yüzüne çıkacak.

Cerrahi aletler üretimiyle adından söz ettiren Samsun'da bu alanda bir müze kurulması çalışmaları 2016 yılına uzanıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'na ait atıl durumdaki 90 yıllık Samsun Bakım Onarım İstasyonu binası proje kapsamında restore edildi. Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın katkılarıyla restorasyon tamamlandı. Temmuz 2019'da Samsun Medikal Sanayi Kümelenme Derneği'ne devredilen binada İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin de katkılarıyla müze kurulması çalışmaları yapıldı.

Türkiye'nin ilk Cerrahi Aletler ve Sağlık Müzesi'nin 3 Aralık'ta açılışı yapılacak. Müzede geçmişten günümüze sağlık alanında kullanılan çeşitli aletler bulunuyor. Bin metrekaresi kapalı 5 dönüm büyüklüğü sahip alanda Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan cerrahi aletler de gün yüzüne çıkacak.

Samsun Medikal Sanayi Kümelenme Derneği Başkanı Opr. Dr. Ahmet Aydemir, "Samsun bilindiği üzere yaklaşık 40 yıldan beri cerrahi alet üretimiyle iştigal eden bir bölge. Dünyada da bilinen belli başlı 3 bölgeden birisidir. Tabi cerrahi aletle başlayan serüven Samsun'da bugün ortopedik implantlar, sterilizasyon kutuları, cerrahi terlikler, ameliyathane masaları, sedyeler, hasta altı bezleri, işitme cihazları, röntgen cihazları gibi birçok tıbbi cihazla da devam etmektedir. MEDİKÜM bu anlamda bütün bu kuruluşları temsil eden kümelenmenin bir araya gelerek oluşturduğu oluşumdur. MEDİKÜM için böyle bir müzenin yine Samsun için, sektör için, tıp camiası için çok ciddi katkıları olacağı kanaatindeyiz. Burada öğrenciler sektörle tanışacak. Tıpla belki daha ilkokul seviyelerinde tanışmaya başlayacak. Geçmişini görecek mevcudu görecek ve geleceği belki düşünüp vizyon geliştirebilecek bir yetkinliğe sahip olacaklar. Projenin inşallah önümüzdeki Cuma günü açılışı Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demirin katılımıyla yapılacak. Açıldıktan sonra burayı canlı bir müze olarak düşünüyoruz. Yani geçmiş, mevcut ve geleceği burada belirleyecek bir müze olması, sektör, kamu ve üniversite iş birliğinin burada daha ciddi boyutlara ulaşacağı toplantı mahalli haline gelmesini umuyoruz. Açık alanda da ileride düşündüğümüz bir takım eyler var. Eski tip ambulanslar ya da acil cerrahi savaş cerrahisinin uygulanabildiği tren vagonları için de görüşmelerimiz sürüyor. Bu eserlerden de müzemize kazandırmayı istiyoruz" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Çanakkale Türkiye Samsun Haberler

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

Marmara Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Marmara Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Bakmadan Geçme

20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Sevgiliye uzun günaydın mesajı 2024! Erkek sevgiliye ve kız sevgiliye gönderilebilecek en güzel romantik günaydın mesajları! Türkiye İspanya U19 maçı CANLI izle! (HD) 19 Temmuz Türkiye İspanya maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir?
Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title